Rektor i dekani Univerziteta u Beogradu uputili predlog studentima: Delimičan povratak na nastavu, uz nastavak blokada

Univerzitet u Beogradu spreman je za povratak na nastavu i ispitne obaveze, uz paralelno očuvanje studentskih blokada i protesta, navodi se u dokumentu Rektorskog kolegijuma i dekana fakulteta koji je poslat svim plenumima fakulteta, saznaje Newsmax Balkans u Rektoratu Univerziteta u Beogradu.

21.05.2025. 13:27

Rektor i dekani Univerziteta u Beogradu uputili predlog studentima: Delimičan povratak na nastavu, uz nastavak blokada

Studentima će biti omogućeno da, ukoliko procene da trenutno nisu u mogućnosti da završe školsku godinu, podnesu zahtev za mirovanje u tekućoj školskoj godini, što fakulteti mogu odobriti u skladu sa svojim mogućnostima.

Za dalje postupanje očekuje se odgovor studenata, odnosno plenuma fakulteta kojima je inicijativa dostavljena.

U dokumentu pod nazivom "Inicijativa za spas Univerziteta u Beogradu", u koji je Newsmax Balkans imao uvid, ističe se da nastaje nova faza borbe u kojoj je potrebno kombinovati nastavne aktivnosti i protestne forme. Kako se navodi u saopštenju, ovaj model podrazumeva da fakulteti u dogovoru sa studentima organizuju delimičan povratak na nastavu, ali uz zadržavanje blokada, plenuma i drugih vidova studentskog organizovanja.

Nastavnici su izrazili zabrinutost o tome da li studenti u blokadi mogu izdržati naredne mesece, letnji period i sve izazove koji mogu dolaziti mesecima u budućnosti, kao i oko toga šta će se dogoditi ukoliko se ne raspišu izbori do jeseni ili ukoliko se uopšte ne raspišu izbori.

Nastavkom školske godine, kako su naveli, došlo bi se do mobilizacije novih studenta i studentske akcije bi ponovo postale masovnije. 

"Fer je sada pokazati solidarnost prema studentima koji nisu bili aktivni u blokadama, ali su bili solidarni i nisu im se protivili. Oni bi na taj način završili svoje obaveze koje su planirali i postigli rezultate koje žele", navodi se u dokumentu.

Minimum dva sata dnevno za plenume i blokade

Prdlogom je pedviđeno da se aktivnosti organizuju tako da se ne naruši autonomija Univerziteta, već da se ojača solidarnost među studentima i nastavnicima. U praksi, to može značiti održavanje svakodnevne nastave uz minimum dva sata dnevno rezervisana za plenume i blokade, ili nastavu na daljinu u kombinaciji sa fizičkim prisustvom na plenumima.

"Posledica bi bila veće prisustvo studenata na fakultetima kroz povratak na nastavu, što bi dovelo i do većeg prisustva na protestima", naveli su.

Foto: ATAImages/M.P.

Pored toga, zajednički protesti studenata i nastavnika bi se organizovali jednom nedeljno ili prema potrebi.

Univerzitet u Beogradu poziva sve fakultete da formiraju radne timove sastavljene od članova uprava, profesora i studenata, koji će pratiti situaciju i usaglašavati stavove oko ključnih pitanja kao što su raspored nastave, bezbednost, studentski status i podrška studentskim zahtevima.

Studentima da se omogući i mirovanje školske godine

U cilju pravne i institucionalne zaštite studenata, Univerzitet predviđa mogućnost mirovanja školske godine za sve koji "procene da trenutno nisu u prilici da završe školsku godinu", pri čemu će se odluke donositi u skladu sa situacijom na svakom pojedinačnom fakultetu.

Takođe, poseban akcenat stavljen je na zajedničko javno delovanje i očuvanje legitimiteta studentskih zahteva. Navodi se da su ti zahtevi, koji su prvobitno postavljeni od strane studenata, vremenom postali deo zvaničnih stavova većine nastavno-naučnih veća, kao i kolegijuma rektora i dekana.

"Studentima u blokadi je potrebna podrška u zalaganju za zahteve koji su ih okupili", naglašava se u dokumentu, uz napomenu da odbrana Univerziteta predstavlja nužan, ali ne i dovoljan uslov za odbranu celog društva.

Foto: ATAImages/Elmedin Hajrović

Fakulteti su pozvani da prilagode raspored nastave tako da omoguće da se studentske aktivnosti nesmetano odvijaju, a ujedno da se u potpunosti iskoriste prostorni kapaciteti kako bi se studentima u blokadi omogućio ostanak i rad u okviru fakulteta.

Prostorije će se, u tom smislu, koristiti za aktivnosti poput diskusija, radionica i plenuma, ali ne i za donošenje političkih odluka, što će, kako je naglašeno, biti premešteno van fakultetskih prostora.

Zahtevi Univerziteta u pregovorima sa Ministarstvom prosvete i Vladom Srbije:

- Produžetak školske godine do 31. oktobra 2025;

- Omogućavanje mirovanja studentskog statusa na osnovu opravdanih okolnosti;

- Mogućnost upisa više od 60 ESPB bodova u narednoj školskoj godini;

- Izmenu uslova za budžetski upis, uključujući smanjenje broja potrebnih ESPB bodova;

- Prilagođavanje konkursa za smeštaj, stipendije i kredite novonastalim okolnostima.

Pored toga, Univerzitet će zahtevati ukidanje mera i odluka Vlade koje direktno ugrožavaju funkcionisanje visokoškolskih ustanova. Posebno se ukazuje na potrebu obustave vanrednih finansijskih i prosvetnih kontrola, medijskih pritisaka i kašnjenja u isplatama zarada.

"Ako Ministarstvo ne ispuni pomenute zahteve u razumnom roku... Univerzitet će morati da razmotri druge načine borbe – uključujući protestnu obustavu rada kako bi ostvario svoja prava", zaključuje se.

Univerzitet ističe da će predstavnici studenata biti uključeni u sve pregovore i da će javnost biti redovno obaveštavana o napretku. Cilj je, kako naglašavaju, ne samo očuvanje akademske zajednce, već i doprinos široj borbi za društvene promene zasnovane na ustavnim principima, slobodi mišljenja i autonomiji obrazovanja.
 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)