Da li smo bez interneta ujedno i bez života: "Zavisni smo o aplikacijama, upotrebi telefona, vratimo se jedni drugima"
Četiri nedelje nakon energetske krize, koja je ostavila bez struje veći deo Španije, ta zemlja se ponovo našla u mraku - ovoga puta digitalnom. Mobilni operateri su "pali", ostavivši milione građana bez interneta i signala. Širom Evrope se postavlja pitanje - da li smo previše vezani za internet?
Srbija je u samom vrhu zemalja po količini vremena koje deca provode ispred ekrana mobilnih telefona. Istraživanja pokazuju da je to između sedam i devet sati dnevno.
Dok je za mnoge mališane telefon postao prozor u svet, sve češće postaje i vrsta digitalnog kaveza.
Ne možemo reći da je nešto trulo samo u državi Danskoj, jer kako kaže sociolog Aleksa Vukašinović - čitav svet se promenio, odnosno - mi smo ga promenili.
Iznenadni gubitak u proizvodnji električne energije koji je doveo do nezapamćenog nestanka struje širom Španije i Portugala 28. aprila počeo je u Granadi, rekla je španska ministarka energetike Sara Agesen.
Jedan od reaktora u francuskoj nuklearnoj centrali "Golfeš", koja se nalazi na jugu Francuske, automatski je zaustavljen u ponedeljak popodne zbog kvara na elektroenergetskom mrežnom sistemu Iberijskog poluostrva, koji je izazvao prekid električnog napajanja u Španiji i Portugalu.
"Stvorili smo društvo koje može da funkcioniše jedino uz komunikaciju ostvarenu putem sprava koje nosimo u džepu. Ne govorim samo o svakodnevnim, već o dominantnim načinima cirkulacije profita i svega ostalog. Stvorili smo digitalni kapitalizam i sada ne možete očekivati da neko bude 'oflajn'. Posledica toga jeste da smo postali zavisni, i da mehanizmi kojima nas aplikacije 'pecaju' i mame da ostanemo 'onlajn' udaraju direktno na dopamin. Tako postajemo zavisnici - o aplikacijama, upotrebi telefona, informacijama. Dakle, jesmo li prezasićeni", objašnjava Vukašinović.
Foto: Newsmax Balkans
U svetu u kojem su i odrasli i deca sve više 'onlajn', korisnici svih mobilnih mreža u Španiji ostali su bez signala i mogućnosti da uspostave telefonsku vezu, a imali su problema i sa internetom.
Boško Krivokuća Banjac, turistički vodič iz Malage, ističe da je upravo ta situacija pokazala kolika je ljudska zavisnost, ali i strah.
Španci su osetili na svojoj koži šta znači biti 'oflajn'. U našoj realnosti, to bi značilo gubitak kontrole roditelja nad decom, ali i gubitak sveta u kojem su deca navikla da obitavaju.
Unesko procenjuje da je svaka šesta država zabranila pametne telefone u školama. Naše resorno ministarstvo dalo je mogućnost svakoj školi pojedinačno da, u saradnji sa savetima roditelja, sama odluči.
Vukašinović ističe da zabrane svakako nisu dobro rešenje, jer su kontraproduktivne. Produktivno rešenje je, dodaje sociolog, da se vratimo jedni drugima.
Prilog o digitalnoj zavisnosti pogledajte u videu:
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
RAZUMNO ( R )
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Univerzitet u Beogradu spreman je za povratak na nastavu i ispitne obaveze, uz paralelno očuvanje studentskih blokada i protesta, navodi se u dokumentu Rektorskog kolegijuma i dekana fakulteta koji je poslat svim plenumima fakulteta, saznaje Newsmax Balkans u Rektoratu Univerziteta u Beogradu.
Mladi širom sveta, pa i u Srbiji, sve češće posmatraju brak ne kao društvenu dužnost, već kao partnerski odnos zasnovan na razumevanju, uzajamnoj podršci i emocionalnoj povezanosti.
Šta bi novi zakon o visokom obrazovanju mogao doneti i zašto mu se deo akademske zajednice protivi, objasnili su za Newsmax Balkans profesor u penziji Zoran Stojiljković i profesorka Medicinskog fakulteta Valentina Arsić Arsenijević koja ističe da je obrazovanje u Srbiji jako dugo u problemu.
U međunarodnoj akciji pravosudnih organa više evropskih država i Srbije, uz podršku MUP, u Srbiji je uhapšeno pet osoba osumnjičenih za šverc narkotika i oružja. Jedna osoba je u bekstvu, a postupci protiv ostalih pripadnika grupe vode se u više evropskih zemalja.
Blokade sudova i tužilaštava, politički pritisci i javne diskreditacije sudija i tužilaca postavljaju pitanje da li pravosuđe u Srbiji može da funkcioniše nezavisno? Advokati Vladan Glišić i Goran Petronijević objasnili su za Newsmax Balkans da li postoji alternativa za blokade pravosuđa.
Period promenljivih vremenskih prilika vozačima i dalje donosi zahtevnije uslove vožnje. Pojačan je intenzitet saobraćaja unutar gradova, a usporenije se prolazi i u zonama radova, saopštio je Automoto savez Srbije.
Ujutru i delom prepodneva u Vojvodini, na istoku i jugoistoku Srbije biće umereno do znatno oblačno vreme sa pojavom kiše i lokalnih pljuskova, a u ostalim krajevima očekuje se uglavnom suvo vreme uz sunčane intervale, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Prošle godine izrečeno više od 30.000 hitnih mera nasilnicima kojima se prekida komunikacija i nasilnik udaljava od žrtve, a da je u 2023. izrečeno više od 32.000 takvih mera, izjavila je ministarka Tatjana Macura, komentarišući Zakon o sprečavanju nasilja u porodici.
U nastavku akcije koju sprovodi Treće osnovno javno tužilaštvo, javni tužilac je saslušao pet kineskih državljana zbog sumnje da su izvršili po jedno krivično delo građenje bez građevinske dozvole na teritoriji gradske opštine Surčin u Beogradu.
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas saopštila je na početku posete Srbiji, da je dijalog Beograda i Prištine neophodan za napredak, ocenivši da je sada trenutak da se strane ponovo angažuju.
U zemlji u kojoj se deca nazivaju budućnošću, a svakodnevno ostaju bez zaštite, predlozi koji se tiču njihovog prava na izdržavanje konačno ulaze u ozbiljniju zakonsku proceduru. Alimentacioni fond, o kojem se govori decenijama, nalazi se u Skupštini.
Na dnevnom redu sednice Senata Univerziteta u Beogradu bilo je unapređenje profesora u viša zvanja, produžetak radnog odnosa za troje nastavnika, kao i saradnja sa inostranim institutima.
Komentari (0)