Da li smo bez interneta ujedno i bez života: "Zavisni smo o aplikacijama, upotrebi telefona, vratimo se jedni drugima"

Četiri nedelje nakon energetske krize, koja je ostavila bez struje veći deo Španije, ta zemlja se ponovo našla u mraku - ovoga puta digitalnom. Mobilni operateri su "pali", ostavivši milione građana bez interneta i signala. Širom Evrope se postavlja pitanje - da li smo previše vezani za internet?

Autor:

M. K.

22.05.2025. 07:06

Da li smo bez interneta ujedno i bez života: "Zavisni smo o aplikacijama, upotrebi telefona, vratimo se jedni drugima"

Srbija je u samom vrhu zemalja po količini vremena koje deca provode ispred ekrana mobilnih telefona. Istraživanja pokazuju da je to između sedam i devet sati dnevno.

Dok je za mnoge mališane telefon postao prozor u svet, sve češće postaje i vrsta digitalnog kaveza.

Ne možemo reći da je nešto trulo samo u državi Danskoj, jer kako kaže sociolog Aleksa Vukašinović - čitav svet se promenio, odnosno - mi smo ga promenili.

"Stvorili smo društvo koje može da funkcioniše jedino uz komunikaciju ostvarenu putem sprava koje nosimo u džepu. Ne govorim samo o svakodnevnim, već o dominantnim načinima cirkulacije profita i svega ostalog. Stvorili smo digitalni kapitalizam i sada ne možete očekivati da neko bude 'oflajn'. Posledica toga jeste da smo postali zavisni, i da mehanizmi kojima nas aplikacije 'pecaju' i mame da ostanemo 'onlajn' udaraju direktno na dopamin. Tako postajemo zavisnici - o aplikacijama, upotrebi telefona, informacijama. Dakle, jesmo li prezasićeni", objašnjava Vukašinović.

Foto: Newsmax Balkans

U svetu u kojem su i odrasli i deca sve više 'onlajn', korisnici svih mobilnih mreža u Španiji ostali su bez signala i mogućnosti da uspostave telefonsku vezu, a imali su problema i sa internetom.

Boško Krivokuća Banjac, turistički vodič iz Malage, ističe da je upravo ta situacija pokazala kolika je ljudska zavisnost, ali i strah.

Španci su osetili na svojoj koži šta znači biti 'oflajn'. U našoj realnosti, to bi značilo gubitak kontrole roditelja nad decom, ali i gubitak sveta u kojem su deca navikla da obitavaju.

Unesko procenjuje da je svaka šesta država zabranila pametne telefone u školama. Naše resorno ministarstvo dalo je mogućnost svakoj školi pojedinačno da, u saradnji sa savetima roditelja, sama odluči.

Vukašinović ističe da zabrane svakako nisu dobro rešenje, jer su kontraproduktivne. Produktivno rešenje je, dodaje sociolog, da se vratimo jedni drugima.

Prilog o digitalnoj zavisnosti pogledajte u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)