(FOTO) Protest "Odbranimo univerzitete" ispred zgrade Vlade: Profesori predali peticiju za raspisivanje vanrednih izbora
Protest "Odbranimo univerzitete" koji organizuje inicijativa Pobunjeni univerzitet održan je ispred Vlade Srbije. Prema planu je trebalo da traje do 19 časova, ali je zbog nevremena koje je pogodilo Beograd završen ranije.
Saobraćaj u centru Beograda je normalizovan nakon što su se učesnici protesta razišli.
Organizatori protesta naveli su da su njihovi zahtevi ukidanje Vladine uredbe o promeni strukture rada na fakultetima, raspuštanje radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju, odustajanje od, kako tvrde, "komercijalizacije" obrazovanja i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Prethodno su predstavnici grupe profesora sa više univerziteta predali na pisarnici u Vladi Srbije i u Predsedništvu akademsku peticiju za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Foto: ATAImages/L.L.
Peticijom, koja ima 1.525 potpisa, od Vlade zahteva da predsedniku uputi obrazloženje i predlog za raspuštanja Narodne skupštine, a od predsednika se traži da nakon prijema tog predloga raspusti parlament i raspiše izbore za narodne poslanike.
Od svih nadležnih insitutucija Srbije traže da savesno i odgovorno obavljaju svoj posao i omoguće fer i poštene izbore, navodi se u peticiji u koju je FoNet imao uvid.
Šef delegacije Akademskog plenuma Dražen Marić izjavio je da se, iako je izražena želja da peticiju prime i premijer Đuro Macut i predsednik Aleksandar Vučić, to nije desilo.
"Mi smo uputili poziv, ali možemo da razumemo njihovu zauzetost za ovaj dan, s obzirom da je danas protest ispred Vlade Srbije u vezi sa formiranjem radne grupe koja treba da raspiše nov predlog zakona o visokom obrazovanju", rekao je Marić.
Protestom se zahteva ukidanje Uredbe 5/35, raspuštanje radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju, odustajanje od komercijalizacije i vaučerizacije obrazovanja i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Inicijativa koju je Beogradski univerzitet uputio studentima u blokadi treba da prođe odlučivanje na plenumima i podložna je promenama. Suština ovog predloga je da se dođe do kompromisa o načinu nadoknade nastave uz aktivnosti koje podrazumevaju održavanje plenuma, protesta i blokada.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA (R)
Dok planiramo prvomajski beg u prirodu, priroda pokušava da pobegne od nas. Gde nas vode klimatske promene, kako vazduh, voda i zemljište trpe naš način života – i da li je kasno da nešto promenimo, odgovore tražimo od Aleksandre Ugarković iz Svetskog fonda za prirodu.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Dušan Kozarev rekao je da su tvrdnje da 100.000 stranih radnika dolazi iz Gane u Srbiju netačne, odnosno "oblik manipulacije, zloupotrebe i rasizam koji na momente prelazi čak i elemente krivičnog dela".
U zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine, u Svilajncu je uhapšen Ljuljzim Haljilji.
Kako da prepoznamo lažnu novčanicu, odnosno falsifikat? Ako pitate zašto, razloga ima. Podaci Narodne banke Srbije (NBS) upućuju na to da je tokom prvih šest meseci ove godine otkriveno više od 950 novčanica falsifikovanih dinara i duplo više stranog novca, među kojima je najviše falsifikata evra.
Na ostrvu Rab u Hrvatskoj dogodila se nesreća u kojoj je nastradala devojčica (2) iz Nemačke. Nesreća se navodno dogodila kada je devojčica, spuštajući se niz tobogan, iskliznula iz ruku oca i pala s velike visine na betonsku podlogu.
U upotrebi širom Srbije i dalje je oko 1.000 radioaktivnih gromobrana, a odlukom iz 2009. godine propisano je da se oni uklone sa objekata, dok je rok za njihovo potpuno uklanjanje sa objekata bio produžen do 2014. godine, izjavio je Predrag Božović iz Instituta za nuklearne nauke "Vinča".
Iran ne odustaje od nuklearnog programa. Da li će Izrael obnoviti dejstava na ovu zemlju? U padu ruskog aviona nijedan putni i član posade nisu preživeli. Zašto padaju putnički avioni? Koje su poruke i ciljevi protesta ispred kuća funkcionera?
Pred Višim sudom u Novom Sadu vodi se ukupno šest postupaka po tužbama članova porodica nastradalih prilikom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra prošle godine.
Pripadnici policije u Staroj Pazovi uhapsili su M. N. (36), zbog sumnje da je izvršio krivično delo iznuda u pokušaju, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije.
Više tužilaštvo u Beogradu tražilo je formiranje predmeta zbog navodnog otuđenja imovine iz SKC, iz kog su studenti izbačeni u ponedeljak, a Vladan Glišić za Newsmax Balkans tvrdi da se radi o skretanju pažnje sa izbora, dok Aleksa Grubešić kritikuje odnos studenata prema institucijama.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa ambasadorom Kine Li Mingom, a na sastanku je naglašena važnost čeličnog prijateljstva između dve zemlje, kao i značaj kineskih investicija u Srbiju.
Demokratska stranka saopštila je da neće učestvovati na sastanku opozicije sa ODIHR, jer se na tom sastanku zanemaruje suština, a to je stav najznačajnijeg društveno-političkog aktera, studenata čiji je zahtev brzi vanredni parlamentarni izbori.
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić izjavio je da Srbija traži hitno oslobađanje pomoćnika direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Igora Popovića i sankcionisanje prištinskih institucija odgovornih za hapšenje i naveo da će odgovor Beograda biti oštar, ozbiljan i odgovoran.
Komentari (1)
Stevan
Peticija se potpisuje. Nisu znali a nisu nikoga pitali.
pre 1 mesec
0 0 Odgovori