(VIDEO) Ko pregleda đačke autobuse i kakva je procedura pred ekskurziju: "Bezbednost dece mora da bude prioritet"
Ekskurzije su jedan od najuzbudljivijih događaja za đake i njihove roditelje, ali ujedno i velika odgovornost i za škole koje ih organizuju. Sve češće se postavlja pitanje bezbednosti, ko bira prevoznika, ko kontroliše autobuse i ko sa decom ide na put.
Direktor Osnovne škole "Veselin Masleša" Milan Stošić istakao je za Newsmax Balkans da je potrebna kompleksna priprema da bi jedna generacija otišla na ekskurziju.
"To počinje uglavnom u junu mesecu, kada se formiraju komisije i kada stručna tela predlažu destinacije. Onda kad počne nova školska godina, Savet roditelja se upoznaje i daje blagoslov za te predložene destinacije", objasnio je Stošić.
Kako je dodao, nakon toga taj plan ulazi u godišnji plan rada škole koji usvaja školski odbor, a koji po usvajanju ide u nadležnu školsku upravu.
Očekuje se odluka Ministarstva prosvete o tome na koji način će se pravdati izostanci đaka iz škola, a Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola i Milan Stošić, direktor OŠ "Veselin Masleša" u Beogradu, objasnili su koja su očekivanja prosvetnih radnika o ovom pitanju.
Učenici četvrtog razreda osnovne škole "Milan Ilić Čiča" u Aranđelovcu nisu otišli na planiranu ekskurziju, a razlog tome bio je alko-test, koji je kod jednog vozača pokazao određenu količinu alkohola.
"Sve aktivnosti kojima se škola bavi su opisane u nečemu što se zove godišnji plan rada škole i koji se dostavlja uglavnom negde do 15. septembra nadležnoj školskoj upravi. Kada se oglasi na Portalu javnih nabavki, definisane nabavke za školu koje se tiču svega, pa i ekskurzija, to jest izleta i nastave u prirodi, taj proces traje otprilike 45 dana", pojasnio je naš sagovornik u emisiji "Presek".
Obično se, prema njegovim rečima, bira najpovoljnija ponuda, međutim, najpovoljnija ponuda ne mora da znači da je i najbezbednija ponuda, najkvalitetnija.
"U školi 'Veselin Masleša', a pretpostavljam i u drugim školama, vodi se računa o bezbednosti svih učesnika, pogotovo dece, i potpisuje se predugovor sa agencijama, firmama koje su pobedile u tom postupku i tenderu. Stavlja se potpis na predugovor, ide se ka konačnom ugovoru i svaka škola, to jest direktor sa svojim timom, definiše uslove koje se daju na Portal javnih nabavki", rekao je on.
Stošić je istakao da je u školi "Veselin Masleša" definisano da za svaki izlazak, ekskurziju i nastavu u prirodi ide i lekar, što je obaveza za školu i minimalno povećava troškove.
Šta podrazumeva kontrola pre puta
Prema pravilniku, autobusi koji prevoze decu moraju da budu tehnički ispravni i pregledani pre samog puta, najčešće na zahtev roditelja ili škole. Upravo taj vizuelni i mehanički pregled može da spreči tragediju.
A šta se tačno pregleda?
"Organizator prevoza dece je u obavezi da 48 časova ranije obavesti saobraćajnu policiju Ministarstva unutrašnjih poslova o mestu, vremenu polaska prevoza, a saobraćajna policija dolazi i utvrđuje dva uslova. Prvi je ispunjenost ispravnosti vozila, a drugi je zapravo bezbednost vozača", objašnjava za Newsmax Balkans Milan Ilić iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Odlaganje ekskurzije
U praksi, međutim, nije retkost da se dogodi suprotno, da tehnički neispravni autobusi ipak završe pred školom.
U tom slučaju, kažu iz Agencije za bezbednost saobraćaja, ekskurzija se odlaže dok se ne ispune svi adekvatni uslovi za bezbednost.
"Moramo naglasiti, bezbednost dece u saobraćaju je prioritet. Svi ovi propisi moraju se poštovati u svrhu bezbednosti naše dece. Svi organizatori prevoza, direktori škola, roditelji, sportski klubovi moraju da vode računa koju transportnu kompaniju angažuju i moraju da imaju u vidu da, ukoliko bilo koja od ovih neispravnosti nije u skladu sa propisima, svakako će se odložiti to putovanje", zaključuje naš sagovornik.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
08:00
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
11:00
DIJAGNOZA ( R )
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Dopisnik Newsmax Balkans iz Amerike Antonije Kovačević istakao je da je Teksas u žalosti, da zvone zvona na crkvama svako veče i podsećaju ljude na one koje su izgubili u proteklim danima. Broj stradalih popeo se, kako je naveo, na 111 i još se traga za nestalima.
Sedmorici privedenih nakon protesta u Užicu, koji se sumnjiče za napad na službeno lice, određen je pritvor do 30 dana, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz tamošnjeg Osnovnog suda.
U teškoj saobraćajnoj nesreći, koja se dogodila oko pet sati na magistralnom putu u Bijeloj, u blizini hotela Park, stradao je mladić, potvrdilI su iz Službe zaštite i spašavanja.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
U Srbiji će biti promenljivo oblačno uz pojavu sunčanih intervala, naročito u prvom delu dana u Vojvodini, ali i sa retkom pojavom kratkotrajne kiše ili pljuska uz mogućnost grmljavine.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Kosovska predsednica Vjosa Osmani izjavila je na univerzitetu Džon Hopkins da bi, ako to žele, predsednik SAD Donald Tramp i generalni sekretar Nato Mark Rute mogli da učine članstvo Kosova u NATO mogućim.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
Specijalno tužilaštvo u Prištini pokrenulo je istragu o ugovorima za izgradnju novih mostova preko Ibra u Kosovskoj Mitrovici zbog postojanja sumnje o zloupotrebi javnih sredstava, prenela je Koha.
Trideset godina je prošlo od rata u bivšoj Jugoslaviji, a teme o njegovim posledicama se i dalje ne mogu zaobići. Istoričar Miloš Ković i direktor Dokumentaciono-informacionog centra Veritas Savo Štrbac pokušali su da daju odgovore na pitanja gde je region danas, primetno i dalje duboko podeljen.
Da li bi izbori pomogli da se prevaziđe kriza i od čega će zavisiti međunarodna perspektiva Srbije, pitanja su koja ćemo postaviti Goranu Svilanoviću, odličnom poznavaocu prilika u međunarodnoj zajednici.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je bolja situacija po pitanju požara na krajnjem jugu i krajnjem istoku zemlje, jer je pala kiša skoro u celoj Srbiji i naveo je da je već počelo raščišćavanje terena da bi ljudi mogli što pre da dobiju kuće.
Komentari (0)