(VIDEO) Ko pregleda đačke autobuse i kakva je procedura pred ekskurziju: "Bezbednost dece mora da bude prioritet"
Ekskurzije su jedan od najuzbudljivijih događaja za đake i njihove roditelje, ali ujedno i velika odgovornost i za škole koje ih organizuju. Sve češće se postavlja pitanje bezbednosti, ko bira prevoznika, ko kontroliše autobuse i ko sa decom ide na put.
Direktor Osnovne škole "Veselin Masleša" Milan Stošić istakao je za Newsmax Balkans da je potrebna kompleksna priprema da bi jedna generacija otišla na ekskurziju.
"To počinje uglavnom u junu mesecu, kada se formiraju komisije i kada stručna tela predlažu destinacije. Onda kad počne nova školska godina, Savet roditelja se upoznaje i daje blagoslov za te predložene destinacije", objasnio je Stošić.
Kako je dodao, nakon toga taj plan ulazi u godišnji plan rada škole koji usvaja školski odbor, a koji po usvajanju ide u nadležnu školsku upravu.
Očekuje se odluka Ministarstva prosvete o tome na koji način će se pravdati izostanci đaka iz škola, a Milorad Antić, predsednik Foruma srednjih stručnih škola i Milan Stošić, direktor OŠ "Veselin Masleša" u Beogradu, objasnili su koja su očekivanja prosvetnih radnika o ovom pitanju.
Učenici četvrtog razreda osnovne škole "Milan Ilić Čiča" u Aranđelovcu nisu otišli na planiranu ekskurziju, a razlog tome bio je alko-test, koji je kod jednog vozača pokazao određenu količinu alkohola.
"Sve aktivnosti kojima se škola bavi su opisane u nečemu što se zove godišnji plan rada škole i koji se dostavlja uglavnom negde do 15. septembra nadležnoj školskoj upravi. Kada se oglasi na Portalu javnih nabavki, definisane nabavke za školu koje se tiču svega, pa i ekskurzija, to jest izleta i nastave u prirodi, taj proces traje otprilike 45 dana", pojasnio je naš sagovornik u emisiji "Presek".
Obično se, prema njegovim rečima, bira najpovoljnija ponuda, međutim, najpovoljnija ponuda ne mora da znači da je i najbezbednija ponuda, najkvalitetnija.
"U školi 'Veselin Masleša', a pretpostavljam i u drugim školama, vodi se računa o bezbednosti svih učesnika, pogotovo dece, i potpisuje se predugovor sa agencijama, firmama koje su pobedile u tom postupku i tenderu. Stavlja se potpis na predugovor, ide se ka konačnom ugovoru i svaka škola, to jest direktor sa svojim timom, definiše uslove koje se daju na Portal javnih nabavki", rekao je on.
Stošić je istakao da je u školi "Veselin Masleša" definisano da za svaki izlazak, ekskurziju i nastavu u prirodi ide i lekar, što je obaveza za školu i minimalno povećava troškove.
Šta podrazumeva kontrola pre puta
Prema pravilniku, autobusi koji prevoze decu moraju da budu tehnički ispravni i pregledani pre samog puta, najčešće na zahtev roditelja ili škole. Upravo taj vizuelni i mehanički pregled može da spreči tragediju.
A šta se tačno pregleda?
"Organizator prevoza dece je u obavezi da 48 časova ranije obavesti saobraćajnu policiju Ministarstva unutrašnjih poslova o mestu, vremenu polaska prevoza, a saobraćajna policija dolazi i utvrđuje dva uslova. Prvi je ispunjenost ispravnosti vozila, a drugi je zapravo bezbednost vozača", objašnjava za Newsmax Balkans Milan Ilić iz Agencije za bezbednost saobraćaja.
Odlaganje ekskurzije
U praksi, međutim, nije retkost da se dogodi suprotno, da tehnički neispravni autobusi ipak završe pred školom.
U tom slučaju, kažu iz Agencije za bezbednost saobraćaja, ekskurzija se odlaže dok se ne ispune svi adekvatni uslovi za bezbednost.
"Moramo naglasiti, bezbednost dece u saobraćaju je prioritet. Svi ovi propisi moraju se poštovati u svrhu bezbednosti naše dece. Svi organizatori prevoza, direktori škola, roditelji, sportski klubovi moraju da vode računa koju transportnu kompaniju angažuju i moraju da imaju u vidu da, ukoliko bilo koja od ovih neispravnosti nije u skladu sa propisima, svakako će se odložiti to putovanje", zaključuje naš sagovornik.
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Mlađa ženska osoba, državljanka Srbije, poginula je u Budvi kada se odvezala sa sajle tokom parasejlinga i sa više od 50 metara pala u vodu, prenose crnogorski mediji.
Stevica Deđanski iz Centra za razvoj međunarodne saradnje smatra da bi gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić trebalo da siđe među građane i priča sa njima, dok je politički analitičar Ivan Miletić istakao da zakon mora da važi za sve, te da institucije treba zaista da rade svoj posao.
Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu, u krivičnom postupku koji se vodi povodom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, ukinulo je pritvor za četvoro okrivljenih, dok je za njih pet on produžen za 30 dana.
Čamac koji je učestvovao u teškoj plovidbenoj nezgodi sa baržom 5. jula 2024. godine na reci Savi, a u kojoj su stradali kumovi Srđan Radosavljević i Jadranka Mor, izvučen je iz reke u prisustvu javnog tužioca. U toku je saobraćajno-tehničko veštačenje radi utvrđivanja okolnosti nesreće.
Svaki peti učenik u Srbiji do kraja osnovne škole probao je elektronske cigarete, a zabrinjavajuće je što sve više mladih postaje i redovan korisnik. I pored dokazanih štetnosti nikotina, duvanska industrija agresivnim marketingom i primamljivim aromama stvara novu generaciju zavisnika.
Sasvim je izvesno da će do nove pandemije doći na globalnom nivou, ali nije poznato u kakvom će se obliku virus vratiti i kada, pa s obzirom na takve okolnosti, ne možemo da kažemo da je globalna populacija za takav scenario spremna, smatraju stručnjaci za Newsmax Balkans.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je, nakon razgovora studenata, dekana i rektora BU da unutar akademske zajednice postoje različita mišljenja, posebno u vezi sa načinom okončanja školske godine i mogućnosti nastavka blokada i da im je potrebno vreme da usaglase stavove.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je, povodom najnovijih dešavanja i incidenata na Kosovu i Metohiji, naveo da je reč o organizovanoj akciji Prištine uz pomoć "glasnog ćutanja" međunarodne zajednice predvođene zapadnim zemljama.
Višedecenijski problem neisplaćenih plata radnicima propalih društvenih preduzeća u Nišu konačno dobija epilog. Do sada je isplaćeno oko pola miliona evra za dve grupe radnika, njih oko dve hiljade, koji svoje zarade čekaju i po 30 godina, a grad završava spiskove od još oko 5.000.
Dim sa zapaljene kraljevačke deponije, tokom prošle noći spustio se na grad. U vazduhu se osećao jak miris paljevine, a gradski Odsek za zaštitu životne sredine i inspekcije za zaštitu životne sredine u Kraljevu oglasili su se saopštenjem tek dva dana nakon što je požar izbio na gradskoj deponiji.
Posle vesti o dvoje starijih supružnika koji su nađeni mrtvi u stanu u Beogradu, tek kada su komšije zvale policiju, ponovo se otvorilo pitanje o tome koliko brinemo o starima. Nadežda Satarić iz Udruženja Snaga prijateljstva za Newsmax Balkans kaže da stari moraju da se oslone jedni na druge.
U svečanoj sali "Srednje zanatske škole" u Beogradu upriličeno je druženje članica Udruženja lekara-pisaca "Vidar", članica ansambla "Ratislav Blagojević i Gledanice" i maturanata u želji da se od donacije i kupovine knjiga obezbedi besplatno matursko veče za učenike.
Komentari (0)