Rešen višemesečni problem odlaganja otpada u Arilju: Smeće će nositi na deponiju u Lapovu
Opština Arilje će u naredna tri meseca smeće sa svoje teritorije odlagati na deponiji Vrbak u opštini Lapovo, izjavio je prvi čovek Arilja Predrag Maslar.
"Posle četiri meseca problema sa odlaganjem komunalnog otpada u opštini Arilje, našli smo rešenje tako što smo potpisali ugovor sa deponijom Vrbak u Lapovu na koju ćemo u naredna tri meseca odlagati otpad, odnosno do početka rada JKP 'Duboko' ukoliko u tom vremenskom intervalu počne sa radom", rekao je Masla.
Opština Arilje je jedna od devet lokalnih samouprava koje su otpad sa svoje teritorije odlagale na Regionalnu deponiju Duboko, sve do požara koji je zahvatio tu deponiju početkom maja, a od tada je ova opština Zlatiborskog upravnog okruga otpad deponovala na deponijama nekoliko gradova i opština.
Foto: Tanjug/Branko Lukć
"Nadam se da će što pre početi rad JKP 'Duboko' i da će se oni okrenuti onome što su njihove ugovorne obaveze prema opštini Arilje, ali i prema drugim gradovima i opštinama", kaže Maslar.
Otpad iz grada Čačka nakon izbijanja požara odvožen je na deponije u Kraljevu, Kniću i Kragujevcu, dok se trenutno smeće sa teritorije ovog grada deponije na deponiju u Jagodini.
"Čačak generiše ogromnu količinu otpada, što je i razumljivo jer je to grad od 120.000 stanovnika i dnevno na našu transfer stanicu dođe od 120 do 125 tona smeća. Taman kada smo mi uspostavili korektan odnos prema deponiji 'Duboko', odnosno kada smo primali na transfer stanicu 125 tona smeća i isto toliko odvozili, onda je to bilo savršeno i ta transfer stanica je služila samo kao pretovarno mesto. Međutim, sada već na transfer stanici imamo 6.348 tona otpada. Toliko je odveženo ka ostalim deponijama, ali je toliko i ostalo jer ne postižemo da transportujemo tu količinu. Otprema je 100 tona, a dođe nam 125 tako da uvek ostane neka količina koja pravi kritičnu masu", izjavila je direktorka JKP "Komunalac" Čačak Mirjana Đoković.
Foto: Tanjug/Branko Lukć
Prema njenim rečima, deponije na koje je Čačak deponovao otpad sa svoje teritorije nemaju kapacitete da prime svo smeće iz ovog grada, pa je zbog toga dnevna količina smeća koja je iz grada na Moravi otpremana ka njima manja od prosečnih 125 tona koje svakoga dana stižu na čačansku transfer stanicu.
"Građani grada Čačka nisu osetili ovaj problem jer mi imamo ustaljenu dinamku kojom radimo. Na našim reciklažnim ostrvima, u podzemnim konterjnerima u Gradu i na pojedinačnim sistemima pražnjenja u domaćinstvima, mislim da smo korektno radili svoj posao bez obzira na ove vanredne okolnosti", rekla je Đoković.
Britanci koji poseduju kućni predmet koga žele da se reše, mogli bi da se suoče sa visokom kaznom ako naprave grešku prilikom pokušaja da ga se oslobode.
Patrole komunalne milicije od nedavno u civilu kontrolišu plaćanje karata u javnom prevozu, kako bi se suzbio trend plaćanja karte tek kada se primeti uniformisani komunalac, kaže načelnik Komunalne milicije Darko Dujović.
Cena odlaganja tone smeća na Regionalnu deponiju "Duboko" koštala je 2.400 dinara, dok odlaganje iste količine na deponiju u Jagodini iznosi 2.930 dinara + PDV, što povećava troškove JKP "Komunalac" Čačak, ali prema rečima direktorke, grad Čačak će pomoći ovom preduzeću da prevaziće te poteškoće.
"Od januara 2023. godine mi nismo imali povećanje cene naše usluge i ona mora da pretrpi određenu korekciju, ne samo zbog paljenja na deponiji Duboko i sada udaljenosti ovih deponija, već iz prostog razloga što je normalno da se podignu cene onoliko koliko rastu cene energenata, goriva, onoga što i nas uslovljava da moramo podići cenu transporta, pa samim tim i naša cena mora biti skuplja za naše krajnje korisnike", navela je Đoković.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Trojica mladića koja su pre 22 dana "jugom" starim 35 godina krenula na put za Peking dug 11.500 kilometara, vratila su se u Beograd. Oni su na put za Kinu krenuli da bi prikupili novac za Institut za neonatologiju.
Ekonomski komentator Luka Čubrilo, u autorskom tekstu za Newsmax Balkans, analizirao je kakve efekte na buduće odnose Beograda i Vašingtona može imati nominacija Marka Brnovića za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.
Za papu Franju, muftija beogradske Islamske zajednice Srbije Muhamed Jusufspahić kaže za Newsmax Balkans da je bio sjajan i mudar čovek koji se uvek trudio da se bori, što se, kako je podvukao, moglo videti kroz svaki njegov korak.
Koliko duboko je ukorenjena tradicija zadužbinarstva kod Srba? Ko je u našoj novijoj istoriji jedan od najpoznatijih srpskih mecena? Odgovore tražimo od upravnika Kolarčeve zadužbine Aleksandra Pekovića.
Udruženje novinara Srbije, Strukovni sindikat RTS i Sindikat novinara Srbije (SINOS) ponovili su, povodom 26 godina od ubistva 16 radnika u NATO bombardovanju RTS, da je ta vojna organizacija počinila ratni zločin i uvela praksu napada na medije međunarodnim sukobima, ali da niko nije odgovarao.
Ministar nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Srbije Bela Balint izjavio je da u ovom trenutku razgovor sa univerzitetima i problem blokada ne pripada njegovom, već Ministarstvu prosvete i da su za takve promene potrebni i novi propisi.
Crkva Svetog Ilije u Mirijevu opljačkana je prethodne noći, drugi put u sedam dana, a nepoznati provalnik odneo je sav novac od priloga koje su vernici ostavljali tokom vaskršnjih praznika, rekao je starešina hrama Radomir Marinković.
Prvog radnog dana nakon uskršnjih praznika na glavnim putnim pravcima i graničnim prelazima prisutan je manji broj vozila, a saobraćaj se odvija bez zastoja, ali je intenzitet saobraćaja unutar gradova pojačan, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Komentari (0)