(VIDEO) Štetnost elektronskih cigareta: "Možda smanjuju nadražajni sekret, ali povećavaju rizik od karcinoma"
S obzirom na broj mladih pušača, Svetska zdravstvena organizacija hitno je pozvala vlade da zabrane aromatizovane duvanske i nikotinske proizvode. Organizacija je posebno istakla arome poput mentola, žvakaće gume i šećerne vate. Takve arome pretvaraju otrovne proizvode u mamac prilagođen mladima.
Svaki peti učenik u Srbiji do kraja osnovne škole probao je elektronske cigarete, a zabrinjavajuće je što sve više mladih postaje i redovan korisnik. I pored dokazanih štetnosti nikotina, duvanska industrija agresivnim marketingom i primamljivim aromama stvara novu generaciju zavisnika.
Ukusi, atraktivna pakovanja za elektronske cigarete i reklamiranje na društvenim mrežama posebno su usmereni na mlade korisnike da počnu sa upotrebom takozvanog vejpa.
"Unosimo supstancu stranu našem organizmu"
Pedijatar Saša Milićević istakao je za Newsmax Balkans da su vejpovi i oformljeni sa idejom da budu stepenik odvikavanja od običnih cigareta.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Čak je bila i ideja u Britaniji da se vejpovi izdaju na recept sa idejom da će ljudi možda ostaviti klasične cigarete. Moramo da znamo da sve što unesemo u naš organizam krvotokom ide do svih naših organa. Već udišemo vazduh koji nije idealan, a onda unosimo supstancu koja je našem organizmu strana. To može oštetiti naše organe", napomenuo je Milićević.
Prema poslednjim podacima "Batuta", otprilike trećina stanovništva u Srbiji su aktivni pušači, dok je broj pasivnih pušača ekvivalentan broju stanovnika Srbije.
Gde god pođete, bez obzira koliko se trudili, ne možete da izbegnete niti duvanski dim, a u poslednje vreme ni aero-soli od pomenutih bezdimnih proizvoda.
Predsednica nacionalnog udruženja pacijenata "Alergija i ja" Snežana Šundić Vardić istakla je da je duvanski dim svuda prisutan.
"Duvanski dim je svuda oko nas. I kada stanete na stanicu da čekate autobus, svuda se puši", rekla je ona.
Švedska - prva zemlja bez duvanskog dima
Zemlje koje služe kao pozitivni primeri zabrane upotrebe vejpova su Švedska, Danska, Belgija.
Ono što bi trebalo da sledimo je svakako primer Švedske, koja je ove godine prva zemlja bez duvanskog dima.
Negde oko 60-ih godina u Švedskoj više od 50 odsto stanovništva su bili pušači.
Uspeli su da dosegnu taj nivo koji EU preporučuje - manje od pet odsto pušača u svojoj zemlji.
Pedijatar Saša Milićević navela je da postoji opasnost od hroničnih upala i karcinoma zadnjeg dela usne duplje.
"One možda smanjuju nadražajni sekret zbog upotrebe dima i toplote iz cigareta koje se klasično inhaliraju, ali sa druge strane, oralni hirurzi su primetili da ta elektronska stvar koja prolazi kroz sluznicu usne duplje, pogotovo tog zadnjeg dela, jako sklona hroničnim upalama i karcinomu te regije, što je strašno opasno za pacijente", istakla je doktorka.
Kazne u Sloveniji do 5.000 evra
U Sloveniji je na snagu stupila zabrana prodaje i kupovine elektronskih cigareta sa aromama, a za pojedince koji budu prodavali ili nudili zabranjene arome u e-cigaretama predviđene su kazne od 3.000 do 5.000 evra.
Kada će Srbija i da li će uvesti zabranu, ostaje da se vidi.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
DIJAGNOZA ( R )
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
12:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tišina je moćnija od izgovorenih reči. Kako da pronađemo unutrašnji mir i veru? Zašto se kaže da je tišina nekada moćnija od izgovrenih reči? Koliko je važno da pođemo na put kroz sebe? Gost emisije: profesor književnosti, pisac i predavač Nenad Gugl.
specijal
14:00
NAŠA PRIČA
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
U sezoni poljoprivrednih i građevinskih radova, broj bolovanja u Srbiji naglo raste - toliko da pojedine kompanije razmišljaju o zatvaranju ili preseljenju proizvodnje. Dok poslodavci traže pojačanu kontrolu, građani tvrde da rade i kada su bolesni. Nadležni najavljuju sistemsku akciju.
Studenti udruženja "TIM Beoavia" sa Mašinskog fakulteta predstaviće novu letelicu na međunarodnom takmičenju New Flying Competition, koje se ove godine održava u Hamburgu.
Evropska unija ostaje u potpunosti posvećena koračanju rame uz rame sa Srbijom na njenom putu ka članstvu u Uniji, to je poruka odlazećeg ambasadora i šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuelea Žiofra, saopšteno je iz te delegacije.
Premijer Đuro Macut rekao je za RTS da želi da Univerzitet proradi i radi i da je to za dobrobit našeg društva. Ističe da niko ne vrši represiju nad fakultetima, ali i da se ne sme dozvoliti da budu zaposednuti.
Zbog promenljivog vremena kolovozi mogu biti mestimično vlažni, pa je zato potrebna opreznija vožnja, a posebno u danima vikenda kada se intenzitet saobraćaj osetno pojačava, ističu iz AMSS.
Kakva je situacija u kulturi u Srbiji? Šta nas čeka i šta možemo da očekujemo teme su o kojima ćemo razgovarati sa poznatim izdavačem, Zoranom Hamovićem.
Postoji li univerzalna definicija majke? Može li se reći da je jedna mama hrabrija od druge, da je neka srećnija, otpornija, upornija? Da li je moguće upoređivati majčinstvo - najintimnije, najličnije, a ujedno i najizazovnije iskustvo? I da li ono što vidimo na Instagramu zaista oslikava stvarnost?
U Srbiji će biti promenljivo oblačno vreme sa periodima sunčanog vremena i uglavnom suvo, sa temperaturama od 12 do 29 stepeni, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Na magistralnom putu Čačak - Kraljevo u Preljini dogodila se saobraćajna nezgoda kada se prevrnuo kamion sa prikolicom na kojoj su prevožena dva luskuzna automobila.
Komentari (0)