(VIDEO) Blaže kazne i laka manipulacija: Psiholog o motivu kriminalaca da angažuju maloletnike za ubistva
Prednji deo mozga je važan za donošenje odluka i planiranje budućnosti, a on još nije u potpunoj meri razvijen kod mladog čoveka, kaže za Newsmax Balkans psiholog Zoran Crnjin, objašnjavajući motive kriminalaca da angažuju maloletne osobe za likvidacije svojih protivnika.
Izboden mladić u Rakovici i ubistvo u centru Beograda - dva su tragična događaja u samo nekoliko dana koja ponovo otvaraju pitanje brutalnog nasilja među mladima.
Sve je više tinejdžera koji postaju deo kriminalnih obračuna, bilo kao žrtve, bilo kao izvršioci.
Koja je poruka sve većeg brutalnog nasilja i koliko se tinejdžeri ponovo koriste u kriminalnim obračunima?
Nasilje među maloletnicima nije incident, nego postaje obrazac. Sve češće se sukobi ne rešavaju rečima, već noževima, pištoljima i grupnim napadima.
Roditelji često ne umeju da prepoznaju i kako da reaguju u ovim situacijama. Škole nemaju dovoljno mehanizama da nekako spreče, a institucije reaguju tek kada bude kasno.
Porast brutalnog nasilja među mladima za Presek objašnjava psiholog Zoran Crnjin.
"Porast brutalnog nasilja među mladima je rezultat više međusobnih faktora koji utiču jedan na drugi. Pored nekih sredinskih porodičnih faktora i faktora ličnosti, ono što bih istakao je jedna normalizacija nasilja. Izloženi smo nasilju i putem medija, filmova i igrica uz koje ta deca odrastaju. Pogledajte samo situaciju u našoj državi, u našem regionu. Nekako stiče se utisak da je nasilje prihvatljiv oblik komunikacije i način rešavanja problema. Kroz tu normalizaciju nasilja zapravo mi to ćemo internalizovati i češće će se događati ovakvi incidenti", navodi psiholog.
On je i odgovorio na pitanje zbog čega tinejdžeri postaju alati u rukama kriminalnih grupa.
"Period rane mladosti je period kada smo mi inače podložni, kada ne donosimo adekvatne odluke ili donosimo odluke na osnovu vrlo malo informacija, jer je jako snažan socijalni pritisak da se uklopimo. Mladi tragaju za identitetom. Sve to kriminalne grupe nude moć, laku zaradu, novac i osećaj pripadnosti. Pritom, mladi su populacija koja ne podnosi sankcije na isti način na koji podnose punoletni građani, pa su onda oni laka meta", kaže Crnjin.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Policijska uprava za grad Beograd, uhapsili su N. B. (20) i B. R. (16) zbog sumnje da su izvršili krivično delo teško ubistvo koje se dogodilo u Beogradu, u Ulici Gavrila Principa na Savskom vencu, saopšteno je iz MUP-a.
Na Novom Beogradu, u naselju West 65, 22. aprila desio se još jedan pokušaj likvidacije izvršen u maniru koji postaje sve učestaliji u kriminalnim krugovima, a napadač maskiran u dostavljača pobegao je sa mesta događaja na električnom trotinetu.
Osvrnuo se i na potencijalnu krizu identiteta kod mladih i mogući poremećaj vrednosti.
"Ovaj vek je vek jednog sveopšteg poremećaja identiteta, jer nekako te tradicionalne vrednosti uz koje su naši roditelji odrastali, doživele su jednu eroziju. Mi zauzimamo više nekih životnih uloga tokom 24 sata. Nekako svi sad imamo multiple identitete. Mladi su tu posebno zbunjeni, jer oni u jednom takvom periodu prosto nemaju alata kako da se sa tim adekvatno nose i upravo tragaju za pripadnošću i za nekim doživljajem celovitosti svog identiteta", objašnjava naš sagovornik.
Kada roditelji primete da im je dete krenulo lošim putem, psihologa smo upitali šta je ono što treba da uraditi u ovim situacijama.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Na nasilje ne treba odgovoriti nasiljem, jer time ćemo to nasilje podkrepiti. To je ono gde roditelji često greše, kroz fizičko kažnjavanje. Mislim da to nije baš najbolji put. Mislim da je važno razumeti kontekst u kome se to nasilje javilo, razgovarati sa decom, važno ih je uputiti na institucije ili na profesionalnu pomoć. Dosta psihologa se bavi poremećajem ponašanja u privatnoj praksi ili pri našim institucijama. Prosto, ako ništa drugo, valja otići bar po procenu i po savet", ukazuje Crnjin.
Na kraju, šta bi bio motiv kriminalaca kada angažuju mlade za ovakve slučaje.
"Tu su manje kazne, a i lakše ih je pridobiti za kriminalne grupe. Zbog svega ovoga što smo ranije naveli, naš mozak se još uvek formira. Ovaj predfrontalni korteks, ovaj prednji deo mozga je deo koji je važan za donošenje odluka i planiranje budućnosti. Tu su naše egzekutivne funkcije. To još nije u potpunoj meri razvijeno kod mladog čoveka. S tim on donosi pogrešne odluke, nedovoljno informisane. Oni su lako podložni", zaključuje Crnjin.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Građani i studenti okupili su se ispred Višeg javnog tužilaštva u Beogradu u nedelju u 20 sati zbog hapšenja više studenata. Okupljeni ispred Palate pravde u Savskoj ulici prešli su na Gazelu, a građani u više gradova blokirali su raskrsnice u znak građanske neposlušnosti zbog hapšenja studenata.
Nakon što je tokom jutra policija uklonila sve blokade, građani su u više delova Beograda, ali i drugih gradova ponovo izašli na ulice. Pripadnici MUP pomeraju ih sa kolovoza na trotoar, ali su na pojedinim mestima ulice i dalje blokirane kontejnerima i drugim predmetima.
Na gradskoj deponiji u Loznici izbio je požar u subotu oko 12.20 sati i od tog trenutka su sve nadležne službe bile na terenu. Gradski štab za vanredne situacije proglasio je vanrednu situaciju na području MZ "4. juli".
Jedna osoba poginula je, a druga je spasena iz vozila koje je učestvovalo u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na raskrsnici ulica Novosadske i Fruškogorske u Sirigu.
U Srbiji će biti pretežno sunčano i toplo, s vetrom slabim i umerenim severnim i severozapadnim, a sredinom dana u Vojvodini, na istoku zemlje i u planinskim predelima povremeno i jakim, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
"Infrastruktura železnice Srbije" apelovala je i upozorila, imajući u vidu sve opasnosti koje sa sobom nosi bilo kakvo neovlašćeno i nezakonito kretanje po kolosecima i u blizini pruge, da to nije dozvoljeno i da se to ne radi, jer se na taj način direktno mogu ugroziti ljudski životi.
Više javno tužilaštvo u Beogradu zatražilo je, nakon saslušanja, određivanje pritvora za osmoro osumnjičenih da su izvršili krivična dela Udruživanje radi vršenja krivičnih dela i Pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije u vezi krivičnog dela Pozivanje na nasilnu promenu Ustava
Studenti visokoškolskih ustanova u blokadi pozvali su građane da od 1. jula stupe u masovnu obustavu rada do ispunjenja tri zahteva - raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora, raspuštanja skupa u Pionirskom parku i oslobađanja nepravedno privedenih studenata.
Jedna osoba poginula je, a druga je spasena iz vozila koje je učestvovalo u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na raskrsnici ulica Novosadske i Fruškogorske u Sirigu.
Četiri učenika Matematičke gimnazije u Beogradu osvojila su srebrne i bronzane medalje na sedmoj Balkanskoj olimpijadi iz fizike održanoj od 26. do 29. juna u Ohridu, u organizaciji Društva fizičara Makedonije.
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije organizovalo je takmičenje seoskih domaćinstava sa najvećim brojem aktivnih gnezda, pod nazivom "Domaćinstvo koje su laste izabrale". Najviše lasta ove godine vratilo se na jedno imanje u Vršcu.
Može li Trampova administracija da zaustavi sukob u Gazi? Hoće li biti dovoljno kukuruza, soje i suncokreta, nakon suša? Koja je uloga političara u aktuelnim događajima u zemlji?
Komentari (0)