Kašnjenje "Sokola" nova normalnost: Putnici sve češće idu sporijim vozom, kažu - treba isto vremena
Krađa delova pruge na relaciji Novi Sad - Beograd postala je uobičajena stvar, a osim materijalne štete, prouzrokuje i veća kašnjenja vozova. Putnici se žale da "Soko" voz neretko kasni, pa se sve češće odlučuju za druge vozove jer je vreme putovanja slično.
Ipak, oni putnici koji nisu obavešteni da je ovo redovna situacija, budu i iznenađeni jer raspored i realno stanje na terenu nisu usklađeni.
Novosađanka koja radi u Beogradu i redovno putuje na ovoj relaciji kaže za 021.rs da su kašnjenja od po desetak minuta uobičajena pojava poslednjih mesec dana, te da se odlučuje pre da se vozi i Regio vozom umesto garniturom "Soko" jer je vreme putovanja sada slično.
Ona je ispratila vreme putovanja tokom subote, 27. septembra i ponedeljka, 30. septembra.
U subotu je "Sokolom" trebalo da putuje, prema rasporedu sa aplikacije "Srbijavoza", od 9 do 9.36 časova. Međutim, situacija na terenu je bila ta da je na Prokop stigla sedam minuta posle najavljenog vremena.
"Dakle, moj 'Soko' je putovao 43 minuta, što je među bržim novim dolascima jer radnim danima putuje i po 48 minuta, što je bila situacija početkom nedelje", rekla je ona.
Ističe da se u povratku takođe vozila "Sokolom" koji je vozio 41 minut, a da je pre Stare Pazove izuzetno usporio i "milio" po pruzi. Slična situacija sa kašnjenjem je bila i u ponedeljak.
"Ova kašnjenja su sada nova normalnost, ali bi prevoznik mogao da ne laže ljude koliko vozovi putuju u redu vožnje", kaže ona.
Šta kažu iz "Srbijavoza"?
"Srbijavoz" odgovoran je za prevoz putnika sa jedne relacije na drugu, u ovom slučaju između Beograda i Novog Sada.
Kako kažu za 021.rs, jedan od osnovnih razloga poremećaja u odvijanju saobraćaja na ovoj deonici su smetnje na infrastrukturnim kapacitetima.
"Ove smetnje su posledica otuđenja delova na infrastrukturi od strane trećih lica što je uslovilo i zakašnjenje pojedinih vozova koje ne iznosi više od 10 minuta", navode oni.
Dodaju da nadležne službe "Infrastruktura železnice Srbije" (IŽS), u čijoj je nadležnosti otklanjanje smetnji, "preduzimaju neophodne mere i aktivnosti da se u što kraćem roku smetnja otkloni".
Iz "Srbijavoza" ističu i da je izrada reda vožnje vozova takođe na IŽS.
Foto: ATAImages/Antonio Ahel
"Kolege iz ove kompanije su nas obavestili da se preduzimaju neophodne mere i aktivnosti da se u što kraćem roku smetnja otkloni. Međutim, iako smatramo da se za obe kompanije u prioritete poslovanja ubrajaju unapređenje usluge prevoza železnicom, kao i da vozovi za prevoz putnika saobraćaju prema propisanom redu vožnje, još nemamo informacije kada se očekuje normalizacija saobraćaja", navode iz ovog preduzeća.
Iako je portal 021.rs uputio pitanja "Infrastrukturama železnice Srbije", jedini odgovor koji je stigao jeste u vidu prosleđenog saopštenja za javnost koje je upućeno medijima 14. septembra.
U ovom saopštenju navodi se da "Soko" i drugi putnički vozovi i dalje kasne u proseku osam do deset minuta na brzoj pruzi nakon što su u avgustu ukradeni kablovi na deonici između Stare Pazove i Inđije.
"Stručne službe angažovane su na zameni specifične opreme za brzu prugu koja je ukradena i popravci infrastrukturnih kapaciteta, kako bi brza pruga što pre bila ponovo osposobljena za saobraćaj vozova po redu vožnje", navodi se u septembarskom saopštenju.
Foto: ATAImages/Antonio Ahel
Kako su dodali, na ovoj deonici, kojom vozovi u proseku inače voze 200 kilometara na sat, sada je brzina smanjena na svega 40 na sat ili manje od toga.
"Zbog toga su proteklih mesec dana registrovana kašnjenja putničkih vozova na brzoj pruzi", navedeno je.
Istakli su i da se krađom delova železničke infrastrukture, posebno na brzoj pruzi, osim što se remeti funkcionisanje vozova i red vožnje, može da bude ugrožena i bezbednost saobraćaja.
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Zbor radnika RTS izrazio je zabrinutost što im se, od početka blokade Javnog servisa, rukovodstvo RTS nije zvanično obratilo i što nemaju "nikakve instrukcije" na koji način mogu da ostvare "pravo na rad u ovoj kriznoj situaciji".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom "audi", u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu izazvao saobraćajnu nezgodu.
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je papa bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima, sa posebnom željom da razvija saradnju sa pravoslavnim crkvama.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ocenila je, povodom hapšenja troje Srba na Kosovu, da "odlazeća vlast u Prištini povlači poslednje očajničke poteze nakon kojih će morati konačno da prizna poraz".
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji?
Konstitutivna sednica skupštine Kosova i Metohije prekinuta je po četvrti put, pošto je Samoopredeljenje Aljbina Kurtija zatražilo dodatno vreme kako se ne bi ponovilla situacija od 19. aprila, kada kandidat te stranke za predsednika skupštine Aljbuljena Hadžiju nije dobila dovoljan
Komentari (0)