Srbija četvrta u svetu po kasnom odlasku dece od roditelja: Zašto se mladi iz regiona osamostaljuju sa 30 i više godina
Mladi iz regiona u proseku su stariji od dece iz svih ostalih država u svetu u trenutku kada odlaze iz svog porodičnog gnezda, pokazuje statistika. Zbog čega se to dešava u Srbiji, da li je to stvar mentaliteta, niskog životnog standarda ili nečeg trećeg?
Na Iks nalogu Svet statistike (World of statistics) objavljeni su egzaktni podaci istraživanja o prosečnoj starosti mladih osoba koje napuštaju roditeljsko domaćinstvo.
Ubedljivo prva na ovoj listi je Hrvatska, sa prosečnom starosti od 33,4 godine. Mladi Hrvati su, dakle, već dobrano zašli u četvrtu deceniju života kad se upuste u osamostaljivanje.
Estimated average age of young people leaving the parental household:
Odmah za njima su Crnogorci – moglo bi se reći da dele prvo mesto sa Hrvatima, s obzirom na to da je razlika od svega 0,1 – 33,3.
Treća na listi je Severna Makedonija, u kojoj se mladi sa 32,1 godine odlučuju za započinjanje samostalnog života.
Srbija se nalazi na četvrtom mestu, ali se i kod nas taj prosek vezuje za četvrtu deceniju, te mladi Srbi prosečno imaju 31,4 godine kada roditeljima saopšte da je vreme za fizički razlaz.
U top 10 su i Slovačka (30,8), Grčka (30,7), Bugarska (30,3), Španija (30,3), Malta (30,1) i Italija (30,0).
Emilija i Đorđe Ivanišević prevazilaze lošu demografsku sliku Srbije i doprinose poboljšanju nataliteta. Kada su se venčali, Emilija je imala 21 godinu, a Đorđe 24. Sada imaju šestoro dece, dok je sedmo na putu.
U tradiciji dugoj više od devedeset godina, čak 60 odsto porodica u Miloševcu kod Velike Plane je u nekom periodu imalo iskustva sa hraniteljstvom. Među njima su i porodice Đuričić i Đurić, koji su za svoju humanost i posvećenost deci dobili zlatne medalje za zasluge i Sretenjsku povelju.
Na suprotnoj strani ove statistike, na samom začelju liste nalaze se SAD, gde od roditeljskog doma odlaze jedva punoletne osobe, s obzirom na to da je prosečna starost kod osamostaljivanja u Americi svega 19 godina.
Mesto iznad SAD su mladi Rusi – 19,8 godina, a Australijanci sa 20,4 godine su prvi "netinejdžeri" koji svoj život kompletno uzimaju u svoje ruke, bez roditeljskog nadzora, ali i finansijske pomoći.
Kombinacija više faktora
Šta je to što Srbe na ovoj statistici drži na tako visokoj četvrtoj poziciji, ali i zemlje iz okruženja koje suvereno zauzimaju prva tri mesta, sa prosekom od 30 i više godina, pitali smo školskog psihologa iz Centra za prava deteta Biljanu Lajović.
Foto: Milena Đorđević
"U pitanju je kombinacija više faktora. Donekle je stvar tradicionalne porodice i njene organizacije, ali ne smemo da prenebregnemo ekonomski momenat u kome dete, ako završi školu i ako ne može da nađe posao, ne može da živi samostalno i onda je vrlo ozbiljan problem. Kod Amerikanaca postoji tradicija ranog osamostaljivanja, gde, s moje tačke gledišta, prerano deca odlaze iz roditeljskog doma, a sa druge strane kod nas i u regionu dešava se takoreći produženo i definjstvo i mladost kao jedna vrsta faktičke finansijske zavisnosti, jer kod nas ima mnogo porodica u kojima roditelji finansiraju svoj život i život svoje dece", istakla je Lajović.
Vaspitni i ekonomski stil
Ona je uverena da bi se dosta toga promenilo kada bi se promenile finansijske okolnosti u kojima živi prosečna srpska porodica.
Foto: Envato
"Ekonomski faktori su ovde zaista odlučujući, jer dete može da izađe iz svog vaspitnog stila, ali iz ekonomskog ne može ako nema uslova. Ekonomski stil ne može da ima neki svoj rezervni plan, jer jednostavno rečeno nemoguće je živeti sam i ne zarađivati za održavanje. Optimalna starost deteta kada bi već moglo da samo zarađuje za sopstvene izdatke je relativna, ali bi ona svakako trebalo da bude povezana sa završavanjem škole i zapošljavanjem. To su, dakle, prve godine treće decenije života", zaključila je psihološkinja.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su sve vatrogasno-spasilačke jedinice na terenu, kao i Helikopterska jedinica usled velikog broja požara i jakog nevremena koji su zahvatili Srbiju i pozvao građane na oprez i odgovorno ponašanje.
Vojvodinu su tokom popodneva pogodili pljuskovi sa grmljavinom praćeni olujnim vetrom, koji je u pojedinim gradovima čupao drveće iz korenja. Jak vetar je pogodio i Beograd, gde je podigao prašinu sa gradilišta i napravio prašinsku oluju.
Oluja koja je protutnjala Splitom pravila je probleme iz sata u sat. Dve osobe teško su povređene u nevremenu, a u trajektnoj luci je došlo do sudara trajekta sa druga dva broda, jedan od njih je potonuo.
U Srbiji će biti pretežno oblačno, vetrovito i osetno hladnije, mestimično sa kišom, ujutru i pre podne i pljuskovima sa grmljavinom koji će ponegde biti i obilniji, dok će temperature biti od 13 do 23 stepena, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Gradski sekretar za poslove odbrane, vanrednih situacija i koordinaciju Darko Glavaš rekao je da je Gradski štab za vanredne situacije, u skladu sa crvenim meteoalarmom koji je izdao Republički hidrometeorološki zavod, doneo preventivne mere za sva javna komunalna preduzeća radi pripreme za nevreme.
Grupe studenata u blokadi i građani zaustavljaju saobraćaj na pojedinim ulicama, raskrsnicama i magistralnim pravcima u Beogradu, Novom Sadu, Užicu i drugima gradovima Srbije.
Manastir Tumane nije fabrika čuda gde ćete da dobijete i kupite čudo. Manastir Tumane je svetinja u kojoj blagodat Božija dejstvuje prema našoj veri, ali i slobodi Boga i svetitelja da satvore čudo, izjavio je arhimandrit manastira Tumane iguman Dimitrije.
Predsednik SAD Donald Tramp obavestio je više od deset zemalja, uključujući Srbiju, o uvođenju novih carinskih stopa koje će stupiti na snagu 1. avgusta. Za Srbiju to znači carine od 35 odsto na izvoz robe u Ameriku - što bi moglo ozbiljno da utiče na spoljnotrgovinsku razmenu dve zemlje.
Ministarstvo unutrašnjih poslova obaveštava javnost da je na aplikaciji Telegram otvoren lažni nalog na ime ministra unutrašnjih poslova Ivica Dačić i navodi da će od nadležnih organa Sjedinjenih Američkih Država biti zatražena informacija o vlasniku datog broja telefona.
U sezoni sve učestalijih vremenskih nepogoda, sve je više pitanja građana – ko nadoknađuje štetu ako, na primer, drvo padne na automobil, ili ako vetar ošteti krov? Da li odgovornost snosi Gradsko zelenilo ili je sve stvar lične inicijative i osiguranja?
Desetogodišnji dečak preminuo je samo četiri sata nakon pojave prvih simptoma meningokokne infekcije. Pedijatar dr Aleksandra Vukov za Newsmax Balkans objašnjava koliko je ova bakterija opasna i kako se možemo zaštititi.
Komentari (0)