(VIDEO) Test koji otkriva genetske bolesti skup i nedostupan: Parovi često primorani da odustanu od potomstva
Parovi i pojedinci suočeni sa genetskim rizicima i nasleđenim bolestima koje onemogućavaju da postanu roditelji znaju šta je Pi-Dži testiranje, nekada jedini način da dobiju zdravo dete. Test koji otkriva genetske defekte koje nasleđuje dete od roditelja je skup, a prave informacije nekada izostaju.
Preimplantacioni genetski test predstavlja pravo na zdrav početak života. Za mnoge je on jedina šansa za zdravu porodicu. Iako su zakoni dobri, onaj ko pođe ovim putem zna da su prepreke brojne.
Parovi su primorani da odustanu ili da plate više hiljada evra za procedure, objasnila je kroz suze pacijentkinja.
U procesu u kojem je vreme ključno, pacijenti troše dragocene dane i nedelje za pronalaženje sveobuhvatnih informacija. Tek četiri zdravstvene ustanove u državi bave se ovakvim analizama.
Zašto je cena tolika?
Marijana Arizanović iz Udruženja "Šansa za roditeljstvo" je za Newsmax Balkans rekla da oni kao udruženje svakodnevno dobijaju pozive sa istim pitanjima - zašto je cena tolika, zašto je dostupno na pojedinim mestima.
"Od prošle godine, kada je Udruženje 'Šansa za roditeljstvo' pokrenulo inicijativu da se preimplantaciona genetika nađe u uputstvu za biomedicinski potpomognutu oplodnju, desili su se mali pomaci. U jednom periodu od godinu dana apsolutno niko nije radio ovo testiranje, sada radi nekoliko klinika", napomenula je naša sagovornica.
Pacijentkinjama koje se leče inovativnim lekovima za rak dojke omogućeno je da deo terapije primaju u opštim bolnicama širom Srbije, umesto u kliničkim centrima kao što je bio slučaj do sada, saopštio je Republički fond za zdravstveno osiguranje.
Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju predalo je Pošti Srbije skoro 600 vaučera za kupovinu lekova i medicinskih sredstava, kao i vaučere za rehabilitaciju u banjama koji će biti isporučeni porodicama sa članovima obolelim od retkih bolesti širom Srbije
Porodice sa više dece koja imaju genetski nasledne bolesti pokazatelj su da je adekvatna pomoć izostala. Iako su pomaci napravljeni, u Srbiji su dostupna testiranja novorođenčadi na četiri retke bolesti, dok se, primera radi, u Italiji rade analize za više od 50.
Embriolog Bojana Mirosavljević iz Udruženja "Život" istakla je da su uvedene nove terapije.
"Za mene je najveći benefit ovih godina što je Registar za retke bolesti počeo kako tako da se popunjava iako nedovoljno dobro. Za sada imamo oko 15.000 pacijenata u Nacionalnom registru za retke bolesti, a pričamo o cifri od 500.000 obolelih u Srbiji. Gde su ostali pacijenti, zašto lekari ne unose pacijente u Registar retkih bolesti", podvukla je Mirosavljević.
"Sve što stigne u RFZO se brzo rešava"
Testiranje koje može da otkrije genetičke poremećaje kod fetusa uvedeno je 2021. godine na teret obaveznog zdravstvenog osiguranja, što je omogućilo da se ta analiza sprovodi u Srbiji, poručuju iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO). Za analize koje se ne rade u državi, uzorak se šalje u inostranstvo.
Danica Lukić iz RFZO naglasila je da Fond finansira te usluge, a da se cena kreće od 1.200 do 1.400 evra.
"Mogu samo da stojim iza toga da se sve što stigne u RFZO brzo rešava i da naše osiguranice ostvaruju pravo na PGT u kratkom roku", rekla je Lukić za Newsmax Balkans.
Testiranje omogućava identifikaciju embriona koji ne nose bolesti čime se značajno smanjuje rizik od rađanja deteta sa ozbiljnom genetskom bolešću. Bez dostupnosti testa, parovi sa takvim istorijama suočavaju se sa teškim izborima i potencijalnim finansijskim i emocionalnim teretom.
Državna sekretarka Ministarstva za brigu o porodici i demografiju Milica Perić rekla je da imamo mnogo porodica koje su razvedene.
"Čak smo u procentima izračunali da je to 90 odsto porodica, a nekih pet odsto jedan od roditelja, najčešće očevi ako je u braku ne vodi brigu i o bolesnom detetu. Jedna od sistemskih stvari koje smo u Ministarstvu uradili jeste i uvođenje Alimentacionog fonda", podsetila je ona.
Uvođenje preimplantacionog testa u listu usluga koje pokriva Republički fond bio bi značajan korak ka unapređenju pristupačnosti i pravičnosti u lečenju neplodnosti u Srbiji, poručuju stručnjaci.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država nikada neće dati "zeleno svetlo" policiji da oštrije reaguje prema onima koji blokiraju, već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Studenti i građani blokirali su saobraćaj na Autokomandi u Beogradu, a blokade su održane i u Užicu, Novom Sadu, Nišu, Boru, Čačku, Zrenjaninu i još nekoliko gradova Srbije.
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov kazao je za Newsmax Balkans da Rezolucija o Srebrenici spada u domen tzv. kulture sećanja, pa se kao takva usvaja u Generalnoj skupštini UN po olakšanoj proceduri, a uz to nema obavezujuće dejstvo prema međunarodnom pravu.
Evropska komisija objavila je novi izveštaj o vladavini prava u Srbiji, sa lošijom ocenom u odnosu na prethodne. Predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić istakao je za Newsmax Balkans da se u Srbiji reforme ne sprovode i da je put ka Evropskoj uniji zatvoren.
U Srbiji su gotovo svakodnevni slučajevi nestalih osoba, a nažalost, nije retkost da porodice danima, pa i godinama čekaju na bilo kakvu informaciju o svojim bližnjima. Takođe, svedoci smo brojnih nestanaka koji nikada nisu rešeni.
Štrajkački odbor zaposlenih Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu saopštio je da je većinom glasova odlučio da obustavi štrajk započet 5. maja i da, kako se navodi, borbu za dobrobit društva nastavi drugim oblicima društvenog i profesionalnog delovanja.
Komentari (0)