(VIDEO) Ko štiti radnike na crno: Jagodinca posao konobara koštao zdravlja, ne može da dokaže povredu na radu

Posao konobara u restoranu kod Paraćina, koštao je Slobodana Radojkovića iz Jagodine, zdravlja, ali i posla, jer već godinu dana zbog povrede na radnom mestu ne može da radi. Advokat Nemanja Teodorović istakao je da je najveći problem "rada na crno" što ne postoji radno-pravni odnos.

24.06.2025. 13:30

(VIDEO) Ko štiti radnike na crno: Jagodinca posao konobara koštao zdravlja, ne može da dokaže povredu na radu

Radojković je naveo da je radio kao konobar u restoranu kod Paraćina kada je zadobio tešku povredu noge.

"Tokom radnog dana doživeo sam tešku telesnu povredu, pao sam i ozbiljno povredio nogu. Konstatovan mi je trostruki prelom skočnog zgloba, nakon čega sam operisan i u stopalu mi je ugrađena ploča sa šrafovima", rekao je Radojković u jutarnjem programu "Otvori oči".

Printscreen: Newsmax BalkansSlobodan Radojković

Kako je naveo, nakon pada menadžer restorana ga je odvezao do bolnice, ali mu je, kako tvrdi, tokom vožnje indirektno zapretio da ne prijavljuje povredu na radu.

"Nažalost, ja u šoku i bolu poslušao sam ga i time sam samom sebi zatvorio vrata kako bih se bilo kako zaštitio", istakao je Radojković.

Prema njegovim rečima, on je prijavio slučaj inspekciji rada koja, kako on smatra, nije reagovala kako treba, zbog čega se obratio tužilaštvu. 

"Nisam bio u stanju odmah da prijavim, jer sam bukvalno deset meseci ležao skoro nepokretan u krevetu zbog te noge", dodao je Radojković.

Dodao je da su direktor i menadžer restorana lagali prilikom davanja izjave inspekciji, tvrdeći da Radojković nije radio tog dana kada je zadobio povredu, odnosno slomio nogu.

Komentarišući pomenuti slučaj, advokat Teodorović istakao je da je osnovna problematika to što ne postoji radno-pravni odnos, što je, kako je naveo, suština rada na crno.

"Verovatno gospodin nije imao ništa, niti zaključen ugovor o radu, a samim tim nije bio ni prijavljen na bilo koji oblik socijalnog osiguranja. U konkretnom slučaju njemu je najznačajniji verovatno taj zdravstveni aspekt, jer je morao da se leči zbog povreda koje su nastupile. Problematika je upravo u tome što zakon štiti samo ono što je u skladu sa njim, vi van toga nemate pravnu zaštitu u tom trenutku", pojasnio je advokat.

"Uvek je teže dokazati ako prestanete da radite"

Prema njegovim rečima, sudska praksa je napravila put takozvanom faktičkom radu.

"To je tužba u sudskom postupku gde on utvrđuje da je radio kod poslodavca, da je obavljao faktički rad, da su postojali svi elementi radnog odnosa, ali da nije postojao zaključen ugovor o radu, da on nije bio prijavljen. Na osnovu sudske presude koja se može ishodovati u sudskom postupku moguće je da mu sve ono što nije bilo uplaćeno od staža preko tih doprinosa na kraju bude uplaćeno i da on prema tome ostvari svoja prava", naveo je Teodorović.

Printscreen: Newsmax BalkansNemanja Teodorović

Na pitanje koliko je teško dokazati ovakve slučajeve i dobiti tužbu na sudu, Teodorović je rekao da je uvek teže kada prestanete da radite.

"Postoji prevencija, pre nego što stupite na rad, da se sve lepo dogovorite s vašim poslodavcima, ali ako vidite da on ne želi zaključiti ugovor o radu, zaposleni treba odmah to da prijavi inspekciji rada. Inspekcija rada izlaskom na teren mnogo će lakše, kada zatekne konkretnog neprijavljenog zaposlenog, utvrditi nepravilnosti i da po zakonu naloži poslodavcu da u roku od tri dana tog radnika prijavi, odnosno da sa njim zaključi ugovor o radu", pojasnio je advokat.

Sankcije za poslodavce od novčane do kazne zatvora

Govoreći od sankcijama za "rad na crno", advokat je istakao da se prema pravnom stepenu radi o prekršajnoj odgovornosti.

"To su novčane kazne koje su izuzetno visoke za pravna lica, one iznose od 800.000 do 2.000.000 dinara, za odgovorno lice kreće se od 300.000 do 500.000 dinara, dok je za preduzetnike od 100.000 do 150.000 dinara. Međutim, u slučajevima teškog ili grubog kršenja što procenjuje sud u konkretnom slučaju, može čak postojati i krivična odgovornost po osnovu člana 63 krivičnog zakona, kako je predviđeno krivično delo povrede iz oblasti radnog odnosa, odnosno socijalnog osiguranja. U tom slučaju se može odgovarati pored novčane kazne i kaznom zatvora do dve godine", precizirao je Teodorović.

Gostovanje pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (1)

Ivan

Treba pomoći čoveku, gledao sam reportažu na N1 gde je stigao da objasni bez prekidanja i treba mu pomoći maksimalno. Jedan je od retkih koji je javno ustao protiv veoma uticajnih poslodavaca a veoma teško se bori 15 meseci već bez ikakvih primanja.

pre 2 nedelje

0 0 Odgovori