Kreće sezona stršljenova, u leglu ih bude do 1.000: "Više je smrtnih slučajeva usled njihovog uboda nego od ujeda zmija"

Kada je reč o ubodima insekata, najčešći su ubodi pčele, ose i stršljena. Iako nemaju otrov koji bi neposredno ugrozio život čoveka, ako je osoba alergična, dovoljan je samo jedan ubod da dođe do burne reakcije. U teškim slučajevima, usled uboda roja, može nastupiti i smrt, ako se ne reaguje hitno.

07.07.2025. 19:16

Kreće sezona stršljenova, u leglu ih bude do 1.000: "Više je smrtnih slučajeva usled njihovog uboda nego od ujeda zmija"

Vladica Stanković iz Udruženja za zaštitu gmizavaca i životne sredine "Poskok" istakao je za Newsmax Balkans da kreće sezona stršljenova i istakao kakve opasnosti nosi susret sa njima.

"Stršljenovi sada formiraju legla, pa tu bude od 400 do hiljadu jedinki. U avgustu će legla biti formirana u jeku", naglasio je naš sagovornik.

Kako je istakao, ovi insekti uvek prave legla na sunčanoj strani i nepristupačnim mestima.

"Pri ubodu ispuštaju feromon i pozivaju ostale da im se pridruže"

Stanković je dodao da će stršljenova možda biti manje ove nego prošle godine, ali da su svakako opasniji od zmija.

"Više je zabeleženih smrtnih slučajeva usled uboda stršljenova nego zmija", ukazao je on.

Za naš portal je pojasnio zašto je to tako.

"Ljudi stradaju kada dođe do alergijske reakcije i anafilaktičkog šoka. Kad stršljen ubode, ispusti feromon, odnosno miris koji se širi i signalizira ostalima da dođu na to mesto. Tako neko može da doživi deset uboda odjednom", napomenuo je Stanković, poznat i po hvatanju zmija.

"Reagovati brzo, sažvakati lek protiv alergije, staviti hladne obloge"

Otrov stršljena, kao i pčele i ose, ima snažno lokalno iritativno i potencijalno opšte toksično delovanje.

Stršljen ima veću žaoku nego pčela i osa, te njegov ubod više boli.

Na mestu uboda, pored intenzivnog bola, nastaju i otok i svrab.

Nakon uboda, koji je praćen najčešće bolom, pojavi se peckanje, a koža na ozleđenom mestu pocrveni. 

Foto: Envato

Vladica je za naš portal naglasio da najviše problema pri ujedu imaju bolesne i starije osobe.

"Usled alergijske reakcije može da dođe do gušenja, otrov kreće da se širi kroz organizam i pritisak pada, skupljaju se krvni sudovi, pada kiseonik i može da dođe do zastoja srčanog mišića", napomenuo je on.

Stanković je naveo i kako bi trebalo reagovati, ako do uboda dođe.

"Važno je reagovati brzo, uzeti i sažvakati neki lek protiv alergije - presing, pronizon ili erijus, da raširi krvne sudove. Ako ima mogućnosti treba staviti hladne obloge, ako ne, što pre u prvu zdravstvenu ustanovu", napomenuo je naš sagovornik.

Kada stršljen napada?

Stanković je napomenuo da će do napada doći samo ako ih čovek na bilo koji način ugrožava, dakle u samoodbrani i odbrani legla.

"Oni imaju svoje stražare koji svakodnevno kruže i gledaju da li se nešto dešava. Ako ih ne ugrožavate, ništa se neće desiti. Ipak, ako počnete da ih ugrožavate, onda izviđači alarmiraju ostale i kreću u odbranu legla. Razlika između zmija i stršljenova je ta što zmije beže, a stršljenovi napadaju", zaključio je Vladica.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)