Kreće sezona stršljenova, u leglu ih bude do 1.000: "Više je smrtnih slučajeva usled njihovog uboda nego od ujeda zmija"
Kada je reč o ubodima insekata, najčešći su ubodi pčele, ose i stršljena. Iako nemaju otrov koji bi neposredno ugrozio život čoveka, ako je osoba alergična, dovoljan je samo jedan ubod da dođe do burne reakcije. U teškim slučajevima, usled uboda roja, može nastupiti i smrt, ako se ne reaguje hitno.
Vladica Stanković iz Udruženja za zaštitu gmizavaca i životne sredine "Poskok" istakao je za Newsmax Balkans da kreće sezona stršljenova i istakao kakve opasnosti nosi susret sa njima.
"Stršljenovi sada formiraju legla, pa tu bude od 400 do hiljadu jedinki. U avgustu će legla biti formirana u jeku", naglasio je naš sagovornik.
Žena stara 80 godina preminula je u Sloveniji nakon što ju je ujeo poskok. Sednica Parlamenta u BiH otkazana je zbog zmije u sali. Muškarac iz Kragujevca završio je u bolnici posle ujeda zmije. I Nišlije su se žalile na najezdu ovih reptila. Treba li da ih se plašimo i šta ako se sretnemo sa njima?
Zmije u podrumima i ulazima zgrada, na dečjim igralištima i ispred prodavnica, postale su sve češća pojava u velikim gradovima. Proteklih dana građani Kragujevca i Niša žale se na najezdu ovih reptila. U Leskovcu jednoj porodici su se zmije uvukle u temelj kuće.
Kako je istakao, ovi insekti uvek prave legla na sunčanoj strani i nepristupačnim mestima.
"Pri ubodu ispuštaju feromon i pozivaju ostale da im se pridruže"
Stanković je dodao da će stršljenova možda biti manje ove nego prošle godine, ali da su svakako opasniji od zmija.
"Više je zabeleženih smrtnih slučajeva usled uboda stršljenova nego zmija", ukazao je on.
Za naš portal je pojasnio zašto je to tako.
"Ljudi stradaju kada dođe do alergijske reakcije i anafilaktičkog šoka. Kad stršljen ubode, ispusti feromon, odnosno miris koji se širi i signalizira ostalima da dođu na to mesto. Tako neko može da doživi deset uboda odjednom", napomenuo je Stanković, poznat i po hvatanju zmija.
"Reagovati brzo, sažvakati lek protiv alergije, staviti hladne obloge"
Otrov stršljena, kao i pčele i ose, ima snažno lokalno iritativno i potencijalno opšte toksično delovanje.
Stršljen ima veću žaoku nego pčela i osa, te njegov ubod više boli.
Na mestu uboda, pored intenzivnog bola, nastaju i otok i svrab.
Nakon uboda, koji je praćen najčešće bolom, pojavi se peckanje, a koža na ozleđenom mestu pocrveni.
Foto: Envato
Vladica je za naš portal naglasio da najviše problema pri ujedu imaju bolesne i starije osobe.
"Usled alergijske reakcije može da dođe do gušenja, otrov kreće da se širi kroz organizam i pritisak pada, skupljaju se krvni sudovi, pada kiseonik i može da dođe do zastoja srčanog mišića", napomenuo je on.
Stanković je naveo i kako bi trebalo reagovati, ako do uboda dođe.
"Važno je reagovati brzo, uzeti i sažvakati neki lek protiv alergije - presing, pronizon ili erijus, da raširi krvne sudove. Ako ima mogućnosti treba staviti hladne obloge, ako ne, što pre u prvu zdravstvenu ustanovu", napomenuo je naš sagovornik.
Kada stršljen napada?
Stanković je napomenuo da će do napada doći samo ako ih čovek na bilo koji način ugrožava, dakle u samoodbrani i odbrani legla.
"Oni imaju svoje stražare koji svakodnevno kruže i gledaju da li se nešto dešava. Ako ih ne ugrožavate, ništa se neće desiti. Ipak, ako počnete da ih ugrožavate, onda izviđači alarmiraju ostale i kreću u odbranu legla. Razlika između zmija i stršljenova je ta što zmije beže, a stršljenovi napadaju", zaključio je Vladica.
Vojvodinu su tokom popodneva pogodili pljuskovi sa grmljavinom praćeni olujnim vetrom, koji je u pojedinim gradovima čupao drveće iz korenja. Jak vetar je pogodio i Beograd, gde je podigao prašinu sa gradilišta i napravio prašinsku oluju.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su sve vatrogasno-spasilačke jedinice na terenu, kao i Helikopterska jedinica usled velikog broja požara i jakog nevremena koji su zahvatili Srbiju i pozvao građane na oprez i odgovorno ponašanje.
"Reka Raška je umrla", reči su ribolovaca koji su trideset godina čuvali i gajili različite vrste ribe na teritoriji Novog Pazara. Nakon velikog pomora, u vodi nije ostalo ništa osim uginulih riba koje ribolovci danima nalaze duž čitave reke. Nadležni još utvrđuju šta se tačno dogodilo.
Grupe studenata koji blokiraju fakultete i građani koji ih podržavaju zaustavljaju saobraćaj na pojedinim ulicama, raskrsnicama i magistralnim pravcima u Beogradu, Novom Sadu, Užicu i drugim gradovima Srbije.
Elektrodistribucija Srbije (EDS) saopštila je da je, na zahtev vatrogasaca, zbog velikog broja požara isključila neke dalekovode, posebno na području zapadne Srbije i distributivnih područja Kragujevac i Niš.
Nekadašnji ministar prosvete i profesor na Fefa fakultetu Srđan Verbić je u emisiji Sinteza rekao da je srpsko društvo dugo bilo nezadovoljno mladima, a da su studenti to demantovali, pošto su, kako je naveo, na ulici pokazali da imaju političke stavove i da su spremni da preuzmu odgovornost.
I male količine novih sintetičkih droga, među kojima je i fentanil koji je 50 puta jači od heroina i 80 puta jači od morfijuma dovoljne su da dovedu do smrti čoveka, upozoravaju stručnjaci.
Ne dopada mi se što mediji u Srbiji ne razgovaraju međusobno, nego se opanjkavaju, pa sam sam već na početku svog mandata predlagao da se nekako izborimo za dijalog unutar medija, rekao je za Newsmax Balkans resorni ministar Boris Bratina.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u izletištu Potok u Jagodini, posle otvaranja turističkog kompleksa i Memorijalnog parka "Dragan Marković Palma", da je Marković ostavio neizbrisiv trag u istoriji Jagodine i Pomoravlja.
Na sednici Senata koja je održana u ponedeljak usvojeni su termini sprovođenja konkursa za upis nove generacije studenata na studijske programe, za sve nivoe akademskih studija visokoškolskih ustanova Univerziteta u Beogradu.
Nedavni slučaj smrti psa tokom šišanja potresao je javnost i naročito ljubitelje životinja. Kako da gledamo na ovaj slučaj, kome poveravamo naše ljubimce i kako znati koja adresa je prava, a koja za izbegavanje.
Komentari (0)