(VIDEO) Ko plaća štetu ako drvo padne na automobil ili vetar ošteti krov - građani, osiguranje ili gradske službe?

U sezoni sve učestalijih vremenskih nepogoda, sve je više pitanja građana – ko nadoknađuje štetu ako, na primer, drvo padne na automobil, ili ako vetar ošteti krov? Da li odgovornost snosi Gradsko zelenilo ili je sve stvar lične inicijative i osiguranja?

Autor:

M. K.

08.07.2025. 19:25

(VIDEO) Ko plaća štetu ako drvo padne na automobil ili vetar ošteti krov - građani, osiguranje ili gradske službe?

Na ova pitanja za Newsmax Balkans odgovara Branko Damjanović iz Udruženja osiguravača Srbije.

"Prvi savet za građane koji poseduju automobile jeste da ih kasko osiguraju. Na taj način, u slučaju štete izazvane nevremenom, mogu da dobiju nadoknadu bez obzira na to ko je direktno odgovoran", ističe Damjanović. 

Kada je reč o stanovima, kućama, poslovnim prostorima i parcelama, preporuka je da se imovina osigura od rizika poput oluje, grada, požara i sličnih elementarnih nepogoda.

Međutim, jedan vid osiguranja posebno dobija na značaju - osiguranje od odgovornosti.

"Ukoliko usled nevremena dođe do pada drveta, crepa ili drugog predmeta sa objekta u vlasništvu građana, a time se nanese šteta drugome - vlasnik može da bude zakonski odgovoran za nadoknadu te štete", objašnjava Damjanović.

To ne mora nužno da bude posledica oluje - dovoljno je da objekat nije redovno održavan.

Važan faktor - čije je zemljište?

Kod oštećenja izazvanih padom drveća, važan faktor je čije je zemljište. Ako je reč o javnoj površini, odgovornost snosi Gradsko zelenilo, koje, kako navodi Damjanović, poseduje polisu osiguranja i redovno nadoknađuje štetu građanima.

S druge strane, ako je drvo na privatnoj parceli - bez polise osiguranja, vlasnici su u obavezi da štetu plate iz svog džepa.

"Nažalost, svest o važnosti osiguranja u Srbiji još nije dovoljno razvijena, naročito kada su u pitanju stambene zajednice i privatni vlasnici", zaključuje Damjanović.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)