(VIDEO) Kako startna pozicija određuje sudbinu: Žene zbog stereotipa za isti posao plaćene manje od muškaraca

Rodni jaz odnosi se na razlike između žena i muškaraca u različitim oblastima života – najčešće u platama, zapošljavanju, obrazovanju, pristupu moći i pravima.

12.07.2025. 13:47

(VIDEO) Kako startna pozicija određuje sudbinu: Žene zbog stereotipa za isti posao plaćene manje od muškaraca

Jedan od najvidljivijih parametara prema kojem se može pročitati razlika jesu razlike u platama, ali i zastupljenost žena na rukovodećim pozicijama.

Rodni jaz je posledica istorijskih, društvenih i ekonomskih nejednakosti koje i dalje utiču na položaj žena u društvu.

Žene često zarađuju manje od muškaraca za isti ili sličan rad. One su takođe nedovoljno zastupljene na vodećim pozicijama i u političkom odlučivanju. Podaci pokazuju da je u manjim mestima rodni jaz izraženiji, jer je i stopa zaposlenosti žena niža.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Žene u manjim sredinama su dodatno opterećene rodnim stereotipima i dalje žive u svojim primarnim ulogama, odnosno u ulogama supruge, majke, negovateljice drugih članova porodice i zato su ređe formalno zaposlene. Od njih se očekuje da budu dostupne drugim članovima porodice po ceo dan, za razliku od urbanijih sredina gde su žene češće formalno zaposlene i gde su im dostupne usluge kojima sebi mogu da omoguće slobodno vreme i vreme za brigu o sebi. Na primer, ima vrtića i drugih usluga", kazala je za Newsmax Balkans Jelena Ružić iz Udruženja žena Kolubarskog okruga.

Žene su uglavnom u nepovoljnijoj početnoj poziciji u odnosu na muškarce između ostalog zbog prisutnih stereotipa, pa se to kasnije odražava na poslovne prilike.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Višestruko diskriminisane, žene sa margina, žene iz romske zajednice, sa sela, koje nisu dobile obrazovanje... Te kategorije žena nam jasno pokazuju kako startna pozicija određuje sudbinu. Ekonomske neravnopravnosti i dominantan ekonomski model produbljuju jaz između muškaraca i žena kada je u pitanju ekonomska ravnopravnost, a onda, kada nemamo tu ravnopravnost, teško je ostvariti bilo koju drugu", istakla je za našu televiziju Marija Srdić iz Saveta za rodnu ravnopravnost Novog Sada.

Na čelu većih kompanija uglavnom - muškarci

Iako raste broj mikro preduzeća koja osnivaju žene, većim kompanijama uglavnom upravljaju muškarci.

Smanjenje rodnog jaza ne podrazumeva samo ekonomsko osnaživanje, adekvatno obrazovanje, podršku u roditeljstvu, suzbijanje stereotipa, već i jednakost u pravima.

"Veliki je problem što je, recimo, od 2024. godine Zakon o rodnoj ravnopravnosti suspendovan. Nekih osam inicijativa iz uglavnom desno orijentisanih struktura koje su inicirale stavljanje van snage i suspenziju ovog zakona došlo je u Ustavni sud. Veliko je pitanje i od ključnog značaja bi bilo odbraniti Zakon o rodnoj ravnopravnosti", navela je Dragica Vujadinović, profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu.

Sa rodnim jazom suočavaju se i najrazvijenije zemlje, a on predstavlja značajnu prepreku ekonomskom razvoju jer smanjuje ukupan potencijal radne snage i produktivnosti.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)