Hoće li srpski policajci imati brade i tetovaže: "Njihov izgled direktno utiče na doživljaj autoriteta i poverenja"

Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.

20.07.2025. 19:57

Hoće li srpski policajci imati brade i tetovaže: "Njihov izgled direktno utiče na doživljaj autoriteta i poverenja"

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije razmatra izmene Pravilnika o izgledu i ponašanju policijskih službenika iz 2018. godine, kojim je uniformisanim policajcima zabranjeno nošenje brade, pirsinga i tetovaža na vidljivim mestima.

Ove promene usledile su posle sastanka ministra policije Ivice Dačića sa predstavnicima sindikata i poverenicom za rodnu ravnopravnost Brankicom Janković, koja je još 2022. godine podnela ustavnu žalbu na važeći pravilnik zbog njegove, kako je navela, diskriminatornosti.

Izražavanje ličnog identiteta službenika

U fokusu buduće radne grupe, koja će uključivati predstavnike Direkcije policije, Sektora za vanredne situacije, sindikata i povereničkog tima, biće usklađivanje pravilnika sa Ustavom, ali i sa zakonima koji uređuju policijski rad.

Ideja je da se omogući izražavanje ličnog identiteta službenika, bez ugrožavanja profesionalnog izgleda i bezbednosnih standarda.

Praksa mnogih demokratskih zemalja sveta, kao što je Italija, jeste da uniformisani policajci mogu da nose uredne brade i brkove i poseduju vidne tetovaže. One samo moraju da budu primerene, kao i da ne ugrožavaju autoritet policajca koji predstavlja državu.

Foto: AP Photo/Bernat Armangue

Srpski policajci tako će, ukoliko pravilnik bude usvojen, biti kao karabinjeri.

Očuvanje profesionalne discipline i ugleda službe

Nezavisni sindikat policije pozdravlja inicijativu za izmenu pravilnika, ali uz naglasak na očuvanje profesionalne discipline i ugleda službe.

Predsedavajući predsedništva sindikata Goran Lazić za Newsmax Balkans naglašava da problem trenutnog pravilnika leži u njegovoj nedovoljnoj preciznosti, što je u praksi dovodilo do neujednačenog sprovođenja disciplinskih mera.

"Nezavisni sindikat policije u celosti podržava inicijativu Ministarstva unutrašnjih poslova da se Pravilnik o ponašanju i izgledu policijskih službenika unapredi i precizira, u cilju jačanja profesionalne discipline, zaštite ugleda službe i očuvanja visokog stepena poverenja građana u policiju. Smatramo da je Pravilnik nužno uskladiti sa odredbama Zakona o policiji, koji jasno definiše obavezu policijskog službenika da svoj izgled i ponašanje prilagodi prirodi službe i njenoj ulozi u društvu. Problem postojećeg pravilnika je nedovoljna preciznost pojedinih odredbi koje se odnose na granice ličnog izražavanja – što je u praksi dovodilo do neujednačenog sprovođenja disciplinskih mera i tumačenja šta se smatra prikladnim izgledom", objasnio je Lazić.

Iz Nezavisnog sindikata policije smatraju da "fizički izgled policijskog službenika u uniformi direktno utiče na doživljaj autoriteta i poverenje koje građani imaju prema policiji".

"Važno da građani imaju poverenje u policiju"

S obzirom na proteste širom zemlje i reagovanje policije kad su u pitanju blokade puteva i raskrsnica, Lazić ističe da je važno da građani imaju poverenje u policiju i da u skladu sa tim bude i njihov izgled.

Foto: Nezavisni sindikat policije

"Naš stav je nedvosmislen – fizički izgled policijskog službenika u uniformi direktno utiče na doživljaj autoriteta i poverenja koje građani imaju prema policiji. U skladu sa članom 20. Zakona o policiji, policijski službenik je dužan da u svakom trenutku svojim ponašanjem i izgledom doprinosi očuvanju ugleda policije i dostojanstvu službe. Brada koja odudara od urednog standarda, tetovaže na vidnim mestima i pirsing nisu u skladu sa tradicionalnim vrednostima i ulogom policije kao simbola državnog reda i zakona. U periodima javnih okupljanja, protesta i kriznih situacija, posebno je važno da svaki službenik svojom pojavom i držanjem pošalje jasnu poruku ozbiljnosti, pripadnosti jedinstvenom sistemu i potpunog poštovanja službene etike", izjavio je Goran Lazić.

Naš sagovornik je naveo i nekoliko primera kada su policijski službenici sankcionisani zbog izgleda koji nije odgovarao pravilniku.

"Evidentirani su slučajevi u kojima su policijski službenici upozoravani, udaljavani sa dužnosti i pokretani disciplinski postupci zbog nepoštovanja propisanih standarda izgleda. Kao ilustrativan primer, navodimo slučaj službenika koji je, uprkos više opomena, insistirao na održavanju duge brade i nošenju pirsinga dok je bio u uniformi. Takođe, u nekoliko navrata su službenici sa vidljivim tetovažama sa sadržajem koji nije primeren policijskoj službi disciplinski procesuirani zbog povrede službene dužnosti", kaže on.

Foto: ATAImages/M.M.

Kako je istakao, takva postupanja smatraju opravdanim i nužnim kako bi se sačuvala čast i tradicija profesije i obezbedilo jedinstveno delovanje policije kao institucije.

Dok se priprema teren za novi pravilnik, ostaje pitanje kako uspostaviti balans između ličnih sloboda i institucionalne ozbiljnosti. Struka i sindikati saglasni su da pravilnik mora da bude jasan, dosledan i usklađen sa zakonima, ali i otvoren za savremene vrednosti koje već odavno oblikuju policijsku praksu u brojnim drugim.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)