Hoće li srpski policajci imati brade i tetovaže: "Njihov izgled direktno utiče na doživljaj autoriteta i poverenja"
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije razmatra izmene Pravilnika o izgledu i ponašanju policijskih službenika iz 2018. godine, kojim je uniformisanim policajcima zabranjeno nošenje brade, pirsinga i tetovaža na vidljivim mestima.
Ove promene usledile su posle sastanka ministra policije Ivice Dačića sa predstavnicima sindikata i poverenicom za rodnu ravnopravnost Brankicom Janković, koja je još 2022. godine podnela ustavnu žalbu na važeći pravilnik zbog njegove, kako je navela, diskriminatornosti.
Izražavanje ličnog identiteta službenika
U fokusu buduće radne grupe, koja će uključivati predstavnike Direkcije policije, Sektora za vanredne situacije, sindikata i povereničkog tima, biće usklađivanje pravilnika sa Ustavom, ali i sa zakonima koji uređuju policijski rad.
Ideja je da se omogući izražavanje ličnog identiteta službenika, bez ugrožavanja profesionalnog izgleda i bezbednosnih standarda.
Praksa mnogih demokratskih zemalja sveta, kao što je Italija, jeste da uniformisani policajci mogu da nose uredne brade i brkove i poseduju vidne tetovaže. One samo moraju da budu primerene, kao i da ne ugrožavaju autoritet policajca koji predstavlja državu.
Foto: AP Photo/Bernat Armangue
Srpski policajci tako će, ukoliko pravilnik bude usvojen, biti kao karabinjeri.
Očuvanje profesionalne discipline i ugleda službe
Nezavisni sindikat policije pozdravlja inicijativu za izmenu pravilnika, ali uz naglasak na očuvanje profesionalne discipline i ugleda službe.
Predsedavajući predsedništva sindikata Goran Lazić za Newsmax Balkans naglašava da problem trenutnog pravilnika leži u njegovoj nedovoljnoj preciznosti, što je u praksi dovodilo do neujednačenog sprovođenja disciplinskih mera.
"Nezavisni sindikat policije u celosti podržava inicijativu Ministarstva unutrašnjih poslova da se Pravilnik o ponašanju i izgledu policijskih službenika unapredi i precizira, u cilju jačanja profesionalne discipline, zaštite ugleda službe i očuvanja visokog stepena poverenja građana u policiju. Smatramo da je Pravilnik nužno uskladiti sa odredbama Zakona o policiji, koji jasno definiše obavezu policijskog službenika da svoj izgled i ponašanje prilagodi prirodi službe i njenoj ulozi u društvu. Problem postojećeg pravilnika je nedovoljna preciznost pojedinih odredbi koje se odnose na granice ličnog izražavanja – što je u praksi dovodilo do neujednačenog sprovođenja disciplinskih mera i tumačenja šta se smatra prikladnim izgledom", objasnio je Lazić.
Iz Nezavisnog sindikata policije smatraju da "fizički izgled policijskog službenika u uniformi direktno utiče na doživljaj autoriteta i poverenje koje građani imaju prema policiji".
"Važno da građani imaju poverenje u policiju"
S obzirom na proteste širom zemlje i reagovanje policije kad su u pitanju blokade puteva i raskrsnica, Lazić ističe da je važno da građani imaju poverenje u policiju i da u skladu sa tim bude i njihov izgled.
Foto: Nezavisni sindikat policije
"Naš stav je nedvosmislen – fizički izgled policijskog službenika u uniformi direktno utiče na doživljaj autoriteta i poverenja koje građani imaju prema policiji. U skladu sa članom 20. Zakona o policiji, policijski službenik je dužan da u svakom trenutku svojim ponašanjem i izgledom doprinosi očuvanju ugleda policije i dostojanstvu službe. Brada koja odudara od urednog standarda, tetovaže na vidnim mestima i pirsing nisu u skladu sa tradicionalnim vrednostima i ulogom policije kao simbola državnog reda i zakona. U periodima javnih okupljanja, protesta i kriznih situacija, posebno je važno da svaki službenik svojom pojavom i držanjem pošalje jasnu poruku ozbiljnosti, pripadnosti jedinstvenom sistemu i potpunog poštovanja službene etike", izjavio je Goran Lazić.
U dve odvojene policijske akcije u Novom Sadu, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova zaplenili su više od 3,5 kilograma različitih vrsta narkotika i uhapsili dvojicu osumnjičenih zbog sumnje da su se bavili neovlašćenom proizvodnjom i stavljanjem u promet opojnih droga.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova tokom prethodne noći izvršili su proveru identiteta ukupno 263 osobe, do službenih prostorija dovedena su četiri lica i podnete četiri prekršajne prijave, a protiv dve osobe biće podnete krivične prijave.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Policijske stanice Obrenovac uhapsili su M. D. (29), zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Naš sagovornik je naveo i nekoliko primera kada su policijski službenici sankcionisani zbog izgleda koji nije odgovarao pravilniku.
"Evidentirani su slučajevi u kojima su policijski službenici upozoravani, udaljavani sa dužnosti i pokretani disciplinski postupci zbog nepoštovanja propisanih standarda izgleda. Kao ilustrativan primer, navodimo slučaj službenika koji je, uprkos više opomena, insistirao na održavanju duge brade i nošenju pirsinga dok je bio u uniformi. Takođe, u nekoliko navrata su službenici sa vidljivim tetovažama sa sadržajem koji nije primeren policijskoj službi disciplinski procesuirani zbog povrede službene dužnosti", kaže on.
Foto: ATAImages/M.M.
Kako je istakao, takva postupanja smatraju opravdanim i nužnim kako bi se sačuvala čast i tradicija profesije i obezbedilo jedinstveno delovanje policije kao institucije.
Dok se priprema teren za novi pravilnik, ostaje pitanje kako uspostaviti balans između ličnih sloboda i institucionalne ozbiljnosti. Struka i sindikati saglasni su da pravilnik mora da bude jasan, dosledan i usklađen sa zakonima, ali i otvoren za savremene vrednosti koje već odavno oblikuju policijsku praksu u brojnim drugim.
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Najavljene izmene pravilnika o izgledu policajaca u Srbiji pokrenule su raspravu o granici između ličnog izražavanja i profesionalnog identiteta. Ministarstvo unutrašnjih poslova formira radnu grupu, dok sindikat podržava promene, ali uz očuvanje ugleda i discipline službe.
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će izbori biti raspisani u skladu sa zakonom, ne u trenutku kada bude odgovaralo nekoj političkoj partiji ili nečijim partikularnim interesima, već kad to bude odgovaralo državi Srbiji.
Posle požara koji se dogodio 6. jula, meštani su blokirali sve putne pravce koji vode ka deponiji Golo brdo kod Novog Pazara i na taj način onemogućili dalje odlaganje otpada iz nekoliko okolnih opština. Kažu da ne žele da im nesanitarna deponija više bude u okruženju.
Na petoj Evropskoj olimpijadi iz informatike za devojke (European Girls' Olympiad in Informatics – EGOI), reprezentativke Srbije osvojile su dve srebrne i jednu bronzanu medalju, saopštilo je Društvo matematičara Srbije.
Da bi dete progovorilo na vreme, potrebno je da bude adekvatno stimulisano od strane odraslih na tom ranom uzrastu i to od samog rođenja. Period progovaranja je kod mnoge dece pomeren na uzrast od dve do tri godine, kaže master logoped Marijana Mirković u razgovoru za Newsmax Balkans.
Osnovni sud privremenih institucija u Prištini odredio je meru pritvora u trajanju do 30 dana pomoćniku direktora Kancelarije za KiM Igoru Popović koji je u petak uhapšen na administrativnom prelazu Brnjak.
Opština Bajina Bašta dobija u okviru programa "Gradovi u fokusu" ove godine 33,3 miliona dinara za završnu fazu realizacije Doma ćirilice u objektu nekadašnje škole u Rači - prvog nacionalnog muzeja u Srbiji posvećenog ćirilici kao delu nematerijalne kulturne baštine.
Žestoki napadi Ukrajine na Moskvu - da li sledi eskalacija sukoba? Zbog čega je Peta beogradska gimnazija ostala bez đaka generacije? Šta treba da donese izmenjen Zakon o udžbenicima?
Komentari (0)