(VIDEO) Kako zaštititi imovinu od provala tokom godišnjeg odmora: "Učinite sve da vaš dom lopovima ne postane laka meta"

I ove letnje sezone očekuje se da provale u stanove i kuće budu česta pojava. Tim povodom gost Newsmax Balkans bio je nekadašnji funkcioner MUP Dejan Radenković, koji je govorio o svim mogućim načinima zaštite imovine tokom godišnjeg odmora.

Autor:

G. M.

15.07.2025. 12:47

(VIDEO) Kako zaštititi imovinu od provala tokom godišnjeg odmora: "Učinite sve da vaš dom lopovima ne postane laka meta"

Ministarstvo unutrašnjih poslova ponovo je apelovalo na građane da ozbiljno shvate zaštitu imovine, zbog čega su objavili i konkretne savete - od zaključavanja svih ulaza i sklanjanja vrednosti sa vidnih mesta do angažovanja komšija da povremeno obiđu vaš dom.

Poseban akcenat stavljen je na oprez sa objavama na društvenim mrežama, jer, kako se ističe, fotografijama i lokacijama sa letovanja možete privući nepoželjnu pažnju i time učiniti vaš dom lakom metom.

Kako građani mogu da procene koliko je njihov dom bezbedan i koje su to najčešće greške koje pravimo, pitali smo bivšeg funkcionera MUP Dejana Radenkovića.

"Da se razumemo, ne postoji stopostotna zaštita od provalnika, ali postoji jedan skup nekih preventivnih mera koje mi kao građani možemo da uradimo kako bismo smanjili rizik od obijanja. Imamo nekakvu naviku da se hvalimo gde odlazimo, šta radimo i gde ćemo se nalaziti u narednom periodu, pa je potrebno reći građanima da to ne rade, jer ne treba svi da znaju da smo na odmoru, da je stan nezaštićen i da u njemu nema nikoga", navodi Radenković u emisiji "Otvori oči".

Printscreen: Newsmax Balkans

Kako je naglasio, jedna od preventivnih mera jeste i, ukoliko dođe do provale, da svoje vrednosti ne ostavljamo u kući.

"Prošla su vremena kada su se iz stanova uzimali televizori. Sad se uzima novac, zlato, vrednosti i umetnine koje mogu lako da se prodaju. Leto je uvek period kada su provale učestalije. Moram reći da nije stvar u vratima naše nekretnine, da budu masivna ili velika, nego je stvar u bravi. Brava je toliko jaka koliko je jak njen najslabiji deo, a to je cilindar. Kad kupujemo vrata, treba obratiti pažnju da ima više brava. Kada imamo ovaj stepen zaštite, provalniku je potrebna i velika veština i vreme da završi posao", ukazao je sagovornik Newsmax Balkans.

Govorio je i o tome ko su najčešće mete provalnika.

"Mete su porodice i građani za koje se očekuje da imaju nešto veoma vredno u svom stanu. Naravno, uvek je za provalnike pogodnije da im mete budu kuće koje su prizemne, kao i stanovi koji se nalaze na prizemlju, zato što mogu da im priđu sa više strana i veća je verovatnoća da ne budu primećeni. Mete su i starije osobe, za koje provalnici primete da ih niko ne obilazi", istakao je Radenković.

Budući da su sigurnosne kamere jedno od rešenja, realno pitanje je koliko se često oni stvarno pronađu.

"Pronađu se, jer kada se govori o provalnicima, treba imati na umu da su to specijalizovani izvršioci. Oni idu s namerom da izvrše to delo i da bi što pre obili bravu, zbog čega on mora da se specijalizuje i koristi određene alate. Međutim, upravo su ti alati njihova najslabija tačka, jer preko njih ostavljaju trag. Nekada se to desi da bude brže, nekada je potrebno neko vreme da se dođe do izvršioca i kada se pronađe taj alat kod njega, a onda se veštačenjem svih tih brava koje se uzimaju sa lica mesta utvrđuje čitav lanac i svuda gde je taj alat radio, odnosno gde je on izvršio obijanje. Ono što otežava stvar jeste da se više ne uzimaju predmeti, već novac koji se brzo troši i onda građanin, nažalost, ne bude obeštećen", poručuje Radenković.

Ćirić: Ne ostavljajte svoj dom lopovima "na izvol'te"

U program se uključio i naš kolega Zoran Ćirić, koji je o ovoj temi govorio kao portparol Udruženja osiguravača Srbije.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Ono što naši građani najčešće osiguravaju i ono što bi bilo 'pametno' osigurati, posebno ukoliko odlazite na godišnji odmor, to su novac, tehnika, nakit, nameštaj… Moram da napomenem da ukoliko osiguravate novac ili nakit, on mora da bude u sefu, jer nijedno osiguravajuće društvo vam neće prihvatiti ili prodati polisu. Suština je u tome da ne treba da ostavljate kuću 'na izvol'te' lopovima. Najvažnije pre potpisivanja ugovora je da donesete odluku da osigurate imovinu. Dakle, ukoliko je vrednost robe koju osiguravate do 10.000 evra, vrlo je realno i u većini slučajeva agent iz osiguravajućeg društva neće ni morati da dođe do vas, moći ćete sve to onlajn da završite i ta će vas polisa osiguranja koštati nekih 40 do 50 evra godišnje. Ukoliko je vrednost onoga što osiguravate veća od 10.000 evra, onda će agent morati da dođe da proveri da li zaista ta vrednost odgovara onome što vi navodite", zaključio je Ćirić, naglasivši da kultura osiguranja u Srbiji nije na zavidnom nivou.

Gostovanje Radenkovića u jutarnjem programu pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)