Tužilaštvo tvrdi da radi pod pritiskom: "Očekuje se da se toliko meseci posle pada nadstrešnice pokrene neki postupak"

Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da trpi pritiske i nedozvoljen uticaj, a pravnik Milan Antonijević i advokat Dragoslav Ljubičanović za Newsmax Balkans objašnjavaju prirodu tih pritisaka i kako se rešavaju na različitim nivoima.

16.07.2025. 20:59

Tužilaštvo tvrdi da radi pod pritiskom: "Očekuje se da se toliko meseci posle pada nadstrešnice pokrene neki postupak"

"U ovom trenutku treba ukazivati na svaku vrstu pritiska i važno je i da mediji budu upućeni u to, na svi pritisak i na svaku reakciju tužilaštva. Sa druge strane, toliko meseci nakon pada nadstrešnice u Novom Sadu i od Javnog tužilaštva za organizovani kriminal (JTOK) očekuje da pokrene neki postupak ili da se na određeni način odredi prema onim dokazima koji postoje", izjavio je Antonijević u Stavu dana. 

Printscreen: Newsmax Balkans

Prema njegovim rečima, svakako se i od JTOK očekuje više. 

"Još je slučaj zaglavljen između određenih faza i potvrđivanja optužnice i jeste osetljivo, treba skretati pažnju na svaki vid pritisaka. Postoje institucije unutar pravosudnih koje se bave upravo tim pritiscima na organe u tužilaštvu i sudstvu", objasnio je on. 

Advokat Ljubičanović ističe da je bilo pitanje na koju pojavu je bila ovakva reakcija JTOK.

"To je, koliko sam shvatio, sporna fotografija glavnog javnog tužioca JTOK, Mladena Nenadića, ona je bila povod za neke tekstove u medijima i to je bio povod da se JTOK oglasi", rekao je advokat.

Kako objašnjava, tu postoji institucionalni deo gde se tužilac obratio institucijama, pre svega Visokom savetu tužilaštva, a drugo je pitanje koje se tiče javnosti. 

Printscreen: Newsmax Balkans

"To je sad ovako, tužilac Tužilaštva za organizovani kriminal se pojavi u javnosti sa rektorom Beogradskog univerziteta Vladanom Đokićem koji je jasno uzeo ulogu u političkom životu i političkim aktivnostima. Samim tim je to politički akt koji vas sam po sebi izlaže političkoj kritici", rekao je Ljubičanović.

Advokat je istakao da je zanimljivo da se na istoj fotografiji nalazi i osoba koja je, kako je naveo, u najmanju ruku mogla da bude svedok u postupku koji vodi JTOK.

"Mislim na bivšeg direktora Skupštine 'Infrastruktura železnica Srbije' Nebojšu Bojovića koji je potpisao puštanje u rad tih objekata koji su rekonstruisani na stanici i samog objekta gde se nalazi nadstrešnica", rekao je naš sagovornik. 

"To je sporno stručnoj javnosti. Šta će glavni javni tužilac čije tužilaštvo vodi postupak po pitanju odgovornosti za pad nadstrešnice, u društvu lica koje može biti u najmanju ruku svedok ili čak osumnjičeni, a koje je svojim potpisom pustilo u rad taj objekat koji je izazvao smrt 16 lica. To je ono što postavlja pitanje pristrasnosti ili nepristrasnosti postupajućeg tužioca", smatra Ljubičanović. 

Gostovanje Antonijevića i Ljubičanovića pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)