Vlada Srbije: Dan nesvrstanih biće 1. septembra, u 2026. obeležavaće se i Dani sećanja na Bljesak i Paštrik
Vlada Srbije usvojila je zaključak da se 1. septembar ubuduće obeležava kao Dan nesvrstanih. Osim toga, usvojen je i predlog da se u kalendar državnih obeležavanja za 2026. uvrste i datumi od nacionalnog značaja, među kojima su Dan sećanja na Srbe stradale u Bljesku i bitka na Paštriku.
Članovi vlade usvojili su zaključak o obeležavanju Dana nesvrstanih kao sećanja na istorijsku ulogu Beograda u osnivanju tog pokreta i potvrde strateškog opredeljenja Srbije da ostane dosledna politici mira, saradnje i ravnopravnosti među narodima, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Premijer prof. dr Đuro Macut izjavio je da odluka da se 1. septembar obeležava kao Dan nesvrstanih predstavlja veliki korak u daljem jačanju samostalne i suverene politike Srbije.
Macut je istakao da se tim činom ne čuva samo sećanje na istorijsku ulogu Beograda u osnivanju Pokreta nesvrstanih već se i potvrđuje strateško opredeljenje Srbije da ostane dosledna politici mira, saradnje i ravnopravnosti među narodima.
Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije/Slobodan Milijević
Prva konferencija Pokreta nesvrstanih, poznata i kao Beogradska konferencija, održana je od 1. do 6. septembra 1961. godine u srpskoj prestonici.
Vlada Republike Srbije je na istoj sednici usvojila predlog Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da se u kalendar državnih obeležavanja za 2026. godinu uvrste i datumi od nacionalnog značaja, među kojima su Dan sećanja na Srbe stradale u zločinačkoj akciji Bljesak i bitka na Paštriku, kao i drugi istorijski događaji koji su duboko utisnuti u kolektivno sećanje srpskog naroda.
"Obeležavanjem ovih datuma ne održavamo samo sećanje na žrtve i heroje koji su dali živote za slobodu, već šaljemo jasnu poruku da ne pristajemo na zaborav. Važno je da čuvamo svoj identitet – to nas čini zdravom, ozbiljnom i odgovornom nacijom, koja poštujući svoju prošlost, gradi snažnu i sigurnu budućnost", poručila je ministarka i predsednica Odbora Vlade Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije Milica Đurđević Stamenkovski.
Vlada Srbije usvojila Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, a predsednik Vlade prof. dr Đuro Macut izjavio je da je usvajanje tog predloga zakona istorijska odluka za našu državu, našu decu i društvo u celini.
Ministarka za brigu o porodici Jelena Žarić Kovačević izjavila je da je Vlada Srbije za Alimentacioni fond za početak izdvojila 500 miliona dinara, a da će maksimalna visina alimentacije koja se isplaćuje deci iz tog fonda biti 25.000 dinara.
Ona je istakla da se Srbija sve više okreće institucionalnom negovanju kulture pamćenja, kao i da će se u godini pred nama raditi na jačanju svesti o istorijskim istinama, uz poštovanje prema svim borcima koji su se borili za slobodu i očuvanje srpskog naroda.
"Naša dužnost je da obeležavamo događaje koji ispisuju stranice naše istorije i da mlađim generacijama ostavimo u amanet znanje, ponos i samopouzdanje koje proističe iz istine. Zato će Srbija i u narednoj godini biti tamo gde i treba da bude – uz svoj narod, uz svoje junake i na strani istine i časti", zaključila je ministarka Đurđević Stamenkovski.
Foto: ATAImages/M.M.
Pored vojne zločinačke akcije Bljesak i bitke na Paštriku, odlukom Vlade, a na predlog Ministarstva, u 2026. godini, uz najviše državne i vojne počasti, obeležavaće se i godišnjica smrti kneza Aleksandra Karađorđevića, kralja Petra II Karađorđevića, kralja Aleksandra I Obrenovića, godišnjica sećanja na Surduličke mučenike, dan sećanja na vladavinu kneginje Milice, godišnjica operacije "Vazdušni most", godišnjice Maričke bitke, bitke na Pločniku, bitke na Moravi – Leskovački protivnapad, bitke za Dobrudžu i bitke kod Kosturina na Dojranu.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA ( R )
Carinski rat je pogrešan odgovor – Amerika kasno shvatila da zavisi od Kine. Za emisiju SINTEZA govori bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu uhapšen je K. G. (24), osumnjičen za izazivanje teške saobraćajne nesreće u Zemunu, u kojoj je teško povređena jedna žena. Osumnjičeni je pobegao sa mesta događaja, a tužilaštvo je predložilo pritvor zbog opasnosti od bekstva i ponavljanja dela.
Službenici Odeljenja za suzbijanje krijumčarenja Uprave carina su na graničnom prelazu Gradina sprečili pokušaj krijumčarenja gotovog novca, privremeno zadržavši 21.700 neprijavljenih evra preko dozvoljenog limita.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos izjavila je da bi Srbija mogla da otvori Klaster 3 tokom jeseni ako u međuvremenu ispuni potrebne uslove, ali je ocenila da Srbija sporo napreduje u ključnoj oblasti vladavine prava.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, brzom i efikasnom akcijom, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u Zrenjaninu, uhapsili su S. G. (21) iz okoline Pećinaca, zbog sumnje da je pretio i tukao radnicu menjačnice, pokušavajući da je opljačka.
Srbiju su nedavno pogodili požari, a prema rečima Danijela Aleksića iz Štaba za vanredne situacije u Boru i gradonačelnika Prokuplja Miroslava Antovića situacija je stabilna, sada se radi na raščišćavanju terena i proceni štete.
U okviru realizacije projekta izgradnje pristaništa za potrebe izložbe EXPO Beograd 2027. do sada je uklonjeno 19 nelegalnih objekata na Savskom nasipu, objavilo je Ministarstvo finansija.
Šta je pozadina novog sukoba Izraela i Sirije i kako će se on završiti? Da li će izgradnja novih elektrana omogućiti dovoljno električne energije Srbiji? Hoće li dodatno zagrevanje zemlje za posledicu imati još ekstremnije klimatske pojave?
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je predsednika Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohameda bin Zajeda al Nahjana, koji boravi u radnoj poseti Srbiji.
Suđenje bivšim vođama OVK Hašimu Tačiju, Kadriju Veseljiju, Jakupu Krasnićiju i Redžepu Seljimiju, koji su optuženi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, biće nastavljeno 22. jula, kada će biti održana statusna konferencija.
Komentari (0)