(VIDEO) Društveno-politička kriza u Srbiji: Vuletić smatra da su studenti zakasnili sa izborima, Barac za dijalog

Društveno-politička kriza u Srbiji i dalje nema epilog, a sagovornici Newsmax Balkans Srđan Barac iz Centra za društvenu stabilnost i Zoran Vuletić, predsednik Građanskog demokratskog foruma, u dinamičnom razgovoru objasnili su kako vide rešenje i na koji je način to moguće.

Autor:

N. B.

22.07.2025. 13:26

(VIDEO) Društveno-politička kriza u Srbiji: Vuletić smatra da su studenti zakasnili sa izborima, Barac za dijalog

"Mislim da je 28. juna bio prvi politički skup studentske liste. Nisam mogao ni da sanjam da će takav politički program biti predstavljen, jer se to ni po čemu ne razlikuje od onoga što živimo već 15-20 godina. I dalje je to ta ista srednjovekovna politika koja je upropastila bivšu Jugoslaviju i ne možemo to da predstavljamo kao alternativu", rekao je Vuletić u emisiji "Otvori oči" ocenjujući da su studenti propustili šansu da traže raspisivanje izbora pre 15. marta jer je, kako kaže, tada bio najveći pritisak na vlast..

Prema njegovim rečima, nesreća je što se opozicija u Srbiji ne snalazi protiv vlasti Aleksandra Vučića.

"Ipak se pojavio neki prozor nade iz našeg parlamenta sa Pokretom slobodnih građana (PSG) koji je podneo inicijativu u vezi sa Srebrenicom, da se izglasa zakon o zabrani negiranja genocida, a podneli su i zahtev da Srbija uvede sankcije Rusiji zbog agresije na Ukrajinu", izjavio je Vuletić.

Kako smatra Barac, opozicija ne ume da kreira politički program koji može da okupi glasačko telo.

"Vidimo da su studenti pokušavali od krajnje levo-liberalnih do desnih parola ne bi li napravili što širi front. Ono što nedostaje da bi im birači, odnosno građani poverovali jeste struktura. Treba da imate program, statut, ciljeve, pa i ljude koji svojim ličnim kredibilitetom garantuju da će to sprovesti u delo", objasnio je.

Foto: Newsmax BalkansSrđan Barac

Zoran Vuletić kaže da nije saglasan sa načinom na koji se građani i studenti bore protiv sistema i da je ono što bi mogao da podrži eventualna reakcija ministara, konkretno Nemanje Starovića, kad bi se suprotstavio kritikujućoj politici Aleksandra Vučića. Sa tim se nije složio Srđan Barac.

Govoreći o Kosovu i Metohiji, Vuletić je izjavio da od usvajanja ustava 2006. godine živimo lažnu politiku.

"U dvodnevnom referendumu koji su zajedno pokrali Boris Tadić, Koštunica, Vučić, Šešelj, Dačić i Dinkić ubacili su lošu fikciju u Ustav, kako je Kosovo deo Srbije, a Kosovo nije deo Srbije od 1999. godine i nažalost ta zla politika Srbije izgubila je Kosovo onog momenta kada je odlučila da protera, tada, svoje građane albanske nacionalnosti", objasnio je Vuletić.

Foto: Newsmax BalkansZoran Vuletić

Barac je istakao da je bitno da se vodi društveni dijalog i da se razgovara argumentovano.

"Izbori su uvek opcija, a predsednik je nudio referendum što je fer. Mnogo je važno da se u međunarodnim odnosima pokažemo, za sve te odluke nam je potreban stabilan parlament, a to ne možemo da ostvarimo stalnim izborima", zaključio je Barac.

Pogledajte celo gostovanje Zorana Vuletića i Srđana Baraca:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (1)

Neda

Nijedan srpski politicar ne sme NIKAD da prizna da Kosovo nije deo Srbije. Npr. Grcima, tj nijednom grckom politicaru, nijednoj grckoj vladi,sve ove decenije,od invazije Turske na Kipar , NIJE PALO NA PAMET DA PRIZNA PODELU KIPRA... Nijednoj, ni levicarskoj,ni desnicarskoj,ni komunistickoj ni koalicionoj vladi,niti ijednom politicaru. Ova gospoda koja su ucestvovala u diskusiji trebalo bi da odgovaraju,zbog tvrdnji da je ustav iz 2006 pogresan ,jer Kosovo odredjuje kao deo Srbije.....Gospodin koji je ovo izrekao u emisiji,da je bio u drugoj zemlji i izjavio isto,odgovarao bi.....Sigurno

pre 5 sati

0 0 Odgovori