(VIDEO) Svet u ekološkom dugu od 24. jula: Srbija potrošila godišnje prirodne resurse još u maju

Čovečanstvo je ove godine već 24. jula potrošilo sve prirodne resurse koje planeta može da obnovi do kraja godine - što znači da ostatak 2025. živimo u ekološkom dugu. Još poraznija je činjenica da je Srbija tu granicu prešla još 8. maja, što je čak dve nedelje ranije nego prošle godine.

28.07.2025. 08:27

(VIDEO) Svet u ekološkom dugu od 24. jula: Srbija potrošila godišnje prirodne resurse još u maju

Ekološki dug postaje sve veći, a posledice po buduće generacije - sve ozbiljnije.

Ekološki dug se meri kako bismo, kao čovečanstvo, bili svesni koliko resursa planeta može da obnovi tokom jedne godine, a koliko mi trošimo preko te granice.

Planeta svoje resurse - vodu, šume, okeane i vazduh - obnavlja tokom godine, kako bismo ih ponovo mogli koristiti. Međutim, našom neracionalnom potrošnjom taj prirodni ciklus ozbiljno narušavamo. Drugim rečima, svojim aktivnostima otežavamo prirodi da se regeneriše. Gubitak resursa u budućnosti naše potomke može skupo da košta, jer ono što danas trošimo - ne može se tek tako nadoknaditi.

Printscreen: Newsmax Balkans

Dan kada čovečanstvo počinje da "živi na ekološki kredit" sve je bliži početku godine. Pre samo 50 godina, taj trenutak je bio krajem decembra. Danas je to 24. jul. To znači da prirodne resurse trošimo brže nego ikada i da planeta više ne može da prati naše potrebe. U poslednjih pola veka izgubili smo više od 150 dana prirodne ravnoteže.

Dok je čovečanstvo u celini počelo da živi na kredit 24. jula, pojedine zemlje u taj dug ulaze znatno ranije. Srbija je svoje godišnje resurse potrošila još 8. maja - čak dve nedelje ranije nego prošle godine.

Printscreen: Newsmax Balkans

U regionu je najgora situacija u Sloveniji, gde je ekološki dug nastupio već 8. aprila, dok je Albanija jedina zemlja koja će svoje resurse koristiti do septembra. To jasno pokazuje koliko brzo iscrpljujemo ono što planeta može da nam pruži.

Aleksandra Ugarčević iz Svetske organizacije za zaštitu prirode rekla je za Newsmax Balkans da rešenja za ovaj problem postoje, ali da se ona najefikasnije mogu sprovesti kroz zakonsku regulativu.

"Veliki potrošači, koji su ujedno i najveći zagađivači, moraju da budu svesni šta rade - i da za to plate", poručila je Ugarčevićeva.

Analizu našeg novinara Ognjena Medića pogledajte u videu: 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)