Potvrđen prvi slučaj gripa u Šumadijskom okrugu, hospitalizovana žena (39)

Prvi slučaj infekcije virusom gripa tipa AH1 potvrđen je na teritoriji Šumadijskog okruga, saopštila je Nacionalna referentna laboratorija za grip i druge respiratorne viruse Instituta za virusologiju, vakcine i serume Torlak.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

09.10.2024. 21:14

Potvrđen prvi slučaj gripa u Šumadijskom okrugu, hospitalizovana žena (39)
Foto: Envato

Virus gripa potvrđen je kod pacijentkinje stare 39 godina, koja je hospitalizovana u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Batut

Pacijentkinja pored respiratornih simptoma, ima i osnovno neurološko oboljenje.

Na osnovu kvantitativnih pokazatelja, intenzitet kliničke aktivnosti virusa gripa u Srbiji je nizak.

U poređenju sa prethodnom nedeljom registruje se neznatno povećanje oboljenja sličnih gripu na teritorij iSrbije (oko tri odsto), a kada se uporedi sa istim periodom prošle godine, broj obolelih je viši za približno devet procenata.

Vakcina najbolji vid zaštite

Iz Batuta podsećaju da je vakcina protiv gripa najsigurniji i najbezbedniji vid individualne i kolektivne zaštite od gripa, a sprovodi se u cilju redukovanja obolevanja i umiranja, kao i redukovanja prenošenja virusa gripa u porodici, kolektivu i populaciji.

Vreme neophodno za sticanje imuniteta je dve do tri nedelje nakon davanja vakcine, a trajanje postvakcinalnog imuniteta varira i iznosi od šest do 12 meseci, pa iz toga proizilazi potreba vakcinacije svake godine, kao i zbog varijabilnosti sojeva virusa gripa koji mogu da se menjaju svake sezone.

Vakcina obavezna za rizične grupe

U skladu sa Pravilnikom o programu obavezne i preporučene imunizacije stanovništva protiv određenih zaraznih bolesti, sprovodi se obavezna imunizacija lica u posebnom riziku kod trudnica, lica starijih od šest meseci života sa hroničnim poremećajima plućnog sistema (uključujući astmu), hroničnim poremećajima kardiovaskularnog sistema (isključujući hipertenziju), metaboličkim poremećajima (uključujući šećernu bolest, gojaznost sa BMI > 40), bubrežnom disfunkcijom, hemoglobinopatijom, hroničnim neurološkim poremećajima, lica sa malignim oboljenjima, bez obzira na trenutni terapijski status, imunosupresijom (uključujući lica sa HIV/AIDS, osobe sa funkcionalnom ili anatomskom asplenijom i dr.), izvršenim presađivanjem tkiva i organa/pripreme za presađivanje i drugo.

Takođe, imunizacija se sprovodi kod lica starijih od 65 godina, kao i članova porodice bolesnika u povećanom riziku od komplikacija kod kojih je kontraindikovano davanje vakcine.

Prema epidemiološkim indikacijama vakcinacija se sprovodi i kod lica smeštenih i zaposlenih u gerontološkim centrima, kod dece, omladine i starih lica smeštenih u socijalno-zdravstvenim ustanovama i kod lica zaposlenih u tim ustanovama.

Pored navedenih, obavezna imunizacija protiv gripa sprovodi se i kod lica zaposlenih u zdravstvenim ustanovama.

Pokrivanje nosa i usta maramicom, redovno pranje ruku

Osim vakcinacije, postoje i opšte preventivne mere koje pomažu u sprečavanju širenja virusa gripa, kao što su pokrivanje nosa i usta maramicom tokom kašljanja i kijanja, nakon čega se upotrebljena maramica adekvatno odlaže.

Takođe, redovno pranje ruku vodom i sapunom, posebno nakon kašljanja i kijanja, a ukoliko voda nije dostupna, za dezinfekciju ruku može se upotrebiti sredstvo na bazi alkohola.

Ostale preventivne mere su i izbegavanje dodirivanja očiju, nosa i usta. Izbegavanje kontakata sa bolesnim osobama, a u slučaju obolevanja potrebno je ostati kod kuće i ne ostvarivati kontakte sa drugim ljudima.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)