(VIDEO) Satarić (Amity): Populacija Srbije među najstarijima u Evropi, u 30 opština više penzionera nego zaposlenih
Sa prosečnom starošću od 43,85 godina populacija Srbije je među najstarijima u Evropi i svetu, a u čak 30 opština veći je broj penzionera nego zaposlenih, kaže za Newsmax Balkans Nadežda Satarić iz Udruženja građana "Snaga prijateljstva" – Amity.
Više od milion i 468 hiljada građana Srbije starije je od 65 godina, što čini preko petine ukupne populacije, ističe Nadežda Satarić u emisiji "Sinteza".
Satarić je radila kao socijalna radnica u beogradskim domovima penzionera na Karaburmi i na Bežanijskoj kosi, a posle 2000. godine angažovana je u Udruženju građana "Snaga prijateljstva" – Amity, čija je osnivačica i predsednica Upravnog odbora.
Naša sagovornica prisetila se svog dolaska u Beograd pre 50 godina, kada je opština Novi Beograd, na kojoj se i danas nalazi Studentski grad, bila sa dominantnim mlađim stanovništvom.
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava saopštilo je, povodom Međunarodnog dana starijih osoba, da je starenje stanovništva jedan od najvećih izazova 21. veka, koji nije zaobišao ni Srbiju.
Tokom pete akcije besplatnih preventivnih pregleda koju sprovodi Ministarstvo zdravlja, u bolnici u Kladovu jednom pacijentu starije životne dobi je pronađena aorta u stomaku koja je bila pred pucanjem, rekao je danas direktor Zdravstvenog centra Kladovo Dejan Čučulanović.
"Vladao je kult mladosti koji karakteriše brzina, snaga i lepota, a danas, kada izađete na ulicu, uglavnom viđate starije stanovništvo. U Srbiji ima 2,8 miliona zaposlenih, a 1,6 miliona penzionera i taj procenat, u korist penzionera, stalno raste. U čak 30 opština Srbije broj penzionera je nadmašio broj zaposlenih. Slična je situacija i u regionu", kaže Satarić.
Ne mali broj starijih osoba suočava se sa brojnim izazovima: nedovoljno snažnim sistemima socijalne i zdravstvene zaštite slabog materijalnog položaja, jer su najviše izloženi riziku siromaštva u odnosu na ostale uzrasne grupe, a veoma su izloženi i nasilju kao i diskriminaciji, zasnovanoj na starosti posebno u institucijama, ističe sagovornica Newsmax Balkans.
"Žene svih uzrasta sa sela su uskraćenije u pogledu korišćenja usluga zdravstvene zaštite, posebno specijalističkih i laboratorijskih pregleda u odnosu na svoje vršnjakinje iz gradskih sredina. Pomaka ipak ima, jer su danas dostupniji besplatni preventivni zdravstveni pregledi koji se sprovode širom Srbije. Veoma je važna uloga lokalne samouprave koja može da doprinese da penzioneri ne budu nevidljivi, jer su stari", napominje Satarić.
Siromaštvo - realnost starih
Ona ističe da je usamljenost kategorija koja može da pogađa i one koji su materijalno obezbeđeni, a da su među starijom populacijom siromaštvo i usamljenost najveći izazovi u društvu.
"Siromaštvo je, dakle, realnost velikog broja starih ljudi u Srbiji, a ono je direktan put u degradaciju zdravlja, socijalnu izolovanost, bolest, depresiju i tavorenje na margini. Nemamo niti dovoljno zdravstvenih radnika niti gerontodomaćica, svi odoše u inostranstvo da rade", ocenjuje Satarić.
"Penzioneri sa boljim penzijama pomažu svojoj deci"
Primera radi, za juli 2024. godine, niže penzije od 25.000 dinara primilo je više od 450.000 penzionera, dok prag rizika od siromaštva iz 2022.godine iznosi 26.509 dinara. Van penzijskog sistema je još 130.000 osoba starih 65 i više godina, od kojih su najveći broj starije žene, koje žive van velikih gradskih sredina, a neke od njih i u dubokom siromaštvu.
Pozitivni primeri
Satarić zaključuje da ima i pozitivnih primera, da oko 50 odsto penzionera lepo živi i da imaju ispunjene živote. Napominje da ima 10 odsto penzionera sa penzijama većim od 80.000 dinara.
"Oni mogu da putuju, da brinu o svojim unucima i rade sve ono što sebi nisu mogli da priušte dok su bili u radnom odnosu, a nije redak slučaj i da penzioneri finansijski podržavaju svoju decu", kaže Satarić.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je u emisiji "Otvori oči" televizije Newsmax Balkans da je ponuda koja je u utorak, 29. oktobra, predstavljena sindikatima konačna, ali je istovremeno najavila nastavak pregovora, ukoliko ona bude prihvaćena.
Broj žrtava poplava u istočnom španskom regionu Valensije porastao je na najmanje 95 osobe, saopštile su lokalne vlasti. Proglašena je trodnevna žalost.
Demokratska kandidatkinja Kamala Haris više koristi simboličku nego efikasnu strategiju prema poljsko-američkim glasačima, ocenio je geopolitički ekspert Antoan Reno za Newsmax Balkans.
Novinarka Dorotea Fišer, koja se nalazi u centru poplavljene Valensije, za Newsmax Balkans kaže da je španski grad spasen od veće katastrofe zahvaljujući dobrim pripremama i preusmeravanju reke Turije.
U gradskom autobusu za Obrenovac, na liniji 860, lakše je povređena devojčica koja se vraćala iz škole pošto joj je na glavu pala tabla sa krova vozila, saznaje Newsmax Balkans.
Nakon što su se u vrtiću "Vilenjak" pojavile zauške, lekari upozoravaju da predškolske ustanove moraju da se pridržavaju zakona i da deca koja uđu u drugu godinu života moraju da se vakcinišu MMR.
O uzrocima rasta, popularnosti i uspesima krajnje desnice u Evropi, njenoj realnoj snazi i ciljevima u emisiji Sinteza govori programski direktor NVO Novi treći put Dimitrije Milić.
U Srbiji u četvrtak ujutru magla i niska oblačnost, koja će se ponegde zadržati i pre podne, navodi se u vremenskoj prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
Evropska komisija je u izveštaju za tzv. Kosovo za 2024. godinu, koji je usvojila u okviru Paketa proširenja EU, kritikovala Prištinu zbog sprovođenja aktivnosti suprotnih obavezama iz dijaloga na severu KiM i pozvala na formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO).
Nekadašnja kovid bolnica u Batajnici postaće centar za dijalizu i palijativnu negu. Mirsad Đerlek, državni sekretar Ministarstva zdravlja, kaže da će se lakše i brže postaviti centar za dijalizu, budući da je za tu namenu potrebna manja adaptacija prostora.
Vanja Macanović iz Autonomnog ženskog centra (AŽC) rekla je u emisiji Sinteza da je digitalno nasilje u porastu u svim sferama života, posebno kada je u pitanju nasilje prema ženama i devojčicama i da je jako važno da se uspostavi sistem koji može da ga prepozna kao krivično delo.
Zemlje članice Saveta bezbednosti UN su na sednici SB UN o situaciji na AP KiM ukazale da jednostrane akcije prištinskih vlasti doprinose porastu tenzija i ostale podeljene po pitanju mandata Unmika.
Komentari (0)