(VIDEO) Satarić (Amity): Populacija Srbije među najstarijima u Evropi, u 30 opština više penzionera nego zaposlenih

Sa prosečnom starošću od 43,85 godina populacija Srbije je među najstarijima u Evropi i svetu, a u čak 30 opština veći je broj penzionera nego zaposlenih, kaže za Newsmax Balkans Nadežda Satarić iz Udruženja građana "Snaga prijateljstva" – Amity.

Autor:  

V. Š.

|  

23.10.2024. 22:01

(VIDEO) Satarić (Amity): Populacija Srbije među najstarijima u Evropi, u 30 opština više penzionera nego zaposlenih

Više od milion i 468 hiljada građana Srbije starije je od 65 godina, što čini preko petine ukupne populacije, ističe Nadežda Satarić u emisiji "Sinteza".

Satarić je radila kao socijalna radnica u beogradskim domovima penzionera na Karaburmi i na Bežanijskoj kosi, a posle 2000. godine angažovana je u Udruženju građana "Snaga prijateljstva" – Amity, čija je osnivačica i predsednica Upravnog odbora.

Naša sagovornica prisetila se svog dolaska u Beograd pre 50 godina, kada je opština Novi Beograd, na kojoj se i danas nalazi Studentski grad, bila sa dominantnim mlađim stanovništvom.

"Vladao je kult mladosti koji karakteriše brzina, snaga i lepota, a danas, kada izađete na ulicu, uglavnom viđate starije stanovništvo. U Srbiji ima 2,8 miliona zaposlenih, a 1,6 miliona penzionera i taj procenat, u korist penzionera, stalno raste. U čak 30 opština Srbije broj penzionera je nadmašio broj zaposlenih. Slična je situacija i u regionu", kaže Satarić. 

Ne mali broj starijih osoba suočava se sa brojnim izazovima: nedovoljno snažnim sistemima socijalne i zdravstvene zaštite slabog materijalnog položaja, jer su najviše izloženi riziku siromaštva u odnosu na ostale uzrasne grupe, a veoma su izloženi i nasilju kao i diskriminaciji, zasnovanoj na starosti posebno u institucijama, ističe sagovornica Newsmax Balkans.

"Žene svih uzrasta sa sela su uskraćenije u pogledu korišćenja usluga zdravstvene zaštite, posebno specijalističkih i laboratorijskih pregleda u odnosu na svoje vršnjakinje iz gradskih sredina. Pomaka ipak ima, jer su danas dostupniji besplatni preventivni zdravstveni pregledi koji se sprovode širom Srbije. Veoma je važna uloga lokalne samouprave koja može da doprinese da penzioneri ne budu nevidljivi, jer su stari", napominje Satarić.

Siromaštvo - realnost starih

Ona ističe da je usamljenost kategorija koja može da pogađa i one koji su materijalno obezbeđeni, a da su među starijom populacijom siromaštvo i usamljenost najveći izazovi u društvu.

"Siromaštvo je, dakle, realnost velikog broja starih ljudi u Srbiji, a ono je direktan put u degradaciju zdravlja, socijalnu izolovanost, bolest, depresiju i tavorenje na margini. Nemamo niti dovoljno zdravstvenih radnika niti gerontodomaćica, svi odoše u inostranstvo da rade", ocenjuje Satarić. 

"Penzioneri sa boljim penzijama pomažu svojoj deci"

Primera radi, za juli 2024. godine, niže penzije od 25.000 dinara primilo je više od 450.000 penzionera, dok prag rizika od siromaštva iz 2022.godine iznosi 26.509 dinara. Van penzijskog sistema je još 130.000 osoba starih 65 i više godina, od kojih su najveći broj starije žene, koje žive van velikih gradskih sredina, a neke od njih i u dubokom siromaštvu.

Printscreen: Newsmax

Pozitivni primeri

Satarić zaključuje da ima i pozitivnih primera, da oko 50 odsto penzionera lepo živi i da imaju ispunjene živote. Napominje da ima 10 odsto penzionera sa penzijama većim od 80.000 dinara.

"Oni mogu da putuju, da brinu o svojim unucima i rade sve ono što sebi nisu mogli da priušte dok su bili u radnom odnosu, a nije redak slučaj i da penzioneri finansijski podržavaju svoju decu", kaže Satarić.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)