(FOTO) Amerikanci na Tari obučavali srpske vatrogasce: Kontrapožari - nova metoda borbe sa vatrom na otvorenom
Jednonedeljna obuka o ponašanju vatre i požarnim operacijama koju su organizovali Sektor za vanredne situacije MUP i JP "Nacionalni park Tara" u saradnji sa Službom za šume Sjedinjenih Američkih Država završena je pokaznom vežbom na padinama planine Tare.
Vežba je organizovana sa ciljem efikasnije prevencije i reagovanja na požare. Referent na zaštiti šuma i protivpožarnoj zaštiti "Nacionalnog parka Tara" Marko Tomić kaže da se obuka sastojala iz teorijske nastave u okviru koje se govorilo o ponašanjima samih požara i faktorima koji utiču na šumske požare.
Foto: Tanjug/Branko Lukć
"To su vremenski uslovi, topografija i gorivi materijal. Ono što je novo jeste da se tu uključuju i meteorolozi, videli smo kakva je i njihova praksa. Ovo je vaoma značajno kada se radi o međusektorskoj saradnji, ne samo nas iz šumarskog sektora i Sektora za vanredne situacije nego i uključivanja nekih drugih struktura u sistem gašenja požara", rekao je Tomić.
Prikazana nova metoda: Gašenje kontrapožarima
Pripadnici Službe za šume SAD na ovoj obuci predstavili su metodu gašenja požara kontrapožarima, što do sada nije bila praska u Srbiji.
"Požari su postavili sve intezivniji i češći, tako da u Srbiji šumski požari postaju pravi izazovi jer u sve veći i teško ih je kontrolisati. Mislim da u budućnosti ovaj pristup gašenju šumskih požara itekako ima mesta. Mi smo sada na početku. Mi ovde požare gasimo vodom i ovo je nešto novo za nas. Mi ne možemo da primenimo sva njihova iskustva ali sve što će koristiti nama u našim uslovima svakako će imati primene", kazao je Tomić.
Dva velika požara u beogradskim zgradama dogodila su se za samo 48 sata. Komandant Vatrogasno-spasilačke brigade Dragan Miković izjavio je za RTS da svaki otvoren plamen predstavlja opasnost, upozorivši stanare da po izbijanju požara ne koriste lift i stepenice.
Požar koji je juče izbio u okolini Aranđelovca, lokalizovan je sa dve strane, sprečeno je njegovo širenje i nema ugroženih kuća, izjavio je komandir Vatrogasno-spasilačke jedinice Aranđelovac Nenad Milivojević.
Načelnik Operativnog centra Sektora za vanredne situacije Milan Kocić kaže da će se požari u Srbiji i dalje gasiti vodom, ali da je tehnika kontrapožara samo jedan od vidova borbe sa vatrenim stihijama koje se primenjuju širom sveta ali za čiju primenu su potrebni odgovarajući uslovi.
Foto: Tanjug/Branko Lukć
"Imate nemogućnost da požaru priđete direktno i da ga gasite direktno jer biste ugrozili veliki broj ljudi, vozila, možda ne biste stigli da pokrijete ceo požarni front na vreme. U tim uslovima je sasvim prihvatljivo da se deo terena zapali i to su obično tereni koji su sa nekim gorivim materijalom koji nema neku vrednost ili ne predstavlja veliku materijalnu štetu. Na taj način, požar kada stigne do izgorelog dela on ne može dalje da napreduje jer nema goriva koje bi se dalje spaljivalo i na taj našin ste zaustavili požarnu stihiju", rekao je Kocić.
Slični tereni u Srbiji i SAD
Šanon Meknamara iz Službe za šume SAD kaže da postoje velike sličnosti terena u Srbiji i SAD što omogućava primenu njihovih iskustava borbe sa šumskim požarima na tlu Srbije.
"Ima mnogo sličnosti između naših predela tako da, poznavajući goriva, odnosno različite oblike vegetacije i kako vatra reaguje na tu vegetaciju ključno je u određivanju kako će vatra ponašati. Mi prenosimo ta znanja srpskim kolegama i zato smo doveli i srpskog meteorologa kako bi smo pričali o lokalnim prilikama i kako bismo popunili tu razliku koja postoji između američke i srpske vegetacije", kazala je Meknamara.
Foto: Tanjug/Branko Lukć
Učestvovanje meteorologa u gašenju šumskih požara je u potpunosti novo iskustvo za srpske vatrogasce.
"U SAD na većini šumskih požara imamo i meteorologe koji čitaju vremenske prognoze i prate različite vremenske parametre tokom trajanja požar kako bi vatrogascima na terenu dali ažurirane podatke o važnosti vazduha, temperaturi i mogućnosti povećanja požara kako bi bolje reagovali, ali i ostali bezbedni", rekla je Meknamara.
Ona je dodala da su i pripadnici Službe za šume SAD naučili dosta od srpskih kolega ali da ih je najviše zadivila predanost prema svom poslu koju su ispoljili naši vatrogasci.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da će Srbiju zahvatiti obimne padavine ovog popodneva, a jak grad pao je kod Lajkovca, bujica oštetila deo auto-puta kod Smedereva-
Jermenska Ambasada u Srbiji i Udruženje Jermena iz Vrnjačke Banje obeležili su u Zemunskom parku kod Jermenskog Haćkara 110 godina od izvršenja genocida nad Jermenima. Vence su položili predstavnici 11 ambasada.
Prema prognozi RHMZ, u Srbiji će biti promenljivo, nestabilno i sparno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, a posle podne i uveče pljuskovi će lokalno biti praćeni gradom i većom količinom kiše za kratko vreme.
Na graničnom prelazu Aerodrom Nikola Tesla protekle praznike obeležilo je nekoliko pokušaja krijumčarenja, kada su u koferima putnika zatečene brojne luksuzne, neprijavljene stvari, zbog čega su se vlasnici našli u carinskim prekršajima.
Studenti niškog Medicinskog fakulteta u blokadi su članovima dekanskog kolegijuma te ustanove uputili otvoreno pismo, kojim od njih traže da u toku ove nedelje daju "moralne ostavke" u toku naredne nedelje.
Na Grbavici u Novom Sadu došlo je do ubistva, prema prvim informacijama muž je ubio ženu u stanu u Vojvođanoj ulici, nezvanično saznaje Newsmax Balkans.
Ilija Milosavljević Kolarac u 19. veku je govorio o tome da Kolarac kao zadužbina treba da stoji na tri stuba, a to su kultura, prosveta i nauka. Dominantna svetska organizacija UNESCO je formiran 67 godina kasnije, na identična tri stuba, izjavio je upravnik Kolarčeve zadužbine Aleksandar Peković.
Proleće je za mnoge najlepše godišnje doba, ali za trećinu građana Srbije i najteže. Sezona alergija je u punom jeku, a broj ljudi sa simptomima je u stalnom porastu. Kako da znamo da li je u pitanju alergija ili obična prehlada?
Pripadnici Garde Vojske Srbije izveli su počasnu artiljerijsku paljbu sa Savske terase na Kalemegdanu povodom Dana Vojske Srbije (23. april) u skladu s naređenjem predsednika Srbije i vrhovnog komandanta Vojske Srbije Aleksandra Vučića.
Policija u Novom Pazaru uhapsila je O. P. (24) i A. M. (47) zbog pokušaja ubistva mladića starog 29 godina, koji je na kraju "obračuna" završio sa lakšim telesnim povredama.
Komentari (0)