Gosti Newsmax Balkans o problemima poljoprivrednika: "Udruženja se podelila, a država stoji sa strane i smeje se"

U udruženjima poljoprivrednika deluju dva suprotstavljene grupacije, a država stoji sa strane, kaže poljoprivrednik Mileta Slankamenac iz Gospođinaca kod Žablja. Poljoprivredni analitičar Uroš Davidović smatra da je upravo Ministarstvo poljoprivrede kandidat za najavljenu rekonstrukciju Vlade.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

31.10.2024. 12:13

Gosti Newsmax Balkans o problemima poljoprivrednika: "Udruženja se podelila, a država stoji sa strane i smeje se"

“Od prvog protesta poljoprivrednici traže ukidanje akciza za gorivo i vlast mora da dovede u red velike namete i očajnu administraciju. Svi poljoprivrednici imaju istu muku, ali su problem različiti u Banatu, Sremu, Bačkoj, da ne govorim dalje. Nismo se mi toliko razišli koliko vlast nije uradila svoj posao po običaju. Sad ispada da imate dva sukobljena fronta i država stoji sa strane i smeje se”, rekao je Slankamenac u jutarnjem programu “Otvori oči” Newsmax Balkansa.

Deo poljoprivrednih udruženja za petak je najavilo proteste širom Srbije od 9 sati i ne žele da se oglašavaju u medijima, a Slankamenac je iz grupacije koja sutra ne izlazi na ulicu.

“Imamo neki dogovor iz novembra u Kisaču. Druga grupacija udruženja je napravila sporazum u julu, a prethodno u našim pregovorima nisu učestvovali, protest su naš podržali. Međutim, sama ta poenta 10.000 ili 17.000 dinara nije ključna za rešavanje dalje problematike u poljoprivredi. Mislim da ljudima ako budu pritisnuti monopolima u otkupu neće značiti ništa ni 20.000 po hektaru više. Mnogo je ozbiljnija problematika od toga da li se dobija 10.000 ili 17.000 po hektaru”, pojašnjava Slankamenac.

Kako je rekao, od početka traže 35.000 po hektaru i gorivo bez akcize, ali im je objašnjeno da gorivo ne može zbog MMF, zbog čega će kako je rekao, poljoprivrednici pokušati da stupe u kontakt sa kancelarijom MMF.

"Sertifikovanjem semena se neko monopolizuje"

“Setrifikovano seme se prvi put pojavilo u Kisaču na sastanku, do tad nam to niko nije pominjao. Od maja do oktobra smo razgovarali sa tadašnjom premijerkom i ministarkom gde smo mi insistirali da sav repromaterijal ide u tih 17.000, da li će on ići 60 odsto kroz sertifiovano seme ili kako god”, kaže Slankamenac i ističe da se sertifikovanjem semena opet monopolizuje neko.

“Neko je direktno uticao da poskupi seme i niko ne može da me ubedi u nešto drugo”, smatra poljoprivrednik.

Pojašnjava da je poljoprivrednicima dovoljno da imaju javno skladište, robnu zaštitu i berzu i da prodaju terminski bez obzira na količinu.

Ključna je predvidivost

“Nama je bitna predvidivost. Mi ovim našim sporazumom imamo predvidivost, on kaže da će se 18.000 dinara u sledećoj godini isplatiti do 1. aprila, a tih 17.000 za sertifikovano seme će se isplaćivati nakon 30 dana od momenta kupovine semena. Vi ništa za budući period niste imali u julskom sporazumu”, naveo je Slankamenac.

Dodao je i da se precizira da se vlada obavezuje da će u medijima izveštavati o radu radne grupe koja se bavi problemima poljoprivrdnika.

“Najgore rešenje je da isterate traktor i prisilno ulazite u vladu. Smetate nekoj trudnici na ulici i slično”, rekao je Slankamenac.

Sporazum je mogao da se aneksira, da ova udruženja pristanu na neko kompromisno rešenje, smatra on i ocenjuje da će sve što je postignuto protestima morati da se redefiniše.

"Zašto je država potpisala nešto što ne može da ispuni"

Poljoprivredni analitičar i novinar Uroš Davidović smatra da su udruženja poljoprivrednika iako razjedninjena dosta postigla, a da se misli na ministarstvo poljoprivrede kada se govoro o rekonstrukciji vlade.

“Pošto je najavljena rekonstrukcija vlade već vidim ko bi mogao da uđe u to. Svaki sporazum u kom se daje neki novac za poljoprivrednike je dobar i mislim da su poljoprivrednici jedna strana koja nije u krivu, oni se bore se za svoja prava. Zvuči rogobatno, ali ovi što izlaze na ulicu ako Ustavnom sudu pokažu potpis na ugovoru u kom piše 17.000 i neki detalji, moraće u rekonstrukciji vlade da se bave time zašto je država potpisala nešto ako ne može da ispuni”, naveo je on.

Foto: Newsmax/Dragan Đekić

Davidović smatra da poljoprivredna politika mora da se menja jer je ista 30 godina, iako je, kako kaže, država sad dala više za poljoprivredu nego ikad, ali je kontrola tog novca upitna.

Na pozive na gostovanje u emisiju “Otvori oči” sem poljoprivrednika koji u petak izlaze na ulicu i ne žele do tad da s eoglašavaju nisu se odazvali ni predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)