Troje povređenih i dalje u kritičnom stanju, Novosađani se upisuju u Knjigu žalosti
U Vojvodini je treći dan žalosti nakon pogibije 14 osoba u urušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Troje povređenih i dalje je kritično, a Tužilaštvo je za vikend saslušalo 40 osoba.
"Pacijenti su i dalje veoma teškog stanja. Nestabilni su i dalje. Lekari Kliničkog centra ulažu sve napore, tu je veliki tim stručnjaka, borimo se za njihove živote i dijagnostika je konstantno u toku", rekla je za Tanjug direktorka Kliničkog centra Vojvodine (KCV) Vesna Turkulov.
Ona je dodala da se nad pacijentima sprovodi 24-časovni monitoring, te da su oni i dalje na aparatima za veštačko disanje.
"Kad kažem dijagnostika, mislim pre svega na skenere, zbog eventualnih unutrašnjih krvarenja. To je najvažnije", rekla je Turkulov.
U rušenju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu stradalo je 14 osoba, tri su teško povređene. Odgovora na brojna novinarska pitanja nema, a komunikološki ekspert, profesor Predrag Vujović kaže za Newsmax Balkans da je bilo kontroverznih izjava oko renoviranja srušene nadstrešnice.
Vikarni episkop novobrdski Ilarion posle liturgije u manastiru Draganac kod Novog Brda u nedelju ujutru uputio je u ime vernika i Srba na Kosovu i Metohiji reči utehe za postadale u tragediji u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice na železničkoj stanici poginulo 14 ljudi, a teško povređeno troje.
Prema njenim rečima, krvarenja i nagnječenja unutrašnjih svih tkiva i organa ih najviše ugrožava. Doktorka Turkulov je ponovila da krvi sada ima dovoljno.
U Kliničkom centru se nalaze i porodice povređenih, kojima je dozvoljeno da vide svoje najmilije, a za njih je organizovana i psihološka podrška.
Novosađani čekaju u redu da se upišu u Knjigu žalosti
U Skupštini Grada Novog Sada od 11.00 časova postavljena je Knjiga žalosti povodom tragedije koja se dogodila u petak na Železničkoj stanici kada je stradalo 14 ljudi, a Novosađani čekaju u redu da se upišu.
U miru i tišini, strpljivo kao i prethodnih dana kada su palili sveće, Novosađani čekaju u redu koji počinje postepeno da se stvara i u nastavku ulice Žarka Zrenjanina.
Svi građani koji žele da izraze saučešće porodicama preminulih, mogu to da učine upisivanjem u Knjigu žalosti, saopšteno je iz Gradske skupštine.
Skupština Grada Novog Sada otvorena je svaki dan do 15.00 časova.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je rekao ranije u nedelju za RTS da su povređeni u nesreći u Novom Sadu podvrgnuti amputacijama.
"Samo troje od 17, koliko ih je bilo ispod nadstrešnice je preživelo i njihove povrede su teške. Jednom od njih, muškarcu koji je 2006. godište su amputirane noge do članaka, devojci 2000. ili 2001. godište su amputirane noge, dok je trećoj osobi u Urgentnom centru amputirana ruka", rekao je on.
Utvrđuje se odgovornost za rušenje dela zgrade Železničke stanice. Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, do danas je saslušalo 40 osoba, među njima i ministra građevinarstva Gorana Vesića, direktora Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada, odgovorne u "Železnicama Srbije" i "Infrastrukturi železnica Srbije" i odgovorne za izvođenje radova.
Izuzeta je dokumentacija Ministarstva građevinarstva koja će biti predata veštacima na dalje postupanje.
Protest "Ovo je kap koja je prelila čašu"
U Beogradu je u nedelju održan protest pod sloganom "Ovo je kap koja je prelila čašu", gde su građani i akrivisti nakon okupljanja na Savskom trgu, zatražili trenutnu ostavku resornog ministra Gorana Vesića, uz reči da i cela Vlada mora da odgovara zbog tragedije u Novom Sadu. Oni su uzvikujući "Ostavke, ostavke" ispred zgrade Ministarstva građevinarstva bacali kante sa crvenom boje, ali i ispred kordona policije, optužujući ih da će biti odgovorni ako Vesić ne bude uhapšen.
Podsetimo, ispred glavnog ulaza u Železničku stanicu u Novom Sadu u 11.56 sati 1. novembra srušila se betonska nadstrešnica dužine oko pedeset metara, a Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je poginulo 14 ljudi.
Zbog tragedije u Novom Sadu Vlada Srbije je proglasila 2. novembar za Dan žalosti, dok je u Vojvodini trodnevna žalost.
Spasioci su uspeli da izvuku iz ruševina troje teško povređenih, dve mlađe žene i jedan mladić, koji prebačeni su u Klinički centar Vojvodine.
Otvoren broj za psihološku pomoć: 0800-300-303
Centar za emotivnu podršku i prevenciju samoubistva Srce poziva građane kojima je potreban razgovor povodom nesreće na Železničkoj stanici, da ih pozovu na broj 0800/300-303.
Kako navode, veruju da su svi građani uznemireni povodom nesreće koja se desila u Novom Sadu.
"Podsećamo vas da smo tu ukoliko je bilo kome od vas potreban razgovor", navode iz Srca.
Građani mogu da se obrate i na mejl: vanja@centarsrce.org.
Urednik i novinar Newsmax Balkans televizije Saša Dobrijević nagrađen je na Olimpijadi intelektualnih svojina za doprinos međunarodnoj naučnoj zajednici svojim izveštavanjem o napretku nauke i inovacija na globalnom nivou.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić ocenio je za Newsmax Balkans kao "sjajnu vest za Srbiju" to što je predsednik Aleksandar Vučić jedan od prvih svetskih državnika koji je razgovarao sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.
U naselju Miljakovac u ponedeljak je došlo do teške saobraćajne nezgode, kada je putnica ispala iz autobusa na liniji 50, na kojem su ostala otvorena vrata za vreme vožnje. Vozilo je prešlo preko putnice koja je hitno prevezena u Urgentni centar, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz MUP.
Marija Matić uobičajeno je ime, ali nosi ga neobična i hrabra devojka. Imala je samo 16 godina kada su joj lekari saopštili da će joj amputirati nogu, jer je obolela od osteosarkoma, malignog tumora kostiju. Ipak, iako nema jednu nogu, Marija trči kroz život i raduje se svakom danu.
Hladno i oblačno vreme očekuje se u Srbiji. Na severu zemlje suvo, a u ostalim delovima u nižim predelima padaće kiša i susnežica, dok se u brdsko-planinskim predelima očekuje sneg uz formiranje manjeg snežnog pokrivača od pet do deset centimetara.
Policija je u Beogradu uhapsila R. Đ. (31) i A. Z. (30) zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga i nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija.
Predsednik partije Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš rekao je da je glavni problem što se vlast nakon nesreće u Novom Sadu u kojoj je poginulo 14 ljudi više bavi time kako će građani da prime vest, nego svojom odgovornošću.
Apelacioni sud u Prištini potvrdio je prvostepenu oslobađajuću presudu Zlatanu Arsiću iz Ajnovca kod Kosovske Kamenice koga je tužilaštvo teretilo za navodno počinjeni ratni zločin protiv civilnog stanovništva tokom 1999. godine, potvrdio je njegov advokat Vasilije Arsić.
Buđenje svesti građana o prelasku na ekološki prihvatljivije energente jedan je od ključnih pravaca u procesu smanjenja zagađenja, kaže Jasmina Madžgalj iz Sekreterijata za zaštitu životne sredine.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da je policija na Jarinju privela direktora osnovne škole iz Gojbulje jer je kod sebe imao pečate srpske škole.
Ispitni postupak kontrole rada Centra za socijalni rad Stara Pazova (CSR) pokrenut je nakon saznanja iz medija da su dve žene stradale u požaru u neregistrovanom prihvatilištu za odrasle u Vojki kod Stare Pazove, saopštio je zaštitnik građana Zoran Pašalić.
Marija Matić uobičajeno je ime, ali nosi ga neobična i hrabra devojka. Imala je samo 16 godina kada su joj lekari saopštili da će joj amputirati nogu, jer je obolela od osteosarkoma, malignog tumora kostiju. Ipak, iako nema jednu nogu, Marija trči kroz život i raduje se svakom danu.
Komentari (0)