Više od polovine građana Zapadne Srbije i Šumadije za ulazak u EU, žene neodlučnije, mladi zbunjeni

Oko 55 odsto građana Zapadne Srbije i Šumadije smatra da Srbija treba da nastavi proces evropskih integracija, pokazalo je istraživanje "Srbija i EU - Predrasude i stavovi", koje je predstavljeno u Evropskoj kući u Beogradu.

Izvor: FoNet   |  

08.11.2024. 16:24

Više od polovine građana Zapadne Srbije i Šumadije za ulazak u EU, žene neodlučnije, mladi zbunjeni
Envato

Stav da Srbija treba da nastavi evrointegracije najzastupljeniji je među starijima od 45 godina (62,8 odsto), dok evropski put Srbije podržava oko 40 odsto mlađih od 25 godina.

Prema istraživanju koje je sproveo Evropski pokret u Srbiji, skoro petina ispitanika (19,3 odsto) protivi se ulasku Srbije u EU, dok je neodlučnih 25,7 odsto.

Većina podržava evropske integracije

Generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji Dragana Đurica rekla je da je više od 60 odsto građana Zapadne Srbije i Šumadije, koji su stariji od 45 godina, odlučno da se nastavi proces evropskih integracija i istakla da su to ispitanici koji pamte izolaciju iz devedesetih godina.

''Oni znaju kako izgleda biti odsečen od Evrope i ostatka sveta i to u dobu u kojem su današnji mladi, nažalost, protiv EU'', naglasila je Đurica.

Navela je da je istraživanje pokazalo da je 24 odsto mladih starosti do 24 godine, koji žive u Zapadnoj Srbiji i Šumadiji, protiv ulaska u EU, dok je 35 odsto njih nema nikakav stav prema tom pitanju.

''To je loš rezultat koji je uglavnom posledica nedovoljnih ili netačnih informacija koje dobijaju o Uniji. Očigledno je velika konfuzija među mladima koji, s druge strane, najčešće putuju u zemlje EU'', rekla je Đurica.

EU kao sinonim za ekonomski prosperitet

Ukazala je da polovina ispitanika povezuje EU sa ekonomskim prosperitetom i da je tri četvrtine njih čulo za neke evropske fondove koji su dostupni srpskoj privredi, kao i da smatraju da bi ulazak u EU najviše značio privrednicima, mladima, preduzetnicima, poljoprivrednicima i osobama sa invaliditetom.

Istraživanje je pokazalo da se građani o EU najviše informišu kroz medije i istakla da je potrebno poboljšati javni diskurs pravilnim i tačnim informacijama, kao i informacijama o koristima koje građani mogu da dobiti ulaskom u EU i sprovedenim reformama.

Projektna menadžerka Ana Stevanović Đukić rekla je da su u okviru projekta ispitani opšti stavovi prema EU u regionu u kojem, kako kaže, živi 1,8 miliona građana među kojima je oko 280.000 mladih, a čiji bi glasovi, kako je ocenila, bili odlučujući ukoliko bi u Srbiji bio održan referendum o EU.

Žene neodlučnije u stavovima 

Projektna menadžerka Ana Stevanović Đukić navela je da je istraživanje pokazalo da su žene neodlučnije u stavovima o ulasku Srbije u EU i da je po tom pitanju neodlučno njih 33, 16 odsto, dok je među muškarcima takvih 16 odsto.

''U razgovoru sa građanima došli smo do zaključka da su žene možda iskrenije u stavovima ili opreznije, dok je muškarcima možda teže da priznaju da nisu u pravu ili da ne znaju, to je samo naša pretpostavka'', rekla je Đukić.

Predstavljajući istraživanje projektna asistentkinja Neda Racić kazala je da je istraživanje pokazalo i da je među ispitanicima sa većim stepenom obrazovanja znatno više onih koji podržavaju ulazak Srbije u EU.

''Među ispitanicima koji su završili fakultet 58,9 odsto smatra da treba nastaviti sa evropskim integracijama, oni koji imaju diplomu više škole 62,9, dok oni sa završenom osno 23,8 odsto je protiv. Takođe, ispitanici u gradskim sredinama (58,7 odsto) su u većem procentu za ulazak u EU, dok je ruralnim sredinama i seoskim naseljima protiv evrointegracija najviše onih koji se tome protive (47,1 odsto).

Za ulazak u EU većina ljudi koji imaju decu

Da Srbija treba da nastavi sa evropskim integracijama smatra 61,1 odsto onih koji imaju decu, dok se 25,6 odsto roditelja tome protivi.

Istraživanje je nastalo u okviru projekta ''Putokazi ka EU kroz Zapadnu Srbiju i Šumadiju”, koji finansira Evropska unija, s ciljem da se analiziraju ključne barijere i prilike u komunikaciji sa građanima o evropskim vrednostima i stavovima građana o EU integracijama Srbije i njihovoj percepciji Unije. Projekat je počeo ove godine i traje do 2027.godine.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)