(VIDEO) Pacijenti dobijaju nepotpune nalaze s mobilnog mamografa, iako su lekari u obavezi da izdaju svu dokumentaciju
Žene koje se pregledaju na pokretnom mamografu rezultat, odnosno obaveštenje o tome da li je nalaz uredan, dobijaju telefonom skoro mesec dana kasnije. Advokatica za medicinsko pravo pojašnjava da su lekari dužni da detaljno objasne sve što je pregled pokazao.
Redakciji Newsmax Balkansa se javila žena koja je posle pregleda na pokretnom mamografu išla u dom zdravlja gde joj je sugerisano da ubuduće dojke pregleda u zdravstvenoj ustanovi, jer posle pokretnog mamografa nema detaljnog izveštaja lekara, koji kroz godine služi za poređenje rezultata.
Pacijentkinja je telefonom skoro mesec dana kasnije obaveštena da je nalaz s pokretnog mamografa uredan i da će u narednih mesec dana i elektronskim putem dobiti istu potvrdu. Međutim, u domu zdravlja tvrde da ti izveštaji nisu dovoljno detaljni i da u cilju kasnijih poređenja rezultata preglede obavlja u zdravstvenoj ustanovi.
"Pravo svakog pacijenta je da dobije izveštaj nakon pregleda i savet lekara. Svaki izveštaj i medicinska dokumentacija moraju biti u pisanoj formi i zdravstvena ustanova ima obavezu da ih čuva, kao i da izda kopiju pacijentu na njegov zahtev. I u konkretnom slučaju moramo da imamo taj izveštaj i kad je nalaz uredan u cilju dalje medicinske zaštite“, rekla je Mijatović za jutarnji program "Otvori oči".
Kako je pojasnila, pacijent takođe može da se raspita koji lekar radi dijagnostiku i kome da se obrati za detaljan medicinski izveštaj.
"Ne znam koji bi razlog bio da se izveštaj ne dobije, ali to je kršenje o pravu pacijenta. Zakon kaže da svaki lekar treba detaljno da objasni sve ono što pokazuje dijagnostika da li dobro ili lose, da li dalje treba da se ide ili kad opet da radi prevencije i slicno", pojasnila je advokatica.
Prema podacima Ženskog udruženja Kolubarskog okruga, žene su isključene iz podele imovine u preko 43 odsto slučajeva, dok su muškarci isključeni u samo 0,5 odsto slučajeva, rekla je za Newsmax Balkans predsednica Udruženja Jelena Ružić.
Oktobar se, kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke, obeležava širom sveta, kako bi se skrenula pažnja na visoku rasprostranjenost ovog oboljenja.
U svakom slučaju nije dovoljan telefonski poziv, dodala je ona, jer ako vam treba taj izveštaj neće vam drugi lekar verovati da ste bili na dijagnostici ili da vam je neki lekar usmenim putem rekao da je sve u redu.
"Imamo pravo da pitamo sve što nas zanima i lekar ima obavezu da sve objasni i da im odgovor bude potpuno jasan bez latinskih i stučnih izraza", naglasila je advokatica, koja je i poslanica u Skupštini Srbije.
Mamografija podrazumeva rendgenski pregled tkiva dojki koji se obavlja u cilju kontrole zdravlja i podrazumeva pregled žena bez prisutnih simptoma i znakova bolesti. Mamografija je namenjena ženama od 45 do 69 godina, koje u poslednje dve godine nisu uradile mamografiju, kao i ženama posle 40. godine, koje u porodičnoj anamnezi imaju blisku srodnicu obolelu i lečenu od raka dojke.
Tokom oktobra, meseca borbe protiv raka dojke, Insistut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja nastavio je kampanju "Hajde da imamo vremena za pregled", u kojoj je prethodno u mobilnom mamografu pregledano više od 43.000 žena.
Urednik i novinar Newsmax Balkans televizije Saša Dobrijević nagrađen je na Olimpijadi intelektualnih svojina za doprinos međunarodnoj naučnoj zajednici svojim izveštavanjem o napretku nauke i inovacija na globalnom nivou.
Marija Matić uobičajeno je ime, ali nosi ga neobična i hrabra devojka. Imala je samo 16 godina kada su joj lekari saopštili da će joj amputirati nogu, jer je obolela od osteosarkoma, malignog tumora kostiju. Ipak, iako nema jednu nogu, Marija trči kroz život i raduje se svakom danu.
Predsednik partije Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš rekao je da je glavni problem što se vlast nakon nesreće u Novom Sadu u kojoj je poginulo 14 ljudi više bavi time kako će građani da prime vest, nego svojom odgovornošću.
Izučavanje dokumentacije o rekonstrukciji, izgradnji i postavljanju nadstrešnice koja se 1. novembra obrušila na Železničkoj stanici u Novom Sadu je posebno težak zadatak, a rok o sprovođenju istrage od 30 dana nije probijen, kaže za Newsmax Balkans nekadašnji načelnik u BIA i advokat Radiša Roskić.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov izjavio je danas da je lista spornih tačaka u odnosima Rusije i Sjedinjenih Američkih Država "toliko ogromna" da je teško izabrati prioritet za diskusiju.
U sudaru putničkog i teretnog vozila kod Vršca poginuli su vozač automobila (35) i njegov dvogodišnji sin, potvrđeno je za Newsmax Balkans u pančevačkoj policiji.
U Srbiji se koriste manje efikasni sistemi grejanja, a za zamenu prozora, izolaciju i prelazak na održivije izvore energije građani kažu da nemaju dovoljno novca.
Potpredsednica čukaričkog odbora Stranke slobode i pravde Biljana Jelić zatražila je hitnu proveru stanja nadvožnjaka prema Banovom brdu, kod Ada mola, koji je za autobuski saobraćaj zatvoren 2020. godine.
Na listi najtraženijih begunaca Evrope, na kojoj je i vođa kavačkog klana Radoje Zvicer (42), nalazi se 26 prestupnika za koje je izdato upozorenje da su "opasni".
U požaru koji je oko 11.50 sati izbio u stambenoj zgradi u beogradskoj opštini Rakovica stradala je zasad nepoznata ženska osoba, nazvanično saznaje Newsmax Balkans.
Učenik Pete beogradske gimnazije Mihajlo Miljanić osvojio je treće mesto za najlepšu srpsku reč, a osmislio je "snomilje" što znači osećaj blage sreće pre spavanja.
Grad Novi Sad neće organizovati doček Nove godine, niti Srpske nove godine, iz pijeteta prema žrtvama tragične nesreće na Železničkoj stanici u Novom Sadu, kada je poginulo 14 osoba, a tri su teško povređene, objavljeno je na sajtu gradske uprave.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković izjavio je da u petak počinje isplata užinskog dodatka za srpsku decu na AP Kosovo i Metohija, odnosno za decu u predškolskim ustanovama i učenike osnovnih i srednjih škola.
Komentari (0)