(VIDEO) Pacijenti dobijaju nepotpune nalaze s mobilnog mamografa, iako su lekari u obavezi da izdaju svu dokumentaciju

Žene koje se pregledaju na pokretnom mamografu rezultat, odnosno obaveštenje o tome da li je nalaz uredan, dobijaju telefonom skoro mesec dana kasnije. Advokatica za medicinsko pravo pojašnjava da su lekari dužni da detaljno objasne sve što je pregled pokazao.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

13.11.2024. 15:05

(VIDEO) Pacijenti dobijaju nepotpune nalaze s mobilnog mamografa, iako su lekari u obavezi da izdaju svu dokumentaciju
Foto: Envato ilustracija

Redakciji Newsmax Balkansa se javila žena koja je posle pregleda na pokretnom mamografu išla u dom zdravlja gde joj je sugerisano da ubuduće dojke pregleda u zdravstvenoj ustanovi, jer posle pokretnog mamografa nema detaljnog izveštaja lekara, koji kroz godine služi za poređenje rezultata.

Pacijentkinja je telefonom skoro mesec dana kasnije obaveštena da je nalaz s pokretnog mamografa uredan i da će u narednih mesec dana i elektronskim putem dobiti istu potvrdu. Međutim, u domu zdravlja tvrde da ti izveštaji nisu dovoljno detaljni i da u cilju kasnijih poređenja rezultata preglede obavlja u zdravstvenoj ustanovi.

"Pravo svakog pacijenta je da dobije izveštaj nakon pregleda i savet lekara. Svaki izveštaj i medicinska dokumentacija moraju biti u pisanoj formi i zdravstvena ustanova ima obavezu da ih čuva, kao i da izda kopiju pacijentu na njegov zahtev. I u konkretnom slučaju moramo da imamo taj izveštaj i kad je nalaz uredan u cilju dalje medicinske zaštite“, rekla je Mijatović za jutarnji program "Otvori oči".

Kako je pojasnila, pacijent takođe može da se raspita koji lekar radi dijagnostiku i kome da se obrati za detaljan medicinski izveštaj.

"Ne znam koji bi razlog bio da se izveštaj ne dobije, ali to je kršenje o pravu pacijenta. Zakon kaže da svaki lekar treba detaljno da objasni sve ono što pokazuje dijagnostika da li dobro ili lose, da li dalje treba da se ide ili kad opet da radi prevencije i slicno", pojasnila je advokatica.

U svakom slučaju nije dovoljan telefonski poziv, dodala je ona, jer ako vam treba taj izveštaj neće vam drugi lekar verovati da ste bili na dijagnostici ili da vam je neki lekar usmenim putem rekao da je sve u redu.

"Imamo pravo da pitamo sve što nas zanima i lekar ima obavezu da sve objasni i da im odgovor bude potpuno jasan bez latinskih i stučnih izraza", naglasila je advokatica, koja je i poslanica u Skupštini Srbije. 

Mamografija podrazumeva rendgenski pregled tkiva dojki koji se obavlja u cilju kontrole zdravlja i podrazumeva pregled žena bez prisutnih simptoma i znakova bolesti. Mamografija je namenjena ženama od 45 do 69 godina, koje u poslednje dve godine nisu uradile mamografiju, kao i ženama posle 40. godine, koje u porodičnoj anamnezi imaju blisku srodnicu obolelu i lečenu od raka dojke. 

Tokom oktobra, meseca borbe protiv raka dojke, Insistut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja nastavio je kampanju "Hajde da imamo vremena za pregled", u kojoj je prethodno u mobilnom mamografu pregledano više od 43.000 žena. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)