(VIDEO) Gošća Sinteze: Više od 40 odsto žena odriče se nasledstva u korist brata da ne naruši porodične odnose

Prema podacima Ženskog udruženja Kolubarskog okruga, žene su isključene iz podele imovine u preko 43 odsto slučajeva, dok su muškarci isključeni u samo 0,5 odsto slučajeva, rekla je za Newsmax Balkans predsednica Udruženja Jelena Ružić.

Autor:  

V. Š.

|  

11.11.2024. 22:01

(VIDEO) Gošća Sinteze: Više od 40 odsto žena odriče se nasledstva u korist brata da ne naruši porodične odnose

Zakon garantuje jednakost polova, ali se mnoge žene, posebno u ruralnim sredinama i dalje odriču svog dela nasledstva, zbog tradicionalnih predrasuda i pritiska okoline. 

Iako zakon tretira muške i ženske naslednike na isti način, običaji su ipak jači od zakona i u skoro polovini slučajeva žensko dete će se odreći nasledstva u korist brata.

"Žensko dete u porodici - tuđa kuća"

Ružić je, gostujući u emisiji Sinteza, istakla da odrastati sa tim da niste dovoljno dobri zato što ste devojčica i da je žensko dete "tuđa kuća" veliki pritisak.

"Više od 40 odsto žena odriče se nasledstva u korist muškog člana porodice. Vekovima unazada, žene su bile u potčinjenom položaju i jedina njihova zaštita su bili muškarci, odnosno otac i brat. I dalje u društvu u kom živimo, žena očekuje podršku i zaštitu od oca, brata, kasnije supruga, i zato će se odreći imovine... da ne bi narušila te porodične odnose", objašnjava naša sagovornica.

Kako navodi, cilj medijske kampanje "Koliko je moj deo?", koje je udruženje na čijem je čelu sprovelo, jeste podizanje svesti žena, ali i celokupnog društva.

"Važno nam je bilo da je više od 95 odsto intervjuisanih žena reklo da ova tema nije dovoljno zastupljena u medijima i da bi o tome trebalo češće izveštavati. Za svakog člana našeg društva je važno da se oseća ravnopravno, ali mnoge žene ostaju u šoku nakon ostavine, jer nisu naslednice imovine roditelja", rekla je Ružić. 

Printscreen: Newsmax

Mali broj žena ipak, uspeva da se "drzne" i kaže bratu "polovina je moja", a onda često nailaze na osudu okoline, rekla je sagovornica Newsmax Balkans.

Oko 25 odsto žena u Srbiji poseduje imovinu na svoje ime

Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) oko 25 odsto imovine u Srbiji vodi se na ženu. Situacija je još dramatičnija u ruralnim područjima, istakla je Ružić. 

"Što se tiče regiona, slična situacija je i u Crnoj Gori, u Albaniji je gora, dok u Bosni i Hercegovini vlasništvo nad imovinom ima 30 odsto žena. Moramo uzeti u obzir i kontekst. U ratu u BiH poginuo je određen broj muškaraca, a žene su nasleđivale imovinu i to je jedan od razloga zašto je taj procenat kod njih viši", objasnila je Ružić.

Ona zaključuje da je ženi bez imovine teže da pokrene sopstveni posao, zahtev za bankovni kredit biće joj odbijen jer nema sredstva kojima bi garantovala otplatu i sl.

Podsetila je i da je Zakonom o socijalnoj zaštiti Srbije propisano da lice koje se odrekne nasledstva nema pravo na socijalnu pomoć u periodu u kome je moglo da se izdržava, da se nije odreklo imovine.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)