(VIDEO) Gošća Sinteze: Više od 40 odsto žena odriče se nasledstva u korist brata da ne naruši porodične odnose
Prema podacima Ženskog udruženja Kolubarskog okruga, žene su isključene iz podele imovine u preko 43 odsto slučajeva, dok su muškarci isključeni u samo 0,5 odsto slučajeva, rekla je za Newsmax Balkans predsednica Udruženja Jelena Ružić.
Zakon garantuje jednakost polova, ali se mnoge žene, posebno u ruralnim sredinama i dalje odriču svog dela nasledstva, zbog tradicionalnih predrasuda i pritiska okoline.
Iako zakon tretira muške i ženske naslednike na isti način, običaji su ipak jači od zakona i u skoro polovini slučajeva žensko dete će se odreći nasledstva u korist brata.
"Žensko dete u porodici - tuđa kuća"
Ružić je, gostujući u emisiji Sinteza, istakla da odrastati sa tim da niste dovoljno dobri zato što ste devojčica i da je žensko dete "tuđa kuća" veliki pritisak.
"Više od 40 odsto žena odriče se nasledstva u korist muškog člana porodice. Vekovima unazada, žene su bile u potčinjenom položaju i jedina njihova zaštita su bili muškarci, odnosno otac i brat. I dalje u društvu u kom živimo, žena očekuje podršku i zaštitu od oca, brata, kasnije supruga, i zato će se odreći imovine... da ne bi narušila te porodične odnose", objašnjava naša sagovornica.
Kako navodi, cilj medijske kampanje "Koliko je moj deo?", koje je udruženje na čijem je čelu sprovelo, jeste podizanje svesti žena, ali i celokupnog društva.
"Važno nam je bilo da je više od 95 odsto intervjuisanih žena reklo da ova tema nije dovoljno zastupljena u medijima i da bi o tome trebalo češće izveštavati. Za svakog člana našeg društva je važno da se oseća ravnopravno, ali mnoge žene ostaju u šoku nakon ostavine, jer nisu naslednice imovine roditelja", rekla je Ružić.
Mali broj žena ipak, uspeva da se "drzne" i kaže bratu "polovina je moja", a onda često nailaze na osudu okoline, rekla je sagovornica Newsmax Balkans.
Oko 25 odsto žena u Srbiji poseduje imovinu na svoje ime
Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) oko 25 odsto imovine u Srbiji vodi se na ženu. Situacija je još dramatičnija u ruralnim područjima, istakla je Ružić.
Samo u ovoj godini registrovano je 500 novih slučajeva beskućništva, od kojih je svaka peta žena i svaka peta mlada osoba, a veliki broj njih ima teške probleme sa mentalnim zdravljem, upozorili su iz Mreže organizacija za borbu protiv beskućništva.
Sa prosečnom starošću od 43,85 godina populacija Srbije je među najstarijima u Evropi i svetu, a u čak 30 opština veći je broj penzionera nego zaposlenih, kaže za Newsmax Balkans Nadežda Satarić iz Udruženja građana "Snaga prijateljstva" – Amity.
"Što se tiče regiona, slična situacija je i u Crnoj Gori, u Albaniji je gora, dok u Bosni i Hercegovini vlasništvo nad imovinom ima 30 odsto žena. Moramo uzeti u obzir i kontekst. U ratu u BiH poginuo je određen broj muškaraca, a žene su nasleđivale imovinu i to je jedan od razloga zašto je taj procenat kod njih viši", objasnila je Ružić.
Ona zaključuje da je ženi bez imovine teže da pokrene sopstveni posao, zahtev za bankovni kredit biće joj odbijen jer nema sredstva kojima bi garantovala otplatu i sl.
Podsetila je i da je Zakonom o socijalnoj zaštiti Srbije propisano da lice koje se odrekne nasledstva nema pravo na socijalnu pomoć u periodu u kome je moglo da se izdržava, da se nije odreklo imovine.
Nakon što su putnici u autobusima na liniji Lazarevac Beograd nedavno bili više puta isprepadani zbog požara u vozilima, agonija sa putovanjem na ovoj relaciji se nastavlja.
Posle kraće bolesti, u 64. godini, preminuo je predsednik Jedinstvene Srbije, narodni poslanik i predsednik Skupštine grada Jagodine Dragan Marković Palma.
Politikolog Zoran Milosavljević rekao je da nesreća u Novom Sadu, u kojoj je stradalo 15 osoba, pokazuje da je potrebno da u Srbiji jačaju institucije koje deluju odmah. Advokat Nenad Konstantinović dodao je da je tužilaštvo reagovalo na vreme, izbeglo bi se uznemirenje javnosti.
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor Goranu Vesiću i za još devetoro uhapšenih do 30 dana zbog nesreće u Novom Sadu. Kućni pritvor određen je Jeleni Tanasković i Aniti Dimoski.
Direktor službe za pripravnosti u vanrednim situacijama pri Ministarstvu unutrašnjih poslova Finske Jusi Korhonen za Newsmax Balkans kaže da nema mesta panici zbog deljenja novog vodiča Pripreme za incidente i krize, namenjenog celokupnoj populaciji.
Poslanice Stranke slobode i pravde Marinika Tepić i Mila Popović probile se u nedelju ujutro kordon policije na Starom savskom mostu kako bi došle do dela na kojem se izvode radovi. Aktivisti opozicionih stranaka i inicijative "Most ostaje" došli su na most da bi "sprečili rušenje".
Vlada Srbije je još u petak, 22. novembra ukinula imunitet ministru građevinarstva u ostavci Goranu Vesiću, nakon čega mu je određen pritvor, potvrđeno je Tanjugu u Vladi.
Nastavljaju se dani u kojima magla otežava vožnju, sada i temperature oko nultog podeljka dodatno stvaraju teže uslove, a zbog mraza prisutna je opasnost od proklizavanja vozila, pa zato ne treba žuriti, već smanjiti brzinu i povećati odstojanje, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).
Miran Pogačar iz pokreta "Bravo" objavio je na društvenoj mreži Iks zahtev Osnovnog javnog tužilaštva u Novom Sadu, kojim se od Vlade Srbije traži da se ukine imunitet Goranu Vesiću, ministru građevine, saobraćaja i infrastrukture koji je podneo ostavku 5. novembra.
Predsednik Privremenog organa Kosovska Mitrovica Ivan Zaporožac saslušan je u subotu u policiji u severnom delu Kosovske Mitrovice zbog mirne šetnje koja je održana povodom Svetskog dana deteta.
Dogovor je da se u ovom trenutku stopira Zdravitas, a da se u međuvremenu pripremi javnost, da Ministarstvo prosvete pripremi prezentaciju Društvu nastavnika fizičkog i Savezu učitelja i da se roditelji upoznaju sa njegovom suštinom, rekla je predsednica Sindikata obrazovanja Srbije Valentina Ilić.
Komentari (0)