(VIDEO) Gošća Sinteze: Više od 40 odsto žena odriče se nasledstva u korist brata da ne naruši porodične odnose
Prema podacima Ženskog udruženja Kolubarskog okruga, žene su isključene iz podele imovine u preko 43 odsto slučajeva, dok su muškarci isključeni u samo 0,5 odsto slučajeva, rekla je za Newsmax Balkans predsednica Udruženja Jelena Ružić.
Zakon garantuje jednakost polova, ali se mnoge žene, posebno u ruralnim sredinama i dalje odriču svog dela nasledstva, zbog tradicionalnih predrasuda i pritiska okoline.
Iako zakon tretira muške i ženske naslednike na isti način, običaji su ipak jači od zakona i u skoro polovini slučajeva žensko dete će se odreći nasledstva u korist brata.
"Žensko dete u porodici - tuđa kuća"
Ružić je, gostujući u emisiji Sinteza, istakla da odrastati sa tim da niste dovoljno dobri zato što ste devojčica i da je žensko dete "tuđa kuća" veliki pritisak.
"Više od 40 odsto žena odriče se nasledstva u korist muškog člana porodice. Vekovima unazada, žene su bile u potčinjenom položaju i jedina njihova zaštita su bili muškarci, odnosno otac i brat. I dalje u društvu u kom živimo, žena očekuje podršku i zaštitu od oca, brata, kasnije supruga, i zato će se odreći imovine... da ne bi narušila te porodične odnose", objašnjava naša sagovornica.
Kako navodi, cilj medijske kampanje "Koliko je moj deo?", koje je udruženje na čijem je čelu sprovelo, jeste podizanje svesti žena, ali i celokupnog društva.
"Važno nam je bilo da je više od 95 odsto intervjuisanih žena reklo da ova tema nije dovoljno zastupljena u medijima i da bi o tome trebalo češće izveštavati. Za svakog člana našeg društva je važno da se oseća ravnopravno, ali mnoge žene ostaju u šoku nakon ostavine, jer nisu naslednice imovine roditelja", rekla je Ružić.
Printscreen: Newsmax
Mali broj žena ipak, uspeva da se "drzne" i kaže bratu "polovina je moja", a onda često nailaze na osudu okoline, rekla je sagovornica Newsmax Balkans.
Oko 25 odsto žena u Srbiji poseduje imovinu na svoje ime
Prema podacima Republičkog geodetskog zavoda (RGZ) oko 25 odsto imovine u Srbiji vodi se na ženu. Situacija je još dramatičnija u ruralnim područjima, istakla je Ružić.
Samo u ovoj godini registrovano je 500 novih slučajeva beskućništva, od kojih je svaka peta žena i svaka peta mlada osoba, a veliki broj njih ima teške probleme sa mentalnim zdravljem, upozorili su iz Mreže organizacija za borbu protiv beskućništva.
Sa prosečnom starošću od 43,85 godina populacija Srbije je među najstarijima u Evropi i svetu, a u čak 30 opština veći je broj penzionera nego zaposlenih, kaže za Newsmax Balkans Nadežda Satarić iz Udruženja građana "Snaga prijateljstva" – Amity.
"Što se tiče regiona, slična situacija je i u Crnoj Gori, u Albaniji je gora, dok u Bosni i Hercegovini vlasništvo nad imovinom ima 30 odsto žena. Moramo uzeti u obzir i kontekst. U ratu u BiH poginuo je određen broj muškaraca, a žene su nasleđivale imovinu i to je jedan od razloga zašto je taj procenat kod njih viši", objasnila je Ružić.
Ona zaključuje da je ženi bez imovine teže da pokrene sopstveni posao, zahtev za bankovni kredit biće joj odbijen jer nema sredstva kojima bi garantovala otplatu i sl.
Podsetila je i da je Zakonom o socijalnoj zaštiti Srbije propisano da lice koje se odrekne nasledstva nema pravo na socijalnu pomoć u periodu u kome je moglo da se izdržava, da se nije odreklo imovine.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
Na magistralnom putu Čačak - Kraljevo u Preljini dogodila se saobraćajna nezgoda kada se prevrnuo kamion sa prikolicom na kojoj su prevožena dva luskuzna automobila.
Dok gotovo sve zemlje Zapadnog Balkana beleže pad nataliteta i upozoravajuće demografske trendove, jedno pitanje postaje sve značajnije: Rađaju li žene danas manje dece nego početkom 21. veka – i zašto?
Ministar pravde Nenad Vujić izjavio je da bi glavni javni tužilac Javnog tužilaštva za organizovani kriminal Mladen Nenadić trebalo da se izuzme iz postupanja u predmetu "nadstrešnica".
Sve veći broj penzionera u Srbiji, uprkos godinama i stečenom pravu na odmor, ne odlaže radne obaveze. Neki to čine iz finansijske nužde, drugi iz osećaja profesionalnog poziva, treći iz potrebe da ostanu aktivni i korisni.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije nastavilo je akciju dopremanja pijaće vode na područje Suve planine, gde je zbog ekstremne suše ugroženo više od hiljadu grla krupne stoke.
Po nalogu Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu uhapšen je K. G. (24), osumnjičen za izazivanje teške saobraćajne nesreće u Zemunu, u kojoj je teško povređena jedna žena. Osumnjičeni je pobegao sa mesta događaja, a tužilaštvo je predložilo pritvor zbog opasnosti od bekstva i ponavljanja dela.
Komentari (1)
Džii
Dalida, legendo!
pre 4 meseca
0 0 Odgovori