Vlast podržava dolazak stranih univerziteta u Srbiju uz subvencije iz budžeta, opozicija i SANU protiv

Skupštinski odbor za obrazovanje predložiće parlamentu da usvoji dopunu Zakona o visokom obrazovanju, a resorna ministarka objašnjava da ta dopuna predviđa mogućnost da inostrani fakulteti koji su akreditovani u svojim zemljama i imaju akreditovane studijske programe mogu biti i u Srbiji.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

Izvor: Tanjug   |  

18.11.2024. 14:32

Vlast podržava dolazak stranih univerziteta u Srbiju uz subvencije iz budžeta, opozicija i SANU protiv
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović pojasnila je da studenti stiču diplomu tog univerziteta iz zemlje iz koje dolaze.

"U praksi to znači da oni studenti koji žele da steknu međunarodnu diplomu na master, doktorskim studijama ili osnovim studijama to će moći da urade u našoj zemlji", navela je ministarka na sednici odbora.

Đukić Dejanović: Studiranje po povoljnijim uslovima

Ona je dodala i da studenti mogu da studiraju po mnogo povoljnijim uslovima, jer njihovi roditelji neće morati da plaćaju stan i hranu, jer će studirati u Srbiji. 

Đukić Dejanović je precizirala da kvalitetan fakultet sa ministarstvom treba da napravi sporazum kao akreditovan u svojoj zemlji i sa profesorima koji imaju određenu akreditaciju sa studijskim programima, koji su takođe akreditovani.

Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić

Na pitanje o tome što je akademska zajednica izrazila negodovanje zbog dopune Zakona o visokom obrazovanju, Đukić Dejanović je podsetila da je Nacionalni savet za visoko obrazovanje bio uključen u aktivnosti u proceduri.

"Učestvovali su u donošenju svega ovoga, a ja ću imati i razgovor sa rektorom Univerziteta u Beogradu sutra, posle toga mogu dati izjavu kakvi su rezultati", rekla je ministarka, ali je podsetila da se o ovoj nameri govori već godinama i da će im biti izložena razložna argumentacija.

Poslanici dela opozicije su na sednici Odbora za obrazovanje tražili da se predloženi zakon povuče iz procedure.

Lutovac: Nije bilo javne rasprave

Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac je kao argument naveo i to što nije bilo javne rasprave, a ocenio je i da ova dopuna ide ka tome da se "dodatno urušavaju državni fakulteti", a upitao je i zašto se planira da država iz budžeta plaća troskove i školarine.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Đukić Dejanović je rekla da nije ideja da se finansira bilo koji univerzitet i da se daju sredstva koja treba da pripadaju našim univerzitetima.

"Ovde je mlad čovek koji je najpotrebniji Srbiji u fokusu pažnje", rekla je ona i dodala da je mladim ljudima važno međunarodno iskustvo i da oni odlaze u inostranstvo zbog osnovnih master i doktorskih studija, a ideja je da se status tih porodica popravi što je moguće više i da država toj deci koja bi inače studirala u inostranstvu eventualno pomogne.

ZLF: Ne znaju se uslovi pod kojima će te "ekspoziture" raditi

Poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević tvrdi da se ovde otvaraju "ekspoziture", a da se ne zna pod kojim uslovma će raditi, a jedini garant da će sve biti u redu je, kako kaže, ministarstvo koje će izdavati dozvolu za rad, a postavio je i pitanje kvaliteta fakulteta koji budu dolazili.

Poslanica koalicije NADA Slađana Radisavljević pitala je ko će da proverava predavače i njihova zvanja, a poslanik Stranke slobode i pravde Peđa Mitrović ukazao je na pismo rektora Univerziteta u Beogradu, tvrdeći da je u pitanju antisistemski zakon.

NPS: Povući predlog iz zakonske procedure 

Potpredsednica Narodnog pokreta Srbije i narodna poslanica dr Ana Jakovljević naglašava da predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju, kojim se daje mogućnost inostranoj visokoškolskoj ustanovi za izvođenje studijskih programa na osnovu sporazuma i dozvole za rad Ministarstva prosvete, predstavlja apsolutno nerazumevanje sistema visokog obrazovanja i sistema unapređenja kvaliteta u našoj zemlji. 

"Nismo ispunjavali evropske standarde"

Jakovljević naglašava da to govori kao neko ko je 2005. godine radio u Ministarstvu prosvete kada je sistem unapređenja kvaliteta postavljan.

"Jedino telo nadležno za akreditacije i unapređenje kvaliteta u Srbiji je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) koje je 2020. godine izbačeno iz Evropske asocijacije za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA), jer ne ispunjavamo uslove u skladu sa evropskim standardima i smernicama", kazala je ona. 

Prema njenim rečima, da je Ministarstvo prosvete tada izanaliziralo izveštaj zašto smo izbačeni i da su predložili zakon kojim bismo unapredili naš sistem akreditacije, sve bi bilo dugačije, a umesto toga danas imamo nakaradne izmene ovakvog sistema i podseća na dualno obrazovanje koje je katastrofalno primenjeno, a sada na dovođenje inostranih univerziteta gde će studenti studirati u predstavništvima. 

SANU: Povući izmene zakona

Odbor za visoko obrazovanje Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) zatražio je od Vlade Srbije i Ministarstva prosvete da povuku iz procedure izmene Zakona o visokom obrazovanju, jer su problematične i njihova primena bi dovela do ugrožavanja kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji.

Prema predloženim izmenama, strani univerziteti realizuju svoje programe samo na osnovu sporazuma sa Ministarstvom prosvete, da se finansiraju iz budžeta Srbije i da studenti koji završe te programe dobijaju diplome koje se tretiraju kao strane, a ne kao domaće, navedeno je u saopštenju.

Kao problematična je navedena i promena kojom bi se omogućilo stranim univerzitetima da učestvuju u procesu visokog obrazovanja, uz ocenu da ne bi trebalo da bude doneta bez široke javne rasprave, "kako se upravo čini".

"Izmenama se urušava kvalitet obrazovanja" 

SANU naglašava se da se izmenama urušava postojeći sistem osiguranja kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji, da inostrani fakulteti neće imati obavezu da akredituju programe prema standardima i procedurama u Srbiji i dozvolu za rad će sticati na osnovu sporazuma sa Ministarstvom "koje nema kapacitete da proverava kvalitet studijskih programa, zbog čega je i osnovano Nacionalno akreditaciono telo".

Kao problem je ukazano i na omogućavanje da se iz budžeta Srbije finansiraju programi za koje ne postoji garancija da su kvalitetni, što je u suprotnosti sa javnim interesom. 

Pritom, državljani Srbije koji bi studirali na ovim programima ne bi dobijali diplomu koja bi bila važeća u Srbiji, što obesmišljava njhovo finansiranje iz javnih sredstava.

"Imajući u vidu sve navedene probleme i rizike koje nose predložene izmene, Akademijski odbor za visoko obrazovanje SANU poziva predlagače da povuku postojeći predlog iz skupštinske procedure", naglašava se u saopštenju SANU. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)