Vlast podržava dolazak stranih univerziteta u Srbiju uz subvencije iz budžeta, opozicija i SANU protiv
Skupštinski odbor za obrazovanje predložiće parlamentu da usvoji dopunu Zakona o visokom obrazovanju, a resorna ministarka objašnjava da ta dopuna predviđa mogućnost da inostrani fakulteti koji su akreditovani u svojim zemljama i imaju akreditovane studijske programe mogu biti i u Srbiji.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović pojasnila je da studenti stiču diplomu tog univerziteta iz zemlje iz koje dolaze.
"U praksi to znači da oni studenti koji žele da steknu međunarodnu diplomu na master, doktorskim studijama ili osnovim studijama to će moći da urade u našoj zemlji", navela je ministarka na sednici odbora.
Đukić Dejanović: Studiranje po povoljnijim uslovima
Ona je dodala i da studenti mogu da studiraju po mnogo povoljnijim uslovima, jer njihovi roditelji neće morati da plaćaju stan i hranu, jer će studirati u Srbiji.
Đukić Dejanović je precizirala da kvalitetan fakultet sa ministarstvom treba da napravi sporazum kao akreditovan u svojoj zemlji i sa profesorima koji imaju određenu akreditaciju sa studijskim programima, koji su takođe akreditovani.
Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić
Na pitanje o tome što je akademska zajednica izrazila negodovanje zbog dopune Zakona o visokom obrazovanju, Đukić Dejanović je podsetila da je Nacionalni savet za visoko obrazovanje bio uključen u aktivnosti u proceduri.
"Učestvovali su u donošenju svega ovoga, a ja ću imati i razgovor sa rektorom Univerziteta u Beogradu sutra, posle toga mogu dati izjavu kakvi su rezultati", rekla je ministarka, ali je podsetila da se o ovoj nameri govori već godinama i da će im biti izložena razložna argumentacija.
Poslanici dela opozicije su na sednici Odbora za obrazovanje tražili da se predloženi zakon povuče iz procedure.
Lutovac: Nije bilo javne rasprave
Predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac je kao argument naveo i to što nije bilo javne rasprave, a ocenio je i da ova dopuna ide ka tome da se "dodatno urušavaju državni fakulteti", a upitao je i zašto se planira da država iz budžeta plaća troskove i školarine.
Foto: Tanjug/Sava Radovanović
Đukić Dejanović je rekla da nije ideja da se finansira bilo koji univerzitet i da se daju sredstva koja treba da pripadaju našim univerzitetima.
"Ovde je mlad čovek koji je najpotrebniji Srbiji u fokusu pažnje", rekla je ona i dodala da je mladim ljudima važno međunarodno iskustvo i da oni odlaze u inostranstvo zbog osnovnih master i doktorskih studija, a ideja je da se status tih porodica popravi što je moguće više i da država toj deci koja bi inače studirala u inostranstvu eventualno pomogne.
ZLF: Ne znaju se uslovi pod kojima će te "ekspoziture" raditi
Poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević tvrdi da se ovde otvaraju "ekspoziture", a da se ne zna pod kojim uslovma će raditi, a jedini garant da će sve biti u redu je, kako kaže, ministarstvo koje će izdavati dozvolu za rad, a postavio je i pitanje kvaliteta fakulteta koji budu dolazili.
Poslanica koalicije NADA Slađana Radisavljević pitala je ko će da proverava predavače i njihova zvanja, a poslanik Stranke slobode i pravde Peđa Mitrović ukazao je na pismo rektora Univerziteta u Beogradu, tvrdeći da je u pitanju antisistemski zakon.
NPS: Povući predlog iz zakonske procedure
Potpredsednica Narodnog pokreta Srbije i narodna poslanica dr Ana Jakovljević naglašava da predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju, kojim se daje mogućnost inostranoj visokoškolskoj ustanovi za izvođenje studijskih programa na osnovu sporazuma i dozvole za rad Ministarstva prosvete, predstavlja apsolutno nerazumevanje sistema visokog obrazovanja i sistema unapređenja kvaliteta u našoj zemlji.
"Nismo ispunjavali evropske standarde"
Jakovljević naglašava da to govori kao neko ko je 2005. godine radio u Ministarstvu prosvete kada je sistem unapređenja kvaliteta postavljan.
"Jedino telo nadležno za akreditacije i unapređenje kvaliteta u Srbiji je Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) koje je 2020. godine izbačeno iz Evropske asocijacije za osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju (ENQA), jer ne ispunjavamo uslove u skladu sa evropskim standardima i smernicama", kazala je ona.
Prema njenim rečima, da je Ministarstvo prosvete tada izanaliziralo izveštaj zašto smo izbačeni i da su predložili zakon kojim bismo unapredili naš sistem akreditacije, sve bi bilo dugačije, a umesto toga danas imamo nakaradne izmene ovakvog sistema i podseća na dualno obrazovanje koje je katastrofalno primenjeno, a sada na dovođenje inostranih univerziteta gde će studenti studirati u predstavništvima.
SANU: Povući izmene zakona
Odbor za visoko obrazovanje Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) zatražio je od Vlade Srbije i Ministarstva prosvete da povuku iz procedure izmene Zakona o visokom obrazovanju, jer su problematične i njihova primena bi dovela do ugrožavanja kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji.
Prema predloženim izmenama, strani univerziteti realizuju svoje programe samo na osnovu sporazuma sa Ministarstvom prosvete, da se finansiraju iz budžeta Srbije i da studenti koji završe te programe dobijaju diplome koje se tretiraju kao strane, a ne kao domaće, navedeno je u saopštenju.
Kao problematična je navedena i promena kojom bi se omogućilo stranim univerzitetima da učestvuju u procesu visokog obrazovanja, uz ocenu da ne bi trebalo da bude doneta bez široke javne rasprave, "kako se upravo čini".
"Izmenama se urušava kvalitet obrazovanja"
SANU naglašava se da se izmenama urušava postojeći sistem osiguranja kvaliteta visokog obrazovanja u Srbiji, da inostrani fakulteti neće imati obavezu da akredituju programe prema standardima i procedurama u Srbiji i dozvolu za rad će sticati na osnovu sporazuma sa Ministarstvom "koje nema kapacitete da proverava kvalitet studijskih programa, zbog čega je i osnovano Nacionalno akreditaciono telo".
Kao problem je ukazano i na omogućavanje da se iz budžeta Srbije finansiraju programi za koje ne postoji garancija da su kvalitetni, što je u suprotnosti sa javnim interesom.
Pritom, državljani Srbije koji bi studirali na ovim programima ne bi dobijali diplomu koja bi bila važeća u Srbiji, što obesmišljava njhovo finansiranje iz javnih sredstava.
"Imajući u vidu sve navedene probleme i rizike koje nose predložene izmene, Akademijski odbor za visoko obrazovanje SANU poziva predlagače da povuku postojeći predlog iz skupštinske procedure", naglašava se u saopštenju SANU.
U Skupštinu Srbije je stigao predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju koji predviđa mogućnost dolaska stranih univerziteta. Nekadašnji ministar prosvete Srđan Verbić je izrazio sumnju u dobre namere predlagača imajući u vidu da je reč o hitnom postupku i bez javne rasprave.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je u emisiji "Otvori oči" televizije Newsmax Balkans da je ponuda koja je u utorak, 29. oktobra, predstavljena sindikatima konačna, ali je istovremeno najavila nastavak pregovora, ukoliko ona bude prihvaćena.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
U nastavku borbe protiv korupcije, policijski službenici Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu uhapsili su šest osoba, među kojima je i predsednik Opštine Žitorađa Ivan Stanojević.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Aktuelna akademska godina je pod znakom pitanja zbog blokada fakulteta, a govori se i o tome da je ugrožena i naredna. Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić i Bojan Vranić sa Fakulteta političkih nauka objasnili su šta bi moglo da se uradi da bi se akademski život što pre vratio u normalu.
Na severu Srbije će biti promenljivo oblačno i suvo sa kraćim sunčanim intervalima, dok će u ostalim krajevima biti umereno do potpuno oblačno, mestimično sa kratkotrajnom kišom i lokalnim pljuskovima, koji ponegde mogu biti praćeni i grmljavinom, a na visokim planinama sneg, saopštio je RHMZ.
Dekanka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Žaklina Stojanović saslušana je u Policijskoj upravi za Grad Beograd po izričitom nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, saopštio je Dekanski kolegijum tog fakulteta.
Svaka osma žena i i svaki jedanaesti muškarac u svetu bili su žrtva seksualnog zlostavljanja pre 18. godine, podaci su istraživanja UNICEF. Više od 370 miliona devojaka bile su žrtve silovanja ili seksualnog zlostavljanja tokom detinjstva ili adolescencije.
Ispred Rektorata Univerziteta u Novom Sadu veliki broj studenata i građana krenuo je u memorijalnu šetnju, povodoma pet mesi od pada nadstrešnice na novosadskoj Železničkoj stanici.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom uhapsili su D. S. (21) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela razbojništvo i napad na ovlašćeno službeno lice u vršenju službene dužnosti, saopštio je MUP.
Pokret za narod i državu, čije osnivanje je još 2022. najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, registrovan je 28. marta u Agenciji za privredne registre (APR) kao udruženje, sa sedištem u beogradskoj opštini Zvezdara, u Šejkinoj ulici. Kao zastupnik udruženja navedena je izvesna Tijana Nikolić.
Viši sud u Nišu odredio je do 30 dana pritvor S. C. (69) iz tog grada, zbog sumnje da je 30. marta nožem nanela povredu dekanki niškog Filozofskog fakulteta Nataliji Jovanović.
Radnik (65) čiji identitet nije naveden poginuo je u nesreći na gradilištu u Ulici Jovana Mikića u Subotici, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz PU Subotica.
Komentari (0)
Ostavite komentar