(VIDEO) Tatjana Macura o tinejdžeru ubijenom u Leskovcu: Napravljen je propust, nove generacije učiti nenasilju

Danas je nasilje brutalnije, a tome doprinose mediji, društvene mreže, ali i mi kao pojedinci, koji ne vodimo računa o tome kako se ponašamo, rekla je u emisiji Sinteza ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti i sprečavanje nasilja nad ženama Tatjana Macura.

Autor:  

V. Š.

|  

27.11.2024. 22:06

(VIDEO) Tatjana Macura o tinejdžeru ubijenom u Leskovcu: Napravljen je propust, nove generacije učiti nenasilju

Učenika A. I. (17) trećeg razreda Tekstilne škole u Leskovcu pretukli su vršnjaci i on je preminuo u bolnici u Leskovcu, vest je koja je uznemirila građane Srbije. Mladić je u Urgentni centar dovezen bez svesti, širokih zenica, blede kože i sluzokože, bez pulsa i nemerljivog pritiska, kako je za Newsmax ispričao doktor Opšte bolnice u Leskovcu Nebojša Dimitrijević.

Uprkos naporima lekara dete je preminulo. Na pitanje kako je moguće da dete bude pretučeno na smrt i šta se to dešava sa našim društvom, Macura navodi da je veoma potrešena jer smo došli u situaciju da se naša deca tako brutalno međusobno obračunavaju.   

"Vest je u meni izazvala snažnu emotivnu reakciju. Moramo novim generacijama, onima koji sada stasavaju da pošaljemo poruku tolerancije i da ih učimo nenasilju. Ovde je neki propust napravljen. Kako je moguće da postoji takva vrsta agresije kod mladića koji su pretukli tinejdžera, zašto se sa njima nije ranije radilo i gde su propusti u sistemu", ocenila je Macura.

Koliko je važno da se bavimo žrtvama nasilja, isto toliko je važno da se bavimo i nasilnicima. Danas je nasilje brutalnije, a tome doprinose mediji, društvene mreže, ali i mi kao pojedinci, koji ne vodimo računa o tome kako se ponašamo, smatra naša sagovornica.

"Ne smemo da pokleknemo pred svim izazovima. Ulazak u obrazovni sistem je možda i ključno rešenje, kampanje i obrazovanje su sistemska rešenja, koja će nam doneti rezultate", naglasila je ministarka. 

Nasilje u Skupštini

Na pitanje kakav primer društvu u sprečavanju nasilja daju poslanici vlasti i opozicije koji su se pre dva dana potukli u Skupštini, Macura je rekla da to nije smelo da se desi. 

"U sprečavanju nasilja poverenje u institucije trebalo bi da bude ključno, ali u tom slučaju svi građani videli su scene koje nisu smele da se dese. Mora da se pogleda ko je inicirao takvo ponašanje u Skupštini, koje svi osuđuju. Ako treba da pošaljemo poruku da nema nasilja u društvu, onda ne izazivate incidente. To vreme, kada se govori o budžetu, trebalo je da protekne u diskusijama, a potrošeno je na incidente i meni je žao što se to desilo", rekla je Macura.

Printscreen: Newsmax

Zabrinjavajući je podatak da od 400 žena koje su u poslednjih deset godina stradale u porodičnom nasilju u Srbiji, samo tri odsto je prethodno prijavilo nasilje, izjavila je Macura. 

Ona je istakla da je neophodno ohrabriti žrtve da prijave nasilje jer postoje institucije sistema koje su na prvoj liniji odbrane, kao što su Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo za rad i socijalna pitanja.

"Svaku žrtvu nasilja sam još dok sam bila u civilnom sektoru upućivala na institucije sistema. Žrtvu odvraća teza da prijavi nasilje ako se u negativnoj konotaciji govori o institucijama koje time treba da se bave", rekla je. 

Pomoć institucija

Macura tvrdi da niko ne može tako sveobuhvatno da pruži pomoć žrtvi nasilja kao što to mogu institucije sistema.

"Naišla sam na vrlo empatične pojedince, profesionalce, koji posvećeno rade svoj posao i kojih je svakako više od onih koji to rade površno. Dakle, ako vam je iskustvo loše prijavite i tog službenika i tu instituciju, a država će preduzeti mere", zaključila je Macura.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)