Gosti Newsmax Balkans o ubistvu tinejdžera u Leskovcu: Među mladima je visok stepen tolerancije na nasilje

Među mladima je jako visok stepen tolerancije na nasilje, složili su se gosti jutarnjeg programa "Otvori oči" povodom ubistva učenika (17) iz hraniteljske porodice u Leskovcu i istakli da mehanizmi centara za socijalni rad u praksi ne funkcionišu.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

29.11.2024. 13:32

Gosti Newsmax Balkans o ubistvu tinejdžera u Leskovcu: Među mladima je visok stepen tolerancije na nasilje

Specijalni pedagog EDU centra Ljiljana Marković rekla je za Newsmax Balkans da mladi lako posežu za nasiljem i da je potrebno bar dve godine svakodnevnog rada da bi mlada osoba promenila stavove i uverenja kojima je prihvatljivo agresivno ponašanje.

Učenik A. I. (17) trećeg razreda Tekstilne škole u Leskovcu prebijen je do smrti, zbog čega je priveden N. A. (18), a nemilom događaju svedočio je još jedan tinejdžer.

Marković je naglasila da je među mladima jako visok stepen tolerancije na nasilje.

"Mladi nemaju razvijen negativan stav prema nasilju što potvrđuje njihov način života, njihovi odnosi i rečnik. Za višestruke počinioce krivičnih dela, mlade koji konzumiraju psihoaktivne supstance i podržavaju navijačke grupe potrebno je bar dve godine svakodnevnog rada da bi menjali uverenja", rekla je Marković.

Socijalna radnica i profesorka Filozofskog fakulteta u Novom Sadu Jelena Tanasijević pojasnila je da regionalni centri za socijalni rad prate situaciju u hraniteljskim porodicama i da se rade polugodišnji izveštaiji u kojima se sagledava status deteta.

"Kad se dete nalazi u hraniteljskoj porodici hranitelji o njemu brinu kao roditelji. Dešava se da imaju deca probleme sa vršnjacima, moguće da je nešto postojalo, a da možda ni hranitelji nisu znali. Zavisi od situacije, trenutka… U izveštajima se sagledava status deteta, psihofiizički, socijalni, ekonomski, bezbednosni. Ne može baš bilo ko da postane hranitelj, a kad neko dobije licencu za hraniteljstvo to se obnavlja na dve godine", rekla je Tanasijević.

"Centar za socijalni rad će sve ispratiti"

Upitana da li centar treba da ima posebenu istragu povodom konkretnog slučaja ubistva u Leskovcu ona je pojasnila da će se sigurno uključiti i da je posao centra da isprati celu situaciju, sarađuje sa sudom, vidi uzroke, sagleda psihofizicku zrelost počinioca.

Tanasijević je rekla da centri za socijalni rad nemaju dovoljno razvijene sisteme podrške i prevencije, kao i da ima prave mehanizme, ali da to u praksi ne funkcionše dobro.

Advokat: Kazna od pet od 15 godina

Advokat Ivan Duzlevski rekao je u jutarnjem programu Newsmax Balkans da privedenom N. A. (18) preti pet do 15 godina zatvora, a da će pravna kvalifikacija zavisiti od odluke tužioca.

"Reč je o mlađem punoletniku, a na njega se pod određenim uslovima odnosno ako se utvrdi da je nezreo može primeniti poseban propis o maloletnim počiniocima i krivično-pravnoj zaštiti maloletnih koji predviđaju daleko blažu kaznu do pet godina zatvora”, naveo je Duzlevski.

Učenika A. I. (17) trećeg razreda Tekstilne škole u Leskovcu 27. novembra pretukli su vršnjaci i on je preminuo u bolnici u Leskovcu, vest je koja je uznemirila građane Srbije. Mladić je u Urgentni centar dovezen bez svesti, širokih zenica, blede kože i sluzokože, bez pulsa i nemerljivog pritiska, kako je za Newsmax ispričao doktor Opšte bolnice u Leskovcu Nebojša Dimitrijević.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)