(VIDEO) Društvene mreže - razbibriga ili pošast: Da li je u Srbiji moguće deci zabraniti pametne telefone

Australija je zakonom zabranila društvene mreže za decu mlađu od 16 godina. Roditelji i deca neće biti kažnjeni zbog nepoštovanja zabrane, ali kompanije će morati da pokažu da su preduzele razumne korake da spreče maloletne korisnike da im pristupe.

Autor:  

Ivica Drobac

|  

29.11.2024. 20:32

(VIDEO) Društvene mreže - razbibriga ili pošast: Da li je u Srbiji moguće deci zabraniti pametne telefone

Društvene mreže. Razbibriga ili pošast savremenog društva? Razmena mišljenja ili centar dezinformacija.

Epicentar ljubavi ili generator mržnje? Šta god mislili o njima, deo su savremenog sveta, ali i odrastanja mladih ljudi. 

Sve više stručnjaka širom sveta upozorava da su mladi ljudi izloženi otrovnoj mešavini izuzetno štetnog sadržaja na platformama društvenih medija koji imaju destruktivan efekat na mlade ljude.

Upotreba telefona kao hitna situacija

U Irskoj lekari traže da se upotreba pametnih telefona i društvenih medija tretira kao hitna situacija u javnom zdravlju i pozivaju vladu da zabrani upotrebu pametnih telefona mlađim od 16 godina kao i upotrebu mobilnih telefona u svim osnovnim i srednjim školama. 

Australija je otišla korak dalje. Ta država je zabranila društvene mreže za decu mlađu od 16 godina.

"Društvene mreže nanose štetu našoj deci. I danas, kao direktan rezultat našeg zakonodavstva, koji je prošao kroz parlament, prvo kroz Senat, pa je potvrđen u Predstavničkom domu, roditelji mogu da imaju drugačiju diskusiju sa svojim mladima, drugačiju diskusiju koja će rezultirati boljim ishodima i naneti manje štete mladim Australijancima. Platforme sada imaju društvenu odgovornost da obezbede da njihov prioritet bude bezbednost naše dece", rekao je Entoni Albaneze, premijer Australije. 

Na mrežama i mladi i stari

U Srbiji su na društvenim mrežama i stari i mladi. Nikakvog zakona o zabrani pristupa društvenim mrežama maloletnim licima nema ni na vidiku. Međutim, nešto je moguće uraditi i bez takvog zakona.

"Od toga da se na nivou samog uređaja definiše da lica mlađa od 16 godina ne mogu samostalno kupovati telefone sa instaliranim društvenim mrežama, da to bude uz kontrolu punoletnih lica, odnosno roditelja. Do toga da internet servis provajderi brinu o tome, ili sami proizvođači softvera i tehničkih rešenja za socijalne mreže, kao što su Meta, Iks ili svi drugi", kaže Zoran Živković, predsednik Društva za informacionu bezbednost Srbije.

Roditelji da kontrolišu telefon i aplikacije

Australija je zadužila tehnološke kompanije da preduzmu "razumne korake" da bi sprečile maloletne korisnike da pristupe uslugama društvenih mreža ili će se suočiti sa kaznama od skoro 50 miliona australijskih dolara.

"Opet tu mora da bude neka vrsta uplita roditelja. Mora neko punoletan da bude u fazi bilo kog prijavljivanja maloletnog lica na bilo koju aplikaciju koja može biti potencijalno opasna za njega. Maloletna lica nemaju identifikacione karte, nemaju lične karte, imaju pasoše, ali to je zakonski vrlo upitno kako i šta. Moje mišljenje je da, pre svega, roditelji moraju da budu ti koji će davati dozvolu šta, kako i na koji način može da se koristi. Da oni budu ti koji će biti prva brana. I formalno, i u kući, a i tokom kupovine uređaja i svega ostalog", navodi naš sagovornik.

Iz kancelarije Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti dobili smo odgovor da ne žele da komentarišu eventualno slične zakone koji bi se mogli doneti u Srbiji.

Kako su rekli, time će se baviti ako takav Zakon bude donet i kod nas. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)