(VIDEO) Društvene mreže - razbibriga ili pošast: Da li je u Srbiji moguće deci zabraniti pametne telefone
Australija je zakonom zabranila društvene mreže za decu mlađu od 16 godina. Roditelji i deca neće biti kažnjeni zbog nepoštovanja zabrane, ali kompanije će morati da pokažu da su preduzele razumne korake da spreče maloletne korisnike da im pristupe.
Korisnici društvene mreže Tik-tok mlađi od 18 godina suočiće se sa ograničenjima upotrebe filtera za ulepšavanje zbog porasta anksioznosti i pada samopoštovanja kod mladih.
Dok policija intenzivno traga za dvostrukim ubicom Alijom Balijagićem, društvenu mrežu TikTok preplavili su lažni profili sa njegovim imenom, fotografijama, a među objavama su mimovi, pesme, ali i pretnje.
Australijski premijer Entoni Albaneze najavio je uvođenje zakona kojim će se maloletnicima mlađim od 16 godina biti zabranjeno korišćenje društvenih mreža.
Sve više stručnjaka širom sveta upozorava da su mladi ljudi izloženi otrovnoj mešavini izuzetno štetnog sadržaja na platformama društvenih medija koji imaju destruktivan efekat na mlade ljude.
Upotreba telefona kao hitna situacija
U Irskoj lekari traže da se upotreba pametnih telefona i društvenih medija tretira kao hitna situacija u javnom zdravlju i pozivaju vladu da zabrani upotrebu pametnih telefona mlađim od 16 godina kao i upotrebu mobilnih telefona u svim osnovnim i srednjim školama.
Australija je otišla korak dalje. Ta država je zabranila društvene mreže za decu mlađu od 16 godina.
"Društvene mreže nanose štetu našoj deci. I danas, kao direktan rezultat našeg zakonodavstva, koji je prošao kroz parlament, prvo kroz Senat, pa je potvrđen u Predstavničkom domu, roditelji mogu da imaju drugačiju diskusiju sa svojim mladima, drugačiju diskusiju koja će rezultirati boljim ishodima i naneti manje štete mladim Australijancima. Platforme sada imaju društvenu odgovornost da obezbede da njihov prioritet bude bezbednost naše dece", rekao je Entoni Albaneze, premijer Australije.
Na mrežama i mladi i stari
U Srbiji su na društvenim mrežama i stari i mladi. Nikakvog zakona o zabrani pristupa društvenim mrežama maloletnim licima nema ni na vidiku. Međutim, nešto je moguće uraditi i bez takvog zakona.
"Od toga da se na nivou samog uređaja definiše da lica mlađa od 16 godina ne mogu samostalno kupovati telefone sa instaliranim društvenim mrežama, da to bude uz kontrolu punoletnih lica, odnosno roditelja. Do toga da internet servis provajderi brinu o tome, ili sami proizvođači softvera i tehničkih rešenja za socijalne mreže, kao što su Meta, Iks ili svi drugi", kaže Zoran Živković, predsednik Društva za informacionu bezbednost Srbije.
Roditelji da kontrolišu telefon i aplikacije
Australija je zadužila tehnološke kompanije da preduzmu "razumne korake" da bi sprečile maloletne korisnike da pristupe uslugama društvenih mreža ili će se suočiti sa kaznama od skoro 50 miliona australijskih dolara.
"Opet tu mora da bude neka vrsta uplita roditelja. Mora neko punoletan da bude u fazi bilo kog prijavljivanja maloletnog lica na bilo koju aplikaciju koja može biti potencijalno opasna za njega. Maloletna lica nemaju identifikacione karte, nemaju lične karte, imaju pasoše, ali to je zakonski vrlo upitno kako i šta. Moje mišljenje je da, pre svega, roditelji moraju da budu ti koji će davati dozvolu šta, kako i na koji način može da se koristi. Da oni budu ti koji će biti prva brana. I formalno, i u kući, a i tokom kupovine uređaja i svega ostalog", navodi naš sagovornik.
Iz kancelarije Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti dobili smo odgovor da ne žele da komentarišu eventualno slične zakone koji bi se mogli doneti u Srbiji.
Kako su rekli, time će se baviti ako takav Zakon bude donet i kod nas.
Ambasadorka Izraela u Srbiji Avivit Bar-Ilan rekla je u intervjuu za Newsmax Balkans da kraja rata u Gazi neće biti dok Hamas ne vrati 101 izraelskog taoca, kidnapovanog oktobra prošle godine u južnom Izraelu.
Ministarstvo odbrane postavilo je pukovnika prof. dr Nenada Perišića, načelnika Klinike za gastroenterologiju, za novog načelnika Vojnomedicinske akademije, kao i načelnike najvažnijih sektora u vojnom zdravstvu, saznaje Newsmax Balkans.
U preduzeću "Auto Flex Livnica" u Čoki oko tri ujutru došlo je do havarije u kojoj su povređene četiri osobe, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz policijske uprave Kikinda.
Ministarstvo pravde odobrilo je ekstradiciju švedskog državljanina Vanje Mijića (38) iz Srbije u Švedsku, saopštio je ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
"Mediji i izbori – politički i profesionalni izazovi" bila je tema ovogodišnjeg dvodnevnog XVIII South East Europe Media Forum (SEEMF) koji je održan u Podgorici, okupivši više od 100 učesnika iz Crne Gore i regiona.
Dan Republike, 29. novembar u SFRJ obeležavao je godišnjicu Drugog zasedanja AVNOJ, kada je u Jajcu donesena odluka o federalnom ustrojstvu države, a godinama je bio povod za druženje, neradne dane, školske priredbe, crvene marame prvaka.
Javna rasprava o Zakonu o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i Zakonu o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku nastaviće se i tokom 2025. godine, saopštilo je Ministarstvo pravde.
Osnovno javno tužilaštvo (OJT) u Kikindi navelo je, povodom nesreće u "Livnici Autofleks" Čoka, u kojoj su poginula dva radnika, a dva zadobila teške telesne povrede, navelo je da je istog dana izvršen uviđaj na licu mesta.
Advokatska komora Beograda izglasala je odluku o obustavi rada od 2. do 4. decembra zbog usvajanja i načina usvajanja Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika na sednici Skupštine Srbije koja je održana 27. novembra. Iz Ministarstva pravde navode da će javna rasprava biti nastavljena u 2025.
Aktivisti udruženja "Ne damo Jadar" naveli su da se u Loznici tokom odavanja počasti žrtvama u Novom Sadu dogodio incident kada je, kako navode, "lokalni kriminalac Jare krenuo pendrekom na jednu od učesnica skupa".
Komentari (0)