(VIDEO) Društvene mreže - razbibriga ili pošast: Da li je u Srbiji moguće deci zabraniti pametne telefone
Australija je zakonom zabranila društvene mreže za decu mlađu od 16 godina. Roditelji i deca neće biti kažnjeni zbog nepoštovanja zabrane, ali kompanije će morati da pokažu da su preduzele razumne korake da spreče maloletne korisnike da im pristupe.
Korisnici društvene mreže Tik-tok mlađi od 18 godina suočiće se sa ograničenjima upotrebe filtera za ulepšavanje zbog porasta anksioznosti i pada samopoštovanja kod mladih.
Dok policija intenzivno traga za dvostrukim ubicom Alijom Balijagićem, društvenu mrežu TikTok preplavili su lažni profili sa njegovim imenom, fotografijama, a među objavama su mimovi, pesme, ali i pretnje.
Australijski premijer Entoni Albaneze najavio je uvođenje zakona kojim će se maloletnicima mlađim od 16 godina biti zabranjeno korišćenje društvenih mreža.
Sve više stručnjaka širom sveta upozorava da su mladi ljudi izloženi otrovnoj mešavini izuzetno štetnog sadržaja na platformama društvenih medija koji imaju destruktivan efekat na mlade ljude.
Upotreba telefona kao hitna situacija
U Irskoj lekari traže da se upotreba pametnih telefona i društvenih medija tretira kao hitna situacija u javnom zdravlju i pozivaju vladu da zabrani upotrebu pametnih telefona mlađim od 16 godina kao i upotrebu mobilnih telefona u svim osnovnim i srednjim školama.
Australija je otišla korak dalje. Ta država je zabranila društvene mreže za decu mlađu od 16 godina.
"Društvene mreže nanose štetu našoj deci. I danas, kao direktan rezultat našeg zakonodavstva, koji je prošao kroz parlament, prvo kroz Senat, pa je potvrđen u Predstavničkom domu, roditelji mogu da imaju drugačiju diskusiju sa svojim mladima, drugačiju diskusiju koja će rezultirati boljim ishodima i naneti manje štete mladim Australijancima. Platforme sada imaju društvenu odgovornost da obezbede da njihov prioritet bude bezbednost naše dece", rekao je Entoni Albaneze, premijer Australije.
Na mrežama i mladi i stari
U Srbiji su na društvenim mrežama i stari i mladi. Nikakvog zakona o zabrani pristupa društvenim mrežama maloletnim licima nema ni na vidiku. Međutim, nešto je moguće uraditi i bez takvog zakona.
"Od toga da se na nivou samog uređaja definiše da lica mlađa od 16 godina ne mogu samostalno kupovati telefone sa instaliranim društvenim mrežama, da to bude uz kontrolu punoletnih lica, odnosno roditelja. Do toga da internet servis provajderi brinu o tome, ili sami proizvođači softvera i tehničkih rešenja za socijalne mreže, kao što su Meta, Iks ili svi drugi", kaže Zoran Živković, predsednik Društva za informacionu bezbednost Srbije.
Roditelji da kontrolišu telefon i aplikacije
Australija je zadužila tehnološke kompanije da preduzmu "razumne korake" da bi sprečile maloletne korisnike da pristupe uslugama društvenih mreža ili će se suočiti sa kaznama od skoro 50 miliona australijskih dolara.
"Opet tu mora da bude neka vrsta uplita roditelja. Mora neko punoletan da bude u fazi bilo kog prijavljivanja maloletnog lica na bilo koju aplikaciju koja može biti potencijalno opasna za njega. Maloletna lica nemaju identifikacione karte, nemaju lične karte, imaju pasoše, ali to je zakonski vrlo upitno kako i šta. Moje mišljenje je da, pre svega, roditelji moraju da budu ti koji će davati dozvolu šta, kako i na koji način može da se koristi. Da oni budu ti koji će biti prva brana. I formalno, i u kući, a i tokom kupovine uređaja i svega ostalog", navodi naš sagovornik.
Iz kancelarije Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti dobili smo odgovor da ne žele da komentarišu eventualno slične zakone koji bi se mogli doneti u Srbiji.
Kako su rekli, time će se baviti ako takav Zakon bude donet i kod nas.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Policija u Smederevu uhapsila je Z. G. (41) iz Osipaonice kod Smedereva zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Pravnica Jelena Krivokapić Nikolić, članica Romskog glasa za pravdu, rekla je da su napadači na porodicu Gaši pušteni na slobodu, navodeći da su žrtve napada uplašene jer dobijaju pretnje.
Sindikat zaposlenih u Agenciji za bezbednost saobraćaja izrazio je duboko žaljenje i zabrinutost zbog hapšenja troje zaposlenih u toj agenciji zbog osnova sumnje da su izvršili više krivičnih dela.
Vučić u Moskvi, studenti trče ka Briselu. Vode li ti putevi ka izborima, kada i kako? Gost u prvom delu GrađaNIN-a je komentator Zoran Panović, a kodomaćin urednik u NIN-u, Milan Grujić.
U borskom rudniku "Jama" povređen je rudar N. G. (54) kada se na njega obrušila stenska masa dok je upravljao mašinom za okucavanje hodnika, rečeno je Tanjugu iz Ziđina.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu uhapšen je D. S. (40) zbog postojanja osnovane sumnje da je dana 6. maja izvršio krivično delo Nasilje u porodici na Novom Beogradu.
Potpredsednica Narodne Skupštine Marina Raguš smatra da je zahtev studenata za raspisivanje vanrednih izbora jasan znak da je tema promena vlasti u Srbiji, dok je samostalna poslanica Jelena Pavlović istakla da je to "iskonska potreba za elementarnom pravdom u društvu".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu uhapsili su R. K. (32) i V. H. (44), slovačke državljane, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela krađa i teška krađa.
U pasažu između zgrada u Ulici Palmira Toljatija na Novom Beogradu otpala je izolacija sa plafona, a povređenih nije bilo. Dan kasnije, mesto nezgode je obeleženo trakom i onemogućen je prolaz.
Protest "Marš na Drinu" počeo je u 11 sati u Loznici, uz učešće studenata i srednjoškolaca koji su pešice došli iz više gradova, a kako je najavljeno, trajaće do 23 sata.
Komentari (0)