(VIDEO) Društvene mreže - razbibriga ili pošast: Da li je u Srbiji moguće deci zabraniti pametne telefone
Australija je zakonom zabranila društvene mreže za decu mlađu od 16 godina. Roditelji i deca neće biti kažnjeni zbog nepoštovanja zabrane, ali kompanije će morati da pokažu da su preduzele razumne korake da spreče maloletne korisnike da im pristupe.
Korisnici društvene mreže Tik-tok mlađi od 18 godina suočiće se sa ograničenjima upotrebe filtera za ulepšavanje zbog porasta anksioznosti i pada samopoštovanja kod mladih.
Dok policija intenzivno traga za dvostrukim ubicom Alijom Balijagićem, društvenu mrežu TikTok preplavili su lažni profili sa njegovim imenom, fotografijama, a među objavama su mimovi, pesme, ali i pretnje.
Australijski premijer Entoni Albaneze najavio je uvođenje zakona kojim će se maloletnicima mlađim od 16 godina biti zabranjeno korišćenje društvenih mreža.
Sve više stručnjaka širom sveta upozorava da su mladi ljudi izloženi otrovnoj mešavini izuzetno štetnog sadržaja na platformama društvenih medija koji imaju destruktivan efekat na mlade ljude.
Upotreba telefona kao hitna situacija
U Irskoj lekari traže da se upotreba pametnih telefona i društvenih medija tretira kao hitna situacija u javnom zdravlju i pozivaju vladu da zabrani upotrebu pametnih telefona mlađim od 16 godina kao i upotrebu mobilnih telefona u svim osnovnim i srednjim školama.
Australija je otišla korak dalje. Ta država je zabranila društvene mreže za decu mlađu od 16 godina.
"Društvene mreže nanose štetu našoj deci. I danas, kao direktan rezultat našeg zakonodavstva, koji je prošao kroz parlament, prvo kroz Senat, pa je potvrđen u Predstavničkom domu, roditelji mogu da imaju drugačiju diskusiju sa svojim mladima, drugačiju diskusiju koja će rezultirati boljim ishodima i naneti manje štete mladim Australijancima. Platforme sada imaju društvenu odgovornost da obezbede da njihov prioritet bude bezbednost naše dece", rekao je Entoni Albaneze, premijer Australije.
Na mrežama i mladi i stari
U Srbiji su na društvenim mrežama i stari i mladi. Nikakvog zakona o zabrani pristupa društvenim mrežama maloletnim licima nema ni na vidiku. Međutim, nešto je moguće uraditi i bez takvog zakona.
"Od toga da se na nivou samog uređaja definiše da lica mlađa od 16 godina ne mogu samostalno kupovati telefone sa instaliranim društvenim mrežama, da to bude uz kontrolu punoletnih lica, odnosno roditelja. Do toga da internet servis provajderi brinu o tome, ili sami proizvođači softvera i tehničkih rešenja za socijalne mreže, kao što su Meta, Iks ili svi drugi", kaže Zoran Živković, predsednik Društva za informacionu bezbednost Srbije.
Roditelji da kontrolišu telefon i aplikacije
Australija je zadužila tehnološke kompanije da preduzmu "razumne korake" da bi sprečile maloletne korisnike da pristupe uslugama društvenih mreža ili će se suočiti sa kaznama od skoro 50 miliona australijskih dolara.
"Opet tu mora da bude neka vrsta uplita roditelja. Mora neko punoletan da bude u fazi bilo kog prijavljivanja maloletnog lica na bilo koju aplikaciju koja može biti potencijalno opasna za njega. Maloletna lica nemaju identifikacione karte, nemaju lične karte, imaju pasoše, ali to je zakonski vrlo upitno kako i šta. Moje mišljenje je da, pre svega, roditelji moraju da budu ti koji će davati dozvolu šta, kako i na koji način može da se koristi. Da oni budu ti koji će biti prva brana. I formalno, i u kući, a i tokom kupovine uređaja i svega ostalog", navodi naš sagovornik.
Iz kancelarije Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti dobili smo odgovor da ne žele da komentarišu eventualno slične zakone koji bi se mogli doneti u Srbiji.
Kako su rekli, time će se baviti ako takav Zakon bude donet i kod nas.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Predstavlja nastavak centralne informativne emisije „Presek“ i sastavni je deo popodnevnog informativnog bloka. Podrazumeva razgovor u studiju sa stručnim sagovornicima na temu dana u prepoznatljivom maniru Newsmaxa. Dinamika, stručnost, aktuelnost, više strana.
specijal
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Expo dodatno obogaćuje program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
Poslanica "Saveza Sara Vagenkneht" u nemačkom Bundestagu Žaklin Nastić optužila je Alternativu za Nemačku (AfD) da "patnju i nepravdu koja je učinjena Srbiji" zloupotrebljava u jeftine predizborne svrhe kako bi dobila glasove Srba iz dijaspore.
Pripadnici MUP, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su četiri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata i protivpravno prisvojio 6,5 miliona evra, izjavio je glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović.
Za Arenu Sport počinje novo doba, biće prisutna kod svih kablovskih operatera. Sa televizijama Euronews i Newsmax Balkans imamo velike ambicije, izjavio je u emisiji Stav dana direktor Telekoma Vladimir Lučić.
Uprava kriminalističke policije je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu počela sa pretresima i privođenjima osumnjičenih na više lokacija u Nišu u nastavku akcije borbe protiv korupcije. Bivša gradonačelnica Dragana Sotirovski privedena je na graničnom prelazu Preševo.
Nakon što su pripadnici tzv. kosovske policije upali u petak ujutru u srpske centre za socijalni rad u Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici i Zvečanu i zatvorili ih, intenzivira se atmosfera napetosti i straha u srpskom narodu, izjavio je potpredsednik Srpske liste Ivan Zaporožac.
Pripadnici Uprave kriminalističke policije, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsili su pet osoba na teritoriji Vojvodine u okviru nastavka akcije borbe protiv korupcije, nezvanično saznaje RTS.
Saobraćaj je prvog dana vikenda umerenog intenziteta i unutar gradova. ali i na najfrekventnjim putnim pravcima, saopštio je Auto Moto Savez Srbije (AMSS).
U Srbiji će na jugozapadu, jugu i istoku Srbije, u jutarnjim satima biti moguć jak mraz, u nižim predelima sa vrednostima minimalne temperature mestimično ispod minus 10, a na planinama lokalno i ispod minus 15 stepeni, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Crkva Hrista Spasa u Cernici u Kosovskom Pomoravlju bila je meta pljačke tokom noći, nakon što su nepoznati počinioci ukrali materijal potreban za održavanje crkve, kao i novac.
Pred Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušano je osmoro osumnjičenih u vezi sa nezakonitim legalizacijama objekata i prikrivanjem nelegalno stečene imovine, među kojima su Nemanja Stajić i njegov tadašnji zamenik Jovan Kovačević.
U Srbiji je tokom prošle godine rođeno 60.313 beba, što je 500 manje nego prethodne godine. To je istorijski minimum, kažu u Republičkom zavodu za statistiku i upozoravaju da svake godine postajemo sve starije društvo.
Komentari (0)