(VIDEO) Beogradski advokati obustavili rad, traže transparentniji odnos Ministarstva pravde prema izmenama zakona

Advokati nisu protiv zakonskih izmena, ali ne na način da se svaki naš prigovor a priori odbija, istakao je za Newsmax Balkans potpredsednik Advokatske komore Beograda (AKB) Saša Ivanišević, objašnjavajući razloge zbog kojih je ta institucija stupila u trodnevnu obustavu rada.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

02.12.2024. 12:31

(VIDEO) Beogradski advokati obustavili rad, traže transparentniji odnos Ministarstva pravde prema izmenama zakona

Gostujući u jutarnjem programu "Otvori oči", Ivanišević je govorio o trodnevnom štrajku AKB do 4. decembra, na koji su se odlučili zbog, kako je naveo, netransparentnog odnosa prema izmenama Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku.

"Ministarstvo nije našlo za shodno da bilo šta uradi pre nego što smo mi stupili u protest. Sve vreme tokom svih izmena zakona mi smo tu čisto da bi se ispunila neka forma, što bi rekla deca, kao fikus. Naši predlozi se a priori ne prihvataju. Izmene koje su učinjene su takve da mi oko njih ne pravimo problem. Mi smo napravili takvu situaciju da pokušavamo da zaštitimo ugled i interes advokature i naše profesije, jer mi nismo protivnik državi i ovom sistemu. Mi smo tu kao korektivni faktor, jer pokušavamo da čitavu advokaturu i pravosuđe dovedemo u takvo stanje da funkcioniše normalno", istakao je Ivanišević.

"Svaki naš prigovor se maltene a priori odbija"

Prema njegovim rečima, postojeći način izmene zakona nije dobar.

"To neće nikome doneti dobro. Ovo nije način zato što se svaka izmena zakona dešava tako što dobijate servirano šta i kako treba da se izmeni i svaki naš prigovor na to se maltene a priori odbija", naglasio je Ivanišević.

Sagovornik Newsmax Balkans naveo je da nije prvi put da beogradski advokati obustavljaju rad, podsetivši na najveći protest u vezi sa javnim beležnicima, a zatim i na probleme koji su bili oko Zakona o parničnom postupku.

"Krivični zakonik i Zakon o krivičnom postupku su dva jako važna zakona, tako da je došlo vreme da se nešto konačno učini", zaključio je potpredsednik Advokatske komore Beograda.

Na probleme u pravosuđu, kako je dalje podvukao, Advokatska komora Beograda ukazuje već pet-šest godina.

"Pokušavali smo i imali sastanke u Ministarstvu pravde. Sada kad smo stupili u protest, istog sekunda smo imali odjek. Nažalost, imamo veoma lošu saradnju sa državom i Ministarstvom, pa se nadamo da će se Ministarstvo dozvati i sesti za sto da razgovara s nama, da se ovakve izmene ne dešavaju i da se na ovakav način zakoni ne proglašavaju. Daleko od toga da su advokati protiv zakonskih izmena, ali ne na ovakav način, da mi ne znamo ni kako te izmene glase. Čemu tolika ishitrenost da menjate sada samo četiri člana, pa ćete posle nastaviti dalje da menjate zakon. Mi smo postavili pitanje o tome, a naravno da smo ostali bez odgovora", napomenuo je Ivanišević, dodavši da AKB u svom članstvu ima ukupno 5.600 advokata.

Produžena javna rasprava o izmenama zakona

Inače, Ministarstvo pravde je nakon najave štrajka Advokatske komore Beograda saopštilo da i u narednoj godini produžava javnu raspravu o izmenama ova dva zakona.

"Imajući u vidu predloge domaće stručne javnosti za produžetak javne rasprave o Zakonu o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika i Zakonu o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku, nakon obavljenih konsultacija sa Evropskom komisijom, Ministarstvo pravde obaveštava domaću javnost da će se javna rasprava o predloženim izmenama i dopunama ova dva zakona nastaviti i tokom 2025. godine. O svim informacijama i detaljima koji se odnose na javnu raspravu Ministarstvo pravde će blagovremeno obavestiti sve zainteresovane strane, nakon usvajanja zaključka o sprovođenju javne rasprave od strane nadležnog odbora Vlade Republike Srbije", navedeno je u saopštenju Ministarstva pravde.

Pogledajte celo gostovanje potpredsednika Advokatske komore Beograda Saše Ivaniševića:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)