(FOTO) Park prirode "Veliki Jastrebac" proglašen za zaštićeno područje
Vlada Srbije je donela Uredbu o proglašenju Parka prirode "Veliki Jastrebac" zaštićenim područjem, čime je obezbeđena zaštita jedne od najšumovitijih planina Srbije i Balkanskog poluostrva, saopštilo je Ministarstvo za zaštitu životne sredine.
Kako se navodi, koncept zaštite Parka prirode "Veliki Jastrebac" zasnovan je na režimima zaštite prvog, drugog i trećeg stepena, a usvajanjem ove uredbe, povećana je površina zaštićenih područja u Republici Srbiji.
Planina je poznata po bogatim lišćarskim zajednicama reliktnog i endemičnog karaktera, a posebnu vrednost imaju jedinstvene šumske zajednice, uključujući prašumske sastojine planinskog javora (Aceretum heldreichii), kao i šume planinskog javora sa bukvom, šume graba, breze, jele i hrasta.
Foto:/TanjIug/Ministarstvo zaštite životne sredine
Park prirode "Veliki Jastrebac" prostire se na površini od 39.175 hektara, na teritorijama opština i gradova Blace, Aleksinac, Prokuplje i Kruševac i predstavlja jedinstvenu prirodnu celinu, a usvajanjem ove uredbe, obezbeđuje se zaštita ugroženih vrsta, ekosistema i staništa.
Na ovom području evidentirano je deset strogo zaštićenih i 57 zaštićenih vrsta biljaka, deset strogo zaštićenih i 18 zaštićenih vrsta gljiva, 84 strogo zaštićene i 14 zaštićenih vrsta ptica, kao i brojne vrste vodozemaca, gmizavaca, riba i insekata, ali i 33 vrste sisara.
U Zapadnoj Srbiji formira se snežni pokrivač, naročito na području Ivanjice i Čačka, dok u višim predelima u planinskom delu snega ima do visine od jednog metra.
Planinar Sem Benastik (20) pronađen je ove nedelje živ, nakon što je preživeo više od pet nedelja sam u zabačenoj divljini severozapadne Kanade, saopštile su vlasti.
Duboko ispod snežnih padina Alpa krilo se praistorijsko iznenađenje, ekosistem stariji od dinosaurusa koji je slučajno otkrio planinar dok se peo po italijanskom delu najvišeg planinskog masiva u Evropi.
Na području raste 287 vrsta makrogljiva, što čini oko deset odsto diverziteta u Srbiji, uključujući deset strogo zaštićenih, 18 zaštićenih i 28 koje se nalaze na preliminarnoj crvenoj listi gljiva Srbije.
Dodaje se da pored biološkog bogatstva, Park prirode "Veliki Jastrebac" predstavlja hidrološko i geološko blago sa mrežom vodenih tokova, mineralnim izvorima i brojnim kulturno-istorijskim objektima, a od posebne važnosti su manastir Naupare, manastir Svetog velikomučenika Georgija - Ajdanovac, kao i termalno kupatilo u Ribarskoj Banji.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
17:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRICE PRIRODE
Nepoznate priče prirode je dokumentarni serijal koji istražuje netaknutu lepotu prirodnih predela Srbije, otkrivajući skrivene tajne, jedinstvenu floru i faunu, kao i živote ljudi koji ih okružuju.
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA BEST I
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Sud pravde Evropske unije poništio je odluku Evropske komisije da odbije zahtev Njujork tajmsa za pristup SMS porukama između predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i direktora kompanije Fajzer Alberta Burle. O pozadini te afere za emisiju Presek govori dr Branimir Nestorović.
Sastanak ruske i ukrajinske strane u Istanbulu završen je oko 14.30 sati dogovorom o velikoj razmeni zarobljenika - hiljadu za hiljadu. Ukrajinska strana je zatražila i direktne razgovore između šefova država, što će ruska strana razmotriti kao zahtev.
Sredinom maja 2014. godine skoro trećinu Srbije pogodile su dotad nezapamćene poplave, a Obrenovac je praktično postao simbol stradanja, jer je čak 90 odsto teritorije te opštine bilo poplavljeno u roku od svega nekoliko sati.
Pošta Srbije pustila je u rad robotizovani sistem za automatizovano sortiranje pošiljaka u glavnom poštanskom centru u Nišu, a generalni direktor te kompanije Zoran Anđelković izjavio je da je cilj ubrzanje procesa rada i unapređenje kvaliteta korisničkih usluga.
Studenti i građani treći dan blokiraju zgradu suda u Novom Sadu koja je počela zbog nezadovoljstva time što je produžen pritvor novosadskim aktivistima.
U nastavku akcije protiv korupcije, policija je uhapsila šest osoba, među kojima su zaposleni u Carinarnici Kruševac i carinski agent, zbog sumnje da su nezakonito omogućili uvoz robe bez stvarne isporuke, čime je roba stavljena u promet mimo zakonskih tokova.
"Deca na ivici depresije" naslov je teksta u najnovijem broju časopisa NIN, iza koga se kriju zaista alarmantni podaci jednog istraživanja. Čak 20 odsto dece i mladih u Srbiji, uzrasta od 11 do 19 godina, imaju neki psihijatrijski poremećaj.
U Subotici će biti održan protest pod nazivom "Sever zove", sa početkom u 14 časova, a trajaće do dva sata posle ponoći. Na protest su prethodnih dana pešice i biciklima pristigli studenti iz više gradova Srbije, uz poruku o zajedništvu i borbi za pravdu bez podela.
U ovosedmičnom izdanju emisije Puls planete donosimo emotivnu i šokantnu ispovijest australijsko-palestinskog dječijeg doktora koji je dva puta boravio u Gazi pod izraelskim napadima.
U Srbiji će biti promenljivo uz smenu sunčanih i oblačnih intervala i lokalne pojave kratkotrajne kiše i pljuskova, uglavnom sredinom dana i posle podne, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Komentari (0)