(VIDEO) S kojim izazovima se suočavaju usvojitelji dece: "Proces dugotrajan, ali to ne treba da obeshrabri ljude"
U sistemu socijalne zaštite 302 dece čeka na usvajanje. S druge strane, potencijalnih usvojitelja ima dvostruko više, ali je uprkos tome broj usvojene dece poslednjih godina sve manji. Zašto je to tako, pokušali su da odgovore gosti emisije "Otvori oči".
Deo složene birokratske procedure, koja ume da potraje, čini obuka budućih roditelja, na kojoj uče kako da izađu na kraj sa različitim izazovima sa kojima će se suočiti. Nakon što par prođe obuku, dete dolazi u porodicu na prilagođavanje.
I upravo tada nastaju novi problemi jer zakon u određenim slučajevima ne prepoznaje ovu situaciju kao opravdan razlog za odsustvo sa posla.
Iskustva roditelja koji su prošli proceduru
Roditelj koji je prošao kroz proceduru usvojenja Marko Milutinović izjavio je za Newsmax Balkans da je proces dugotrajan, u njihovom slučaju je za sina Aleksandra trajao 561 dan, ali ističe da ljude to ne treba da obeshrabri.
"On ima jako smisla. Školica roditeljstva je poučna. Ono što je najveći problem usvojiteljima jeste da za dete koje ima ispod pet godina jedan usvojitelj dobija plaćeno odsustvo sa posla od osam meseci. Ali ako dete, kao što je u našem slučaju, ima pet i po godina, ne dobijate ništa", rekao je on.
Milutinović smatra da nije pravedno da dete ostaje dugo kada uđe u sistem, navodeći da je njegov sin imao dva meseca kada je ostavljen od primarne porodice, a da je sud pet godina tražio moguće rešenje.
Složen i kompleksan proces
Psiholog Radmila Vulić Bojović kaže da nije stvar u zakonu, već u razumevanju koliko je usvojenje složen i kompleksan proces za sve uključene.
"Često kažem da ako je roditelj univerzalni vojnik, usvojitelj mora da bude nindža - ne znate sa čim se suočavate. Čak ni stručni radnici u centrima za socijalni rad koji prate dete ne znaju sa čim se to dete sve nosi i šta sa sobom nosi kao svoju traumu", rekla je ona.
Slaže se da koraci u tom procesu predugo traju, ali smatra da su neophodni jer je u pitanju proces sazrevanja potencijalnih usvojitelja.
Obezbediti pravnu sigurnost
Vukota Vlahović iz Ministarstva za brigu o porodici i demografiju za Newsmax Balkans naglašava da su procedure kompleksne kako bi se obezbedila pravna sigurnost deteta odnosno da bi se obezbedio izbor usvojitelja za dete koji će biti u skladu sa njegovim najboljim interesom.
"Centri za socijalni rad sprovode proceduru, ali je problem u tome što je struktura dece za usvojenje takva da ona ne odgovara očekivanjima najvećeg broja usvojitelja kojih je 720 u registru. Većina njih želi da usvoji dete nižeg kalendarskog uzrasta, srpske nacionalnosti i da dete bude zdravo, a u realnosti više od 40 odsto dece je romske nacionalnosti, veliki broj dece je sa smetnjama u razvoju", rekao je između ostalog Vlahović.
S kojim se sve izazovima suočavaju budući roditelji, šta kaže zakon, a kako izgleda rad psihologa sa svim subjektima u procesu usvajanja, govorili su gosti emisije "Otvori oči":
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Svakog utorka i subote volonteri "Kuhinje solidarnosti" iz Novog Sada pripreme gotovo 350 obroka za socijalno ugrožene sugrađane kojima je pomoć neophodna. Kako bi nastavili putem humane misije, Kuhinji solidarnosti, pored donacija, potrebno je pojačanje u vidu volontera.
Italijanske trupe u rezervnom sastavu KFOR stigle su u AP KiM, kako bi u narednim mesecima pomogle u očuvanju mira i stabilnosti na osnovu rezolucije Saveta bezbednosti UN 1244 iz 1999, saopšteno je iz KFOR.
Policija u Beogradu će podneti Prekršajnom sudu zahtev za pokretanje prekršajnog postupka u redovnom postupku po Zakonu o javnom redu i miru, protiv I. P. (70) zbog narušavanja javnog reda i mira.
V. d. direktora Vazduhoplovne akademije Miroslav Lepir demantovao je navode o masovnim ostavkama i gubitku sertifikata u ovoj državnoj obrazovnoj instituciji. Lepir je istakao da su medijski izveštaji o navodnih 15 ostavki nosilaca sertifikata i povlačenju dozvola netačni.
Srbija će 2100. godine imati svega 3,7 miliona stanovnika, za razliku od 2024. u kojoj je prema popisu bilo 6,7 miliona, navedeno je u studiji Ujedinjenih nacija (UN) "World Population Prospects 2024".
Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije (USPRS) saopštila je da su ispunili svoje zahteve pošto su četiri meseca bili sami bez podrške drugih profesija i grupacija u štrajku i protestima.
U crkvi Ružici na Kalemegdanu u Beogradu održana je sveta liturgija i osvećena je voda povodom obeležavanja hrišćanskog praznika Krstovdana, nakon čega je održano viteško plivanje podno Beogradske tvrđave.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da nema dilemu da će 20. januara biti nastavljena školska godina i da bi sve drugo bila čista politika.
Komentari (0)