(VIDEO) S kojim izazovima se suočavaju usvojitelji dece: "Proces dugotrajan, ali to ne treba da obeshrabri ljude"
U sistemu socijalne zaštite 302 dece čeka na usvajanje. S druge strane, potencijalnih usvojitelja ima dvostruko više, ali je uprkos tome broj usvojene dece poslednjih godina sve manji. Zašto je to tako, pokušali su da odgovore gosti emisije "Otvori oči".
Deo složene birokratske procedure, koja ume da potraje, čini obuka budućih roditelja, na kojoj uče kako da izađu na kraj sa različitim izazovima sa kojima će se suočiti. Nakon što par prođe obuku, dete dolazi u porodicu na prilagođavanje.
I upravo tada nastaju novi problemi jer zakon u određenim slučajevima ne prepoznaje ovu situaciju kao opravdan razlog za odsustvo sa posla.
Iskustva roditelja koji su prošli proceduru
Roditelj koji je prošao kroz proceduru usvojenja Marko Milutinović izjavio je za Newsmax Balkans da je proces dugotrajan, u njihovom slučaju je za sina Aleksandra trajao 561 dan, ali ističe da ljude to ne treba da obeshrabri.
"On ima jako smisla. Školica roditeljstva je poučna. Ono što je najveći problem usvojiteljima jeste da za dete koje ima ispod pet godina jedan usvojitelj dobija plaćeno odsustvo sa posla od osam meseci. Ali ako dete, kao što je u našem slučaju, ima pet i po godina, ne dobijate ništa", rekao je on.
Milutinović smatra da nije pravedno da dete ostaje dugo kada uđe u sistem, navodeći da je njegov sin imao dva meseca kada je ostavljen od primarne porodice, a da je sud pet godina tražio moguće rešenje.
Složen i kompleksan proces
Psiholog Radmila Vulić Bojović kaže da nije stvar u zakonu, već u razumevanju koliko je usvojenje složen i kompleksan proces za sve uključene.
"Često kažem da ako je roditelj univerzalni vojnik, usvojitelj mora da bude nindža - ne znate sa čim se suočavate. Čak ni stručni radnici u centrima za socijalni rad koji prate dete ne znaju sa čim se to dete sve nosi i šta sa sobom nosi kao svoju traumu", rekla je ona.
Slaže se da koraci u tom procesu predugo traju, ali smatra da su neophodni jer je u pitanju proces sazrevanja potencijalnih usvojitelja.
Obezbediti pravnu sigurnost
Vukota Vlahović iz Ministarstva za brigu o porodici i demografiju za Newsmax Balkans naglašava da su procedure kompleksne kako bi se obezbedila pravna sigurnost deteta odnosno da bi se obezbedio izbor usvojitelja za dete koji će biti u skladu sa njegovim najboljim interesom.
"Centri za socijalni rad sprovode proceduru, ali je problem u tome što je struktura dece za usvojenje takva da ona ne odgovara očekivanjima najvećeg broja usvojitelja kojih je 720 u registru. Većina njih želi da usvoji dete nižeg kalendarskog uzrasta, srpske nacionalnosti i da dete bude zdravo, a u realnosti više od 40 odsto dece je romske nacionalnosti, veliki broj dece je sa smetnjama u razvoju", rekao je između ostalog Vlahović.
S kojim se sve izazovima suočavaju budući roditelji, šta kaže zakon, a kako izgleda rad psihologa sa svim subjektima u procesu usvajanja, govorili su gosti emisije "Otvori oči":
Uroš Blažić, koji je 4. maja 2023. godine u selima Malo Orašje i Dubona ubio devet, a ranio 12 osoba, prvostepenom presudom Višeg suda u Smederevu osuđen je na maksimalnu kaznu zatvora od 20 godina. Na istu kaznu osuđen je i njegov otac Radiša.
Ostvarenje "Kovač stihova" autora Siniše Kostića i Bojana Košanina u produkciji Newsmax Balkans televizije osvojilo je prvo mesto na 13. Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma i kratkih televizijskih formi Grafest.
Protesti studenata su legitimni, kakvi god da su, ali studentska populacija nije učinila ili nije mogla da uradi nešto što će napraviti neku vrstu sinteze, nego se ipak politički opredelila, istakao je sociolog i gost emisije Sinteza profesor Vladimir Vuletić.
Član Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Marko Konjević smatra da zahtevi studenata nisu ispunjeni jer oni pre svega hoće "nazad svoju državu". Član Srpske napredne stranke (SNS) Rajko Kapelan dodaje da će predsednik Aleksandar Vučić ispuniti sve zahteve studentima, jer su "oni budućnost Srbije".
Na sajtu Vlada Srbije je počelo objavljivanje dokumenata Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture koja se tiču mogućeg izvršenja krivičnog dela povodom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
U Srbiji će biti oblačno sa mešovitim padavinama, pretežno uz kišu, koja će se ujutru i delom prepodneva ponegde lediti na tlu. U toku dana mogući su susnežica i sneg, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Ambasadori država članica EU nisu postigli konačan dogovor o davanju Srbiji zelenog svetla za otvaranje Klastera 3, koji se odnosi na konkuretnost i inkluzivni rast, a rasprava o ovom pitanju će se nastaviti, saznaje Tanjug u Briselu.
Deca sve više vremena provode pred ekranima, a sve manje se igraju. Mališani zbog ekranizacije sve češće kasne sa govornim razvojem, pa tako kao trogodišnjaci dolaze u vrtić bez ijedne progovorene reči.
Policija u Nišu je, po nalogu Višeg javnog tužilaštva, uhapsila crnogorskog državlјanina F. K. (33) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo nedozvolјen prelaz državne granice i krijumčarenje lјudi.
Beba koja je u četvrtak pronađena u kontejneru u Malošištu kod Doljevca je dobro. Brzom intervencijom ekipe doljevačkog Doma zdravlja tek rođena devojčica prebačena je u niški Klinički centar na Kliniku za pedijatriju.
Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom uhapsila Ž. V. (29), koji se osumnjičen da je opljačkao menjačnicu na Savskom vencu i povredio radnika.
Institut za transfuziju krvi proglasio je, na novogodišnjoj dodeli priznanja, Požarevac za najhumaniji grad u Srbiji, dok su Lazarevac i Obrenovac dobili priznanja za najhumanije opštine u 2024. godini.
U Specijalni rezervat prirode Obedska bara stiglo je krdo od 19 rečnih bivola: devet ženki i jedan mužjak, uz još devet teladi, koji će svojom pašom i životnim navikama omogućiti obnovu staništa i povratak ugroženih vrsta, saopštilo je Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije.
Komentari (0)