(VIDEO) Oko 5.000 pacijenata u Srbiji na dijalizi: "Nemamo dovoljno vremena, to je naš glavni problem"
U Srbiji je trenutno oko 5. 000 pacijenata na hroničnom programu dijalize. Oko 2.000 građana Srbije čeka najvažniji poziv u životu - onaj za transplantaciju organa. Dijaliza zahteva mnogo vremena. Pacijenti na dijalizi kažu da je upravo nedostatak vremena njihov glavni problem.
Naša zemlja i dalje ostaje na dnu evropske tabele po broju donora organa - na milion stanovnika imamo ih manje od pet, dok susedna Hrvatska ima više od 30 i nalazi se u vrhu liste, uz Španiju, koja je na prvom mestu.
Ograničeno pravo na rad, slobodu kretanja i pristup terapiji uz mali broj transplantacija oslikavaju težak i zabrinjavajući položaj pacijenata na dijalizi među kojima je i 29-oro dece.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje dr Milan Jovanović Batut iz septembra ove godine, prosečan pacijent ima 62 godine.
Unapređenje njihovog položaja kroz zdravstveni, socijalni i privredni sistem ključno je ne samo za njih, već i za njihove porodice i društvo u celini. Potrebna je hitna sinergija i otvoren društveni dijalog kako bi osigurali dostojanstvo i ravnopravnost svih pacijenata.
Ovo su sve zaključci panel diskusije "Dostojanstvo za sve", organizovane da se ukaže na specifične izazove sa kojima se suočavaju pacijenti sa nevidljivim invaliditetom, posebno oni na dijalizi.
"Mogu vam reći da nemamo dovoljno vremena, dijaliza zahteva mnogo vremena. Traje četiri sata, plus putovanje do centra i povratak kući, što je oko pet i po sati. Nedostatak vremena je jedan od glavnih problema u našim životima", rekla je za Newsmax Balkans Svetlana Knežević, pacijentkinja koja je na dijalizi i na listi čekanja za transplantaciju.
Bez pristupa savremenoj terapiji
Prema Ustavu i međunarodnim ugovorima koje je Srbija ratifikovala, država je obavezna da građanima osigura pravo na najviši mogući standard zdravstvene zaštite.
"Pacijenti koji su u riziku da postanu osobe sa telesnim invaliditetom nažalost, u Srbiji nemaju pristup savremenoj terapiji, kao u drugim zemljama", rekao je Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava.
U većem riziku da budu neprepoznate
Sve osetljive društvene grupe su vrlo slojevite i unutar svake postoji niz specifičnosti zbog kojih su dodatno ranjive. Osobe sa nevidljivim invaliditetom su u većem riziku da budu neprepoznate.
"Da bi se boljitak video, potrebno je vreme, kontinuiran rad, posvećenosr više sektora, to je dinamičan proces podložan kako pozitivinim, tako i negativnim posledicama", navela je Svetlana Đorđević iz Ministarstva za ljudska i manjiska prava i društveni dijalog.
Ono oko čega su svi saglasni je da je potrebno hitno naći rešenje za unapređenje položaja pacijenata na dijalizi.
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović napadnuta je nožem na Trgu Pavla Stojkovića i ona se nalazi u Urgentnom centru, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Policijskoj upravi Niš.
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Aktuelna akademska godina je pod znakom pitanja zbog blokada fakulteta, a govori se i o tome da je ugrožena i naredna. Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić i Bojan Vranić sa Fakulteta političkih nauka objasnili su šta bi moglo da se uradi da bi se akademski život što pre vratio u normalu.
Na sednici Nastavno-naučnog veća održanoj na Pravnom fakultetu u Beogradu nije bilo glasanja o tome da se studenti putem platforme e-student opredele da li su za nastavak nastave ili ne, saznaje Newsmax Balkans.
Nemamo stabilno društvo, svima nam je srednje ime netolerancija. Živimo u teškom društvu koje nema stabilne mehanizme za rešavanje krize, izjavio je za Newsmax Balkans psiholog i nekadašnji potpredsednik Vlade Srbije Žarko Korać.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u tehničkom mandatu Nemanja Starović rekao je za Newsmax Balkans da treba pokušati sa formiranjem nove vlade koja će i u svojoj strukturi i kroz kadrovska rešenja predstaviti vrstu pružene ruke za dijalog.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić nakon posete Okružnom zatvoru u Beogradu, apelovao na nadležne državne organe da ujednačeno postupaju prema svim osobama koje čine prekršaje i krivična dela na protestima.
U Specijalnom sudu u Beogradu nastavljeno je suđenje pripadnicima tzv. grupe balkanski kartel, koji su optuženi za međunarodnu trgovinu oko sedam tona kokaina.
Vodostaj Save kod Šapca i dalje je u blagom porastu, sa tendencijom rasta i narednih dana, a na snazi su vanredne mere odbrane od poplava. Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje da će se reka Sava kretati nešto iznad granice vanredne odbrane od poplava kod Šapca.
Prema najnovijim podacima Ministarstva prosvete, samo dve osnovne škole u Srbiji su u obustavi, dok druge rade po različitim modelima. Kod jednih nastava traje 30 minuta, kod drugih pun školski čas, ali sve to zavisi i od nastavnika. U većini gimnazija u većim gradovima na sceni je obustava nastave.
Ispred Rektorata Univerziteta u Beogradu okupili su se građani na protestu "Kampanja nasilja mora da stane", na koji su pozvali pobunjeni univerziteti u Kragujevcu, Beogradu, Nišu i Novom Sadu kako bi se pružila podrška akademskoj zajednici koj trpi verbalne, fizičke i medijske napade.
Komentari (0)