(VIDEO) Oko 5.000 pacijenata u Srbiji na dijalizi: "Nemamo dovoljno vremena, to je naš glavni problem"
U Srbiji je trenutno oko 5. 000 pacijenata na hroničnom programu dijalize. Oko 2.000 građana Srbije čeka najvažniji poziv u životu - onaj za transplantaciju organa. Dijaliza zahteva mnogo vremena. Pacijenti na dijalizi kažu da je upravo nedostatak vremena njihov glavni problem.
Naša zemlja i dalje ostaje na dnu evropske tabele po broju donora organa - na milion stanovnika imamo ih manje od pet, dok susedna Hrvatska ima više od 30 i nalazi se u vrhu liste, uz Španiju, koja je na prvom mestu.
Ograničeno pravo na rad, slobodu kretanja i pristup terapiji uz mali broj transplantacija oslikavaju težak i zabrinjavajući položaj pacijenata na dijalizi među kojima je i 29-oro dece.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje dr Milan Jovanović Batut iz septembra ove godine, prosečan pacijent ima 62 godine.
Unapređenje njihovog položaja kroz zdravstveni, socijalni i privredni sistem ključno je ne samo za njih, već i za njihove porodice i društvo u celini. Potrebna je hitna sinergija i otvoren društveni dijalog kako bi osigurali dostojanstvo i ravnopravnost svih pacijenata.
Ovo su sve zaključci panel diskusije "Dostojanstvo za sve", organizovane da se ukaže na specifične izazove sa kojima se suočavaju pacijenti sa nevidljivim invaliditetom, posebno oni na dijalizi.
"Mogu vam reći da nemamo dovoljno vremena, dijaliza zahteva mnogo vremena. Traje četiri sata, plus putovanje do centra i povratak kući, što je oko pet i po sati. Nedostatak vremena je jedan od glavnih problema u našim životima", rekla je za Newsmax Balkans Svetlana Knežević, pacijentkinja koja je na dijalizi i na listi čekanja za transplantaciju.
Bez pristupa savremenoj terapiji
Prema Ustavu i međunarodnim ugovorima koje je Srbija ratifikovala, država je obavezna da građanima osigura pravo na najviši mogući standard zdravstvene zaštite.
"Pacijenti koji su u riziku da postanu osobe sa telesnim invaliditetom nažalost, u Srbiji nemaju pristup savremenoj terapiji, kao u drugim zemljama", rekao je Vladica Ilić iz Beogradskog centra za ljudska prava.
U većem riziku da budu neprepoznate
Sve osetljive društvene grupe su vrlo slojevite i unutar svake postoji niz specifičnosti zbog kojih su dodatno ranjive. Osobe sa nevidljivim invaliditetom su u većem riziku da budu neprepoznate.
"Da bi se boljitak video, potrebno je vreme, kontinuiran rad, posvećenosr više sektora, to je dinamičan proces podložan kako pozitivinim, tako i negativnim posledicama", navela je Svetlana Đorđević iz Ministarstva za ljudska i manjiska prava i društveni dijalog.
Ono oko čega su svi saglasni je da je potrebno hitno naći rešenje za unapređenje položaja pacijenata na dijalizi.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PERSPEKTIVA ( R )
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
Studenti i građani osmi dan blokiraj zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis saopštio je da novinari, snimatelji, urednici i realizatori uz velike napore realizuju i emituju informativne, kulturne i druge televizijske program.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Zbor radnika RTS izrazio je zabrinutost što im se, od početka blokade Javnog servisa, rukovodstvo RTS nije zvanično obratilo i što nemaju "nikakve instrukcije" na koji način mogu da ostvare "pravo na rad u ovoj kriznoj situaciji".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom "audi", u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu izazvao saobraćajnu nezgodu.
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je papa bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima, sa posebnom željom da razvija saradnju sa pravoslavnim crkvama.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ocenila je, povodom hapšenja troje Srba na Kosovu, da "odlazeća vlast u Prištini povlači poslednje očajničke poteze nakon kojih će morati konačno da prizna poraz".
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji?
Komentari (0)