Izlet u Budimpeštu Aleksandru koštao nerava i vremena: "Čekali smo više od 12 sati da pređemo granicu na Horgošu"
Godinama je za građane komplikovana situacija kada je u pitanju prelazak granice između Mađarske i Srbije ili obrnuto. U prilog tome ide i svedočenje putnika autobusom koji su se krenuli na izlet u Budimpeštu.
Čekanje na granično prelazu Horgoš našu čitateljku Aleksandru iz Obrenovca koštao je nerava, slobodnog vremena, ali i novca. Ona je u petak u 23.30 autobusom krenula u Budimpeštu, ali nije sve ispalo kako je zamislila.
"Čekali smo da pređemo granicu na Horgošu od 2.30 u subotu, satima smo bili zarobljeni na ulazu u Mađarsku. Posle 12,5 sati putovanja konačno smo prešli granicu", rekla je Aleksandra za Newsmax Balkans.
Ona je planirala divan jednodnevni izlet u Budimpeštu, ali se polazak pretvorio u noćnu moru. Trebalo je u subotu ujutro da bude u Pešti, a ona je i posle podne provela na granici, ne svojom voljom.
Foto: Privatna arhiva
"Priča se da je pao sistem na mađarskoj strani, ali to su samo govorkanja, potvrde zaista nema. Stoje i automobili po više sati, oni su u malo boljoj situaciji i počeli su da prolaze kontrolu", dodala je naša čitateljka.
"Sa nama u autobusu je predstavnik agencije, ali ni on nema više informacija, svi samo govore kako se ovako nešto nikad nije desilo. Niko nam se zvanično nije obratio, bila je jedna policajka i u neformalnom razgovoru je rečeno da je pao sistem i da zato sve ide ovako sporo".
Kako je Aleksandra naglasila, nepregledna je kolona autobusa, kada su zauzeli mesto, bili su 19. na redu. Višesatno čekanje iziskuje strpljenje, ali u zalihe hrana i pića.
Uprava granične policije Ministarstva unutrašnjih poslova saopštila je da je za gužve za teretni saobraćaj na graničnim prelazima prema Hrvatskoj prouzrokovao način rada stranih pograničnih organa koji primenjuju svoje nacionalne i procedure Evropske unije, nakon što kamioni čekaju više od 17 sati.
Podsetimo, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara Balint Pastor izjavio je u septembru da je Vlada Mađarske usvojila akt kojim će se omogućiti smanjenje vremena čekanja na graničnim prelazima sa Srbijom.
On je tada naglasio da je na ovom prelazu angažovano još 78 graničnih policajaca, a na prelazima Tompa (Kelebija) i Hercegsanto (Horgoš) 125 graničnih policajaca više.
Međutim, u ovo situaciji to nije pomoglo putnicima, a tek se očekuju velike gužve jer idu božićni praznici, kada su tradicionalno prelazi krcati i kolone vozila nepregledne.
Serijal prati političke, društvene i kulturne događaje koji su oblikovali zajednički život naroda na Balkanu, osvetljavajući ključne ličnosti, sporazume i konflikte koji su obeležili ovaj period. Kroz svedočanstva istoričara, analize događaja i bogate arhivske snimke, Država Južnih Slovena pruža gledaocima dublje razumevanje jugoslovenske ideje, njenog uticaja na generacije i razloga za njen neizbežan kraj. Ovaj serijal poziva publiku da sagleda složene odnose i nasleđe države koja je bila simbol zajedništva, ali i epicentar političkih previranja.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA (R)
U Americi se vodi velika pravna debata oko toga da li Donald Tramp ima pravo da povuče Sjedinjene Američke Države iz međunarodnih organizacija. On je za vreme prvog mandata pokrenuo neke procese povlačenja, sad je još uporniji, izjavio je Goran Sandić sa Fakulteta političkih nauka. Za 100 dana mandata američkog predsednika Donalda Trampa svedoci smo da se Sjedinjene Američke Države povlače iz međunarodnih organizacija i da ukidaju institucije koje su proteklih decenija činile američku "meku" moć, kao što su USAID, NED, IRI, Glas Amerike. Sandić je istakao je da se to tiče javne politike koju zagovara Tramp. Komentarišući niz odluka administracije Donalda Trampa koje su šokirale svet, profesor i bivši šef diplomatije Severne Makedonije Ljubomir Fričkovski istakao je da smo izgubili zemlju koja nam je bila svetionik demokratije i ljudskih prava. Vojni analitičar iz Zagreba Igor Tabak istakao je da je Ukrajina sporazumom o mineralima dobila malo, a nije dobila glavno. Čemu svedočimo u prvih 100 dana Trampovog mandata?
specijal
08:00
TRAŽIM REČ (R)
Diskretni heroji Srbije. Gosti: Nemanja Crnatović, Đorđe Isailović i Jovica Spajić.
specijal
09:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Užicu uhapsili su P. L. (41), M. B. (34) i N. S. (52) iz Užica, kao i P. DŽ. (51), državljanina Crne Gore, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo ubistvo u pokušaju.
Viši sud u Beogradu doneo je presudu kojom su roditelji dečaka koji je počinio masovno ubistvo u školi "Vladislav Ribnikar" i sama škola obavezani da solidarno isplate 3,1 milion dinara ranjenom učeniku J. D, zbog pretrpljene nematerijalne štete.
Posle širenja dopisničke mreže van granica Srbije i otvaranja studija u Sarajevu i Podgorici, Newsmax Balkans je nedavno uspostavio i dopisnički centar u Skoplju.
Dve 22-godišnje devojke iz Lazarevca preminule su od povreda zadobijenih u sudaru putničkog i teretnog vozila u mestu Čepelica na magistralnom putu Bileća-Trebinje.
Propala su još dva pokušaja konstituisanja Skupštine u Prištini je propao pa kandidatkinja Aljbuljena Hadžiju nije izabrana za predsednicu Skupštine. U ponoć ističe rok od 30 dana koji je dao Ustavni sud da se formira to telo, a pritisak na Prištinu stiže iz zapadnih prestonica.
Predsednik Srpske napredne stranke i savetnik predsednika Srbije za regionalna pitanja Miloš Vučević izjavio je da će se zemlja "dugo oporavljati od posledica obojene revolucije", a da u prilog tome ide i broj upisanih brucoša na državne fakultete u Srbiji za 2025/26. godinu.
Na Trgu svetog Save u Kraljevu, nešto posle 19 časova, održan je protest pod nazivom "Srbija traži pravdu", povodom optužnice protiv šestorice osumnjičenih za navodno planiranje nasilne promene vlasti.
Budući brucoši Fakulteta političkih nauka borili su se za indeks na jednom od četiri smera - međunarodni odnosi, politikologija, novinarstvo ili socijalni rad. Prijemni ispit trajao je dva sata, a kandidati su odgovarali na ukupno 60 pitanja.
U čačanskom naselju Preljina oko 14 časova došlo je do požara na otvorenom koji je zahvatio nisko rastinje kao i jedan voćnjak, a vatrogasci su intervenisali sa jednim terenskim i jednim vatrogasnim vozilom, te su na vreme uspeli da lokalizuju požar i spreče njegovo širenje na obližnju šumu.
Na teritoriji Srbije trenutno je aktivno više od 100 požara na otvorenom prostoru, a najugroženije lokacije beleže se u okolini Niša, Vranja, Kragujevca, Prijepolja, Malog Zvornika, Užica i Kruševca, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Ambicije roditelja i želje dece često nisu u istom pravcu, ali se u savremenom društvu sve češće preslikavaju jedni na druge. Roditelji ulažu, sanjaju, projektuju, očekuju, često zaboravljajući da su njihova deca samostalne osobe u razvoju, a ne produžeci njihovih neostvarenih težnji.
Veliki požar zahvatio je područje u okolini sela Mečkovac, nadomak Vranja, a vatrena stihija, potpomognuta jakim vetrom i visokim temperaturama, opasno se približava kućama i poljoprivrednim imanjima.
Koje su posledice višemesečnih blokada u zemlji? Kako se Srpska napredna stranka nosi sa teškim izazovima? Da li je na pomolu rešavanje kosovskog problema?
Komentari (0)