Prof. Stanojević za Newsmax Balkans: Problem nije u onima koji se bune, revolucije nastaju od onih koji ih uzrokuju

Ne možemo i ne smemo biti nasilni prema akademskoj zajednici, rekao je za Newsmax Balkans profesor Fakulteta političkih nauka (FPN) Dobrivoje Stanojević i istakao da su studenti jedinstveni i istrajni u protestima, sa jasno izraženim porukama i simbolima.

Autor:  

V. Š.

|  

11.12.2024. 10:44

Prof. Stanojević za Newsmax Balkans: Problem nije u onima koji se bune, revolucije nastaju od onih koji ih uzrokuju
Foto: Milena Đorđević

Serija protesta u Srbiji nakon tragedije u Novom Sadu dobila je svoj prepoznatljivi simbol - crvenu šaku.

"Studenti su oduvek imali važnu ulogu u protestima, svesni svoje političke i društvene moći. I raniji protesti bili su vezani za simbole. Danas otvorena, crvena šaka šalje poruku odgovornosti za nesreću u Novom Sadu, koja se dogodila 1. novembra i u kojoj je stradalo 15 ljudi", rekao je u jutarnjem programu "Otvori oči" profesor Stanojević. 

Foto: ATAImages/M.M.

To sto nekima smeta crvena šaka znači da nisu potpuno razumeli značenje tog simbola, smatra Stanojević.

Otvorena šaka pokazuje da ima prostora za razgovor. Predstavlja dobru volju da se razgovorom dođe do izvesnog pomeranja. Pokazivanje šake znači da smo iskreni i pošteni i da dlanovi nikako ne mogu biti uprljani, pogotovo ne crvenom bojom, što simbolizuje krvoproliće", objasnio je naš sagovornik.

"Reči su najjače, ali i simboli govore"

Profesor Stanojević kaže da su reči najjače, ali da nam i simboli govore. Osim crvene šake, na protestima se mogu videti i crveni kišobrani.  

"Crveni kišobrani su, takođe, jedan od simbola. Gde god da se u svetu on pojavi ima neko drugo značenje, simbol je da se stvari pomeraju i simbol odbrane. Kišobran može biti i oružje, može služiti i kao odbrana od suzavca", objasnio je Stanojević.

S druge strane, on kaže da mu se čini da sve ide ka tome da stvari budu što manje pomirljive jer strana koja je izazvala nemire ne može da ignoriše akademsku zajednicu i da je vređa, kao što to rade studentima koji su stupili u blokade svojih fakulteta.

Foto: Milena Đorđević

"Ako vređate, onda kažete sebi 'ja sam jak zato što ste vi nikakvi'. Mnogo je mudrije da veličate suprotnu stranu, jer će onda vaša pobeda biti jača, ako je dobijete. Veličanjem suprotne strane i vi postajete i veći i jači", rekao je profesor.

"Ako 15 ljudi pogine, to je pokolj. Dvoje je u vrlo teškom stanju i cela nacija je zabrinuta i u suzama. Znači da nije problem u onima koji se bune, revolucije nastaju od onih koji ih uzrokuju", naveo je Stanojević. 

Studente treba podržati

On je ocenio da su studenti uporni, istrajni, dosledni, imaju ideje i pravo da ih izdražavaju i postavlja pitanje "ko smo mi, profesori, da mladost isečemo?". 

Foto: Privatna arhiva

"Treba ih podržati i ja se radujem što mladost razmišlja. Lepo je videti da su svi jedinstveni, iako su mnogi izgubili nadu da nešto može da se promeni. Oni su iskreni, za razliku od lažnih patriota. Svedoci smo da ovih dana nepovratno gubimo Kosovo, a oni koji se pozivaju na patriotizam ne haju za to, nego su usmereni na sprečavanje blokada", zaključio je Stanojević.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)