Inženjerska komora Srbije: Bez odgovora nadležnih na ponudu stručne pomoći nakon nesreće u Novom Sadu

Povodom tragedije koja se dogodila 1. novembra, kada je 15 osoba poginulo u obrušavanju nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, Inženjerska komora Srbije je formirala Ekspertski tim i stavila ga na raspolaganje nadležnim državnim organima i Sudu časti Komore.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

16.12.2024. 15:39

Inženjerska komora Srbije: Bez odgovora nadležnih na ponudu stručne pomoći nakon nesreće u Novom Sadu

Inženjerska komora Srbije ponudila je stručnu pomoć Višem javnom tužilaštvu u Novom Sadu i Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture radi utvrđivanja uzroka pada nadstrešnice, navodi se u saopštenju Komore. 

Kako je navedeno, Sud časti Komore i Ekspertski tim do sada nisu dobili povratnu informaciju od nadležnih organa kojima su se obratili, niti im je bila na raspolaganju tehnička dokumentacija u vezi sa tim slučajem. 

Imajući u vidu da je dokumentacija, odnosno deo dokumentacije u vezi sa ovim nemilim događajem dostupna javnosti, Sud časti će u narednom periodu, uz stručnu pomoć Ekspertskog tima, izvršiti detaljnu analizu dostupne dokumentacije i obavestiti javnost o eventualno pokrenutom postupku pred Sudom časti. 

"Posledica pada nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad nepopravljiva je jer je zauvek odnela petnaest života. Duboko saosećamo u bolu sa porodicama i najbližima preminulih. Saosećamo u bolu i sa svim građanima Republike Srbije i zajedno smo u traganju za istinom", istaknuto je u saopštenju.

Kao što je već najavljeno, Komora je odmah nakon tragedije formirala ekspertski tim koji je na raspolaganju Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, drugim nadležnim državnim organima i Sudu časti Inženjerske komore Srbije, radi utvrđivanja uzroka rušenja nadstrešnice na Železničkoj stanici Novi Sad i kako bi se ubuduće sprečile ovakve strašne tragedije, navedeno je u saopštenju.

Ekspertski tim čine stručnjaci

Eksperstki tim čine stručnjaci iz oblasti građevinskih konstrukcija i građevinarstva uopšte, a među njima su i stručnjaci sa Građevinskog fakulteta u Beogradu, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, Instituta IMS i City University, London: dr Dragan Bojović, vanr. prof. dr Ivan Ignjatović, prof. dr Jelena Dobrić, vanr. prof. dr Vladimir Vukobratović, Mihajlo Mišić, prof. dr Dragoslav Šumarac i dr Željko Čabarkapa.

Sud časti Inženjerske komore Srbije je već preduzeo radnje u vezi prikupljanja dokumentacije neophodne za utvrđivanje uzroka nesreće i ne može da donosi bilo kakve zaključke bez tačno utvrđenih činjenica niti može da radi mimo svojih ovlašćenja. 

"Ne prejudicirati odgovornost"

Kada ekspertski tim i Sud časti Komore budu raspolagali relevantnim činjenicama, javnost će biti obaveštena o odgovornosti inženjerske struke.

"Do tada, nikakvo prejudiciranje odgovornosti konkretnih inženjera nije prihvatljivo", saopštila je Inženjerska komora Srbije.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)