(VIDEO) Šta sa kućnim ljubimcima kada vlasnika više nema: "U Srbiji se, prema zakonu, tretiraju kao pokretne stvari"
Kućni ljubimci nisu samo ljubav i društvo, već i odgovornost. Oni su saputnici, prijatelji pa čak i članovi porodice. Ta ljubav i obaveza može da traje i do 17 godina. Te s toga, ukoliko rešite da nekome poklonite ljubimca, dobro razmislite da li je osoba kojoj poklanjate spremna da se obaveže.
"Ne smemo olako da uzimamo životinje, impulsivno, to nisu cipele, patike koje možemo da ostavimo na nekoj polici pa doći kasnije po njih. Moramo stalno da im posvećujemo pažnju. Zato moramo da budemo odgovorni vlasnici pre nego što uzmemo životinju, da razmislimo da li ta životinja može da ima adekvatne uslove za život kod nas ili kod nekog drugog kome poklanjamo životinju", kaže za Newsmax Balkans Aleksandar Gavrić iz udruženja "Animal rescue Serbia".
Da li kućni ljubimac može da bude poklon? Stručnjaci kažu - ne, jer bez prethodnog dogovora i pripreme, ljubimci često završavaju na ulici.
"Kao organizacija ne poklanjamo životinje tokom praznika, to jest ne dajemo ih na udomljavanje, iz prostog razloga što se pokazala međunarodna i naša domaća statistika da dobar deo ljudi uzima impulsivno životinje kao poklon i te životinje često završavaju na ulici kao napuštene", navodi naš sagovornik.
"Ljubimci prema zakonu pokretne stvari"
U Srbiji zakon ne prepoznaje kućne ljubimce kao pravne subjekte, već kao pokretne stvari. To znači da ljubimac može da bude deo nasledstva, ali samo uz dodatne odredbe i odgovornosti koje novi vlasnik dobija.
"S obzirom na to da se ljubimci tretiraju kao pokretne stvari, to znači da bi naslednici imali istu vrstu odgovornosti kao kad bi nasledili bilo koju drugu pokretnu stvar. U tom smislu postojala bi njihova odgovornost prevashodno za štetu koja nastane od strane kućnih ljubimaca s obzirom da posmatrano iz ugla Zakona o obligacionim odnosima životinje, pa samim tim i ljubimci se mogu tretirati kao opasne stvari", kaže za Newsmax Balkans advokatica Ana Radović.
Ipak, pre nego što poklonite ili zaveštate ljubimca, razmislite. Da li ste vi ili vaša porodica i prijatelji spremni za tu obavezu? Iako je trenutno iznenađenje takvim poklonom veliko, obaveza je ipak veća.
Njihovo dobro treba da nam je na prvom mestu. Ukoliko tu obavezu prihvatimo, dužni smo da im obezbedimo siguran dom, redovne izlaske iz kuće i veterinara, a potom i neizmernu ljubav.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
Zaječar je grad u kom živi pretežno sredovečno i starije stanovništvo, a prosek godina je oko 50. Ima 16.500 penzionera, koji preko Centra za socijalni rad mogu da dobiju usluge gerontodomaćice dva puta nedeljno. Oni kojima treba svakodnevna nega angažuju medicinske sestre jer doma za stare nema.
Policija u Nišu je, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u tom gradu, uhapsila sedamnaestogodišnjeg mladića iz Niša, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo silovanje.
Na teritoriji Topličkog upravnog okruga, prema primljenim dojavama, trenutno su aktivna tri požara na otvorenom prostoru - u selima Kožince, Rastelica i Pestiš, saopštio je MUP.
Bivši šef Službe državne bezbednosti Srbije Jovica Stanišić, koji je u Hagu osuđen na 15 godina zatvora zbog ratnih zločina u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, služiće ostatak kazne u Nemačkoj, saopšteno je danas iz Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove u Hagu.
Policija u Beogradu je, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom u Beogradu, uhapsila S. M. (19) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo teško ubistvo u pokušaju.
Na 57. Međunarodnoj hemijskoj olimpijadi, održanoj u Dubaiju, među 354 takmičara iz 90 zemalja, svi predstavnici Srbije osvojili su medalje - jednu srebrnu i tri bronzane.
Policija je uhapsila četiri osobe zbog sumnje da su oštetile privredno društvo iz Čačka za više od 134 miliona dinara kroz zloupotrebe, pranje novca i poreske utaje. Među uhapšenima su vlasnik firme, knjigovođa i odgovorna lica iz dve firme.
Ulazak na Visoku školu elektrotehnike i računarstva (VIŠER) zabranjen je osim za administrativne radnike i radnike iz tehničke službe Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija, navedeno je u odluci predsednice Akademije, istaknutoj na vratima te visokoškolske ustanove.
Iz Srpske liste su poručili da su prethodnih dana predali peticiju građana protiv izgradnje mostova na reci Ibar predstavnicima međunarodne zajednice, Sjedinjenih Američkih Država, Evropske unije, Nemačke, Francuske i Italije.
Komentari (0)