(VIDEO) Stručnjak za bezbednost u saobraćaju za Newsmax Balkans: Bahatim vozačima ne vredi preventiva već oštrije kazne

Jedan od načina ophođenja prema nesavesnim i bahatim vozačima je određena represija, pošto za njih više ne vredi nikakva preventiva, jer ne daje nikakav rezultat, tvrdi stručnjak za bezbednost u saobraćaju Milan Božović.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

13.01.2025. 15:29

(VIDEO) Stručnjak za bezbednost u saobraćaju za Newsmax Balkans: Bahatim vozačima ne vredi preventiva već oštrije kazne

Crna statistika na putevima Srbije nemilosrdna je i prvih dana 2025. godine, a obeležavanje pravoslavne Nove godine je samo još jedna nova prilika za potencijalne saobraćajne nesreće sa fatalnim ishodima.

U tom smislu, sagovornik Newsmax Balkans govorio je o tome kako je sve moguće bahatim i nesavesnim vozačima stati na put, dodavši da sve državne institucije rade na unapređivanju sistema bezbednosti saobraćaja.

"Mi se trudimo da prepoznamo i obratimo se tim vozačima koji su potencijalno bahati. Jedan od načina kako se može raditi sa njima je određena represija, jer za njih više ne vredi nikakva preventiva, pošto ne daje nikakav rezultat. Mislim da će se u narednom periodu kazne za njih pooštriti. Što se tiče krivičnog zakonika, tu je kaznena politika već pooštrena i tu su kazne sa dve do 12 godina otišle na pet do 15 godina, što je izuzetno ozbiljna kazna", kaže Božović.

"Na ulicama je 900.000 vozila više nego 2015."

Podatak koji pokazuje rizik stradanja u Srbiji, kako je naveo, nije dobar, ali primećuje i veliku razliku u prethodnih deset godina u odnosu na aktuelnu situaciju u saobraćaju.

"Moram reći da mi u Srbiji imamo povećanje broja vozila u odnosu na proteklih 10 godina, koje iznosi oko 900.000. Imamo i povećanje obima kretanja i saobraćaja, što su sve dinamički pokazatelji koji drastično utiču na rizik od stradanja u saobraćaju", naveo je Božović.

Uvođenje saobraćajnog obrazovanja

Na pitanje da li je jedno od rešenja uvođenje saobraćajnog obrazovanja od najranijih dana, sagovornik Newsmax Balkans podseća da to već postoji kao opcija, ali je treba unaprediti.

"To bi moglo da bude jedno od rešenja i ono je svuda u svetu pomoglo. Inače, uvođenje saobraćajnog obrazovanja prepoznato je u Zakonu o bezbednosti u saobraćaju i nalazi se u njemu od 2009. godine. Takođe, to je nešto čime se intenzivno bavila Agencija za bezbednost saobraćaja, napravila je određene projekte i programe koji su akreditovani. Dakle, to je nešto što u narednom periodu treba razvijati i primenjivati i onda će kroz samu primenu da se vidi šta dalje treba popravljati", istakao je Božović i dodao da su mladi vozači rizična kategorija vozača svuda na planeti.

On je još naveo da bi saobraćajno obrazovanje kroz školski sistem dalo rezultate, ali ne odmah. Kako je rekao, rezultate sadašnjeg rada sa decom u oblasti saobraćaja možemo da očekujemo tek za deset godina.

Gostovanje Milana Božovića možete pogledati u nastavku:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)