(VIDEO) Advokati za Newsmax Balkans: Za Terzića štrajk jedina opcija, Cvejić smatra da kolege krše kodeks
Član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije (AKS) Vladimir Terzić smatra da obustava rada advokata ukazuje na opšti poremećaj u društvu, dok njegov kolega advokat Aleksandar Cvejić tvrdi da to ne može biti razlog štrajka, jer, prema njegovom mišljenju, ide isključivo na štetu klijenata.
Prvobitna odluka o sedmodnevnoj obustavi rada koju je donela Skupština Advokatske komore Srbije (AKS), pa naknadno skraćenje na tri dana usled rešenja Višeg suda u Beogradu, dovela je do mimoilaženja u stavovima advokata prema poštovanju te odluke.
Advokati su o ovoj temi polemisali u jutarnjem programu "Otvori oči" na Newsmax Balkans. Dok Terzić kao član Upravnog odbora AKS stoji na stanovištu da je generalni štrajk advokata rezultat opšteg stanja u državi, Cvejić je najavio da će i tokom trodnevne obustave rada u određenim pravnim poslovima raditi i pružati advokatsku pomoć.
"Što se tiče odluke o trodnevnom štrajku, koja je usledila juče u toku dana, na elektronskoj sednici UO AKS, čiji sam ja član, jednoglasno je doneta odluka o minimumu procesa rada, a to je samo postupanje u predmetima gde postoji mogućnost gubitka prava. Minimum procesa rada nije utvrđen regulama AKS, već se izvlači iz neki ranijih odluka i taj minimum je promenljiva stvar", rekao je Terzić.
S druge strane, Cvejić ističe da odlukom skupštine AKS nije predviđen nikakav minimum procesa rada, već je, kako tvrdi, samo izglasana totalna obustava.
"Reč 'minimum' se nigde ne pominje. Očigledno je neko iz Upravnog odbora shvatio da to tako ne može, pa je potpuno neovlašćeno doneo nekakvo uputstvo po kom je predvideo minimum procesa rada. Međutim, ni to uputstvo, kao ni odluka skupštine AKS nisu u skladu ni sa zakonima ni sa Ustavom. Recimo, AKS je ovom obustavom sprečila ljude koji se nalaze u pritvoru da se brane i time se ostvari njihovo pravo na slobodu. Osim toga, postoje mišljenja da obustava nije baš u potpunosti bila u znaku podrške studentima, već da tu ima i nekih drugih momenata. Ne sporim nikome pravo da se politički organizuje, da podržava studente, kao ni obustavu, ali je u ovom slučaju AKS želje studenata stavila iznad interesa advokature i građana", mišljenja je advokat Cvejić.
Advokatska komora Crne Gore usvojila je odluku da za vreme trajanja obustave rada advokata u Srbiji, ne pristupaju sudovima i drugim državnim organima, notarima i javnim izvršiteljima na teritoriji Srbije.
Terzić je pokušao da objasni šta će u praksi značiti štrajk advokata.
"Odlukom sa elektronske sednice UO išlo se za tim da pojasnimo način na koji će se sprovoditi obustava rada. To znači da ne idemo u sudove niti pristupamo državnim organima, a možemo da postupamo u kancelariji u pružanju pravne pomoći. Smisao obustave je da se ukaže na opšti poremećaj u društvu na koji su nam ukazali studenti na ulici, koji su nekako istrčali ispred advokature i čitavog društva. Da je advokatska komora bila hrabrija trebalo je da izađe pre studenata kao slobodna i nezavisna profesija, ali AKS nije homogen ni u razmišljanjima ni u odlukama", navodi jedan od sagovornika Newsmax Balkans.
Slučaj gaženja studentkinje u Ruzveltovoj
Advokat Cvejić je konkretnim primerom okarakterisao štrajk kao lošu odluku.
"Da se danas ili u sledeća tri dana dogodi ono što se desilo na pešačkom prelazu na blokadama kad je čovek pregazio devojku, taj čovek ne bi mogao da bude ni zadržan od strane policije, jer nema zadržavanja bez branioca, advokat ne sme da pristupi po ovoj odluci Skupštine AKS, koja ima prizvuk talibanskog. Dakle, nema pristupa i taj čovek ide kući. Posebno su problematični krivični postupci. Tvrdim da nema šanse da se u ova tri dana, na primer, ne desi neki slučaj porodičnog nasilja i u tom slučaju nema privođenja, policija dođe, konstatuje šta se desilo i ode", jasan je Cvejić.
"To bi zaista bilo skandalozno, ali zar nije čitavo društvo skandalozno. Nije ni normalno da su na ulici ta naša deca. U ovom društvu to je jedini mogući vid protesta. Mešanje izvršne vlasti u rad pravosuđa i zakonodavnu vlast, koja je izglasala na stotine zakona bez skupštinske procedure i javne rasprave je nedopustivo. Mi se, dakle, kao advokatura, po raznim pitanjima sporimo sa državom. Na pitanje da li je obustava rada pravi način, odgovaram da li je pravi način da država ne reaguje na ovo sve", kategoričan je Terzić.
"AKS krši Ustavom garantovana prava"
Cvejić je prokomentarisao i reakciju ministarke pravde Maje Popović, koja je izjavila da razlozi za stupanje advokata u sedmodnevni štrajk nisu postojali.
"Ne može ministarka pravde da odlučuje o tome šta su interesi advokata, a s druge strane, ne može ni Upravni odbor AKS da meni govori šta je minimum postupanja rada u odnosu prema mom klijentu. Stvar je u tome da se prava koja se garantuju Ustavom ne smeju povrediti odlukama AKS. Dakle, postupanje u pritvorskim i maloletničkim predmetima je nešto što mora da se poštuje kao minimum procesa rada. Način obustave koji je prihvatljiv je da se vrlo precizno i jasno odredi šta je minimum procesa rada u krivičnim postupcima. Ja konkretno ću u periodu obustave da radim svaki pritvorski predmet i u skladu sa kodeksom profesionalne etike koji Upravni odbor negde zaboravlja. Taj kodeks kaže da je advokat dužan da interes klijenta stavi ispred svojih interesa, drugih advokata i trećih lica. Uz svo poštovanje prema studentskim zahtevima, advokatura nema svoje zahteve kao što ih imaju prosvetari ili poljoprivrednici", poručio je Cvejić.
"Isteraćemo šta smo naumili"
Advokat Terzić je imao drugačije stanovište.
"Sve ovo što kaže kolega Cvejić bilo bi tačno da je Srbija zemlja u kojoj postoji vladavina prava i u kojoj stvari funkcionišu na demokratski i civilizovan način. Pošto je ovde očigledno koncentrisana moć u rukama jedne male grupe ljudi, moralo se u obustavu rada od tri dana i isteraćemo ono što smo naumili. Inače, ukoliko kolega bude postupao u pritvorskim predmetima, podsećam ga da je u pitanju disciplinska odgovornost i na taj način on će učiniti težu povredu prava", naveo je Terzić.
Cvejić je u emisiji najavio da će protiv svih iz Upravnog obora AKS podneti disciplinske prijave zbog kršenja kodeksa, jer, kako je dodao, oni nemaju pravo na to.
Terzić mu je uzvratio rečima da "kolega dobro zna šta je vlast u Advokatskoj komori Srbije".
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Slušamo „glas naroda“ koji će imati pravo da „traži reč“. Vikend koji ne odmara, već ima cilj da pronađe odgovore za celu porodicu.
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Predstavlja nastavak centralne informativne emisije „Presek“ i sastavni je deo popodnevnog informativnog bloka. Podrazumeva razgovor u studiju sa stručnim sagovornicima na temu dana u prepoznatljivom maniru Newsmaxa. Dinamika, stručnost, aktuelnost, više strana.
specijal
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
U akciji suzbijanja nelegalne gradnje uhapšeno je šest osoba, za koje postoji osnovana sumnja da su izgradili četiri stambena objekta na Ledinama u Beogradu, bez prethodno izdate građevinske dozvole.
Poslanica "Saveza Sara Vagenkneht" u nemačkom Bundestagu Žaklin Nastić optužila je Alternativu za Nemačku (AfD) da "patnju i nepravdu koja je učinjena Srbiji" zloupotrebljava u jeftine predizborne svrhe kako bi dobila glasove Srba iz dijaspore.
Pripadnici MUP, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su četiri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata. Pripadnici UKP-a su po nalogu VJT u Beogradu priveli i Novaka Stajića, njegovog brata. U toku je hapšenje i više investitora.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata i protivpravno prisvojio 6,5 miliona evra, izjavio je glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović.
U Srbiji će na jugozapadu, jugu i istoku Srbije, u jutarnjim satima biti moguć jak mraz, u nižim predelima sa vrednostima minimalne temperature mestimično ispod minus 10, a na planinama lokalno i ispod minus 15 stepeni, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Crkva Hrista Spasa u Cernici u Kosovskom Pomoravlju bila je meta pljačke tokom noći, nakon što su nepoznati počinioci ukrali materijal potreban za održavanje crkve, kao i novac.
Pred Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu saslušano je osmoro osumnjičenih u vezi sa nezakonitim legalizacijama objekata i prikrivanjem nelegalno stečene imovine, među kojima su Nemanja Stajić i njegov tadašnji zamenik Jovan Kovačević.
U Srbiji je tokom prošle godine rođeno 60.313 beba, što je 500 manje nego prethodne godine. To je istorijski minimum, kažu u Republičkom zavodu za statistiku i upozoravaju da svake godine postajemo sve starije društvo.
Više javno tužilaštvo u Nišu saopštilo je da je naložilo Ministarstvu unutrašnjih poslova da bivšoj gradonačelnici Niša Dragani Sotirovski odredi pritvor do 48 sati, zbog sumnje na zloupotrebu službenog položaja.
Šta će biti sa ovom školskom godinom? Dok se sve više priča o tome da se bližimo crvenoj liniji kada više neće biti moguće da se nadoknadi propušteno, nastavnici u obustavi poručuju - nećemo ni nadoknaditi ukoliko ne dobijemo plate.
Gradonačelnik Niša Dragoslav Pavlović je komentarišući hapšenje prethodne gradonačelnice Dragane Sotirovski, izjavio da uvek daje punu podršku borbi protiv korupcije koju je najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić i generalno borbi protiv korupcije.
Komentari (0)