Stručnjak za radno pravo: Prosvetna inspekcija ne može da deli otkaze nastavnicima
Prosvetna inspekcija nema ovlašćenje da deli otkaze nastavnicima, pa je sudbina prosvetnih radnika koji ne drže nastavu i eventualni disciplinski postupci protiv njih su u rukama direktora škola, izjavio je stručnjak za radno pravo Mario Reljanović.
Naglasio je da će prosvetna inspekcija, ukoliko se u nekoj školi ne drži nastava, moći da konstatuje da je došlo do kršenja zakona.
"Prosvetni inspektori mogu da nalože da se nastava vrati u režim u kom bi trebalo da bude", istakao je Reljanović.
On je dodao da je dolazak prosvetne inspekcije, zapravo, pritisak na direktore.
"Oni direktori koji žele da procesuiraju zaposlene dobiće neki osnov da to i učine i na osnovu toga mogu da budu pokrenu neki postupci", naveo je Reljanović.
Nastava se drugog dana drugog polugodišta odvija u više od 96 odsto od ukupno 1.773 osnovnih i srednjih škola Srbije, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
Arhiv javnih skupova saopštio je da se na protestu u Beogradu koji su organizovali studenti pod nazivom "Školski čas u zadnji čas" okupilo najmanje 20.000 ljudi.
Ipak, on pretpostavlja da "niko normalan" ne bi otpustio nekoliko hiljada nastavnika u istom danu.
"Mislim da nije cilj da dođe do masovnog otpuštanja, jer bi to bilo kontraproduktivno. Mislim da je cilj da se kroz delovanje inspekcije zastraše", ukazao je Reljanović.
Stručnjak za radno pravo navodi da je nedržanje nastave formalno pravno kršenje zakona, ali da bi se trebalo zapitati šta je uzrok tog nezakonitog ponašanja.
"Ne radi se o nemarnim, nesavesnim pojedincima koji su se napili, pa nisu došli na posao. Ovo je masovno i organizovano i odgovorna vlast bi trebalo da otkrije uzroke, a ne da ide ka sankcionisanju. Da je sve po zakonu ne bismo ni došli u ovu aktuelnu situaciju", poručio je Reljanović.
Roditelji i bivši učenici Osnovne škole "Jovan Dučić" i Desete gimnazije "Mihajlo Pupin" okupili su se ispred tih škola na Novom Beogradu kako bi dočekali prosvetnu inspekciju i time pružili podršku kolektivu obrazovnih ustanova koje su u obustavi rada. Inspekcijski nadzor nije obavljen.
Donald Tramp je položio zakletvu kao 47. predsednik Sjedinjenih Američkih Država, nakon što je na izborima 5. novembra osvojio 312 od ukupno 538 elektorskih glasova.
Prema zvaničnom kalendaru Ministarstva prosvete počelo je drugo polugodište u školama u Srbiji. Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da se nastava odvija u više od 80 odsto škola u Srbiji. Održan protest prosvetnih radnika na platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Predsedništvo Socijalističke partije Srbije jednoglasno je na sednici dalo punu podršku politici koju sprovodi Vlada Srbije, a koju su definisali predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik SPS Ivica Dačić, saopšteno je iz te stranke.
Ledeni talas u Srbiji se završava i već u sredu temperature će biti iznad nule, a od četvrtka se očekuje da naglo otopli, izjavio je meteorolog Ivan Ristić.
Vlada Srbije dala je saglasnost na novi Kolektivni ugovor za Javno preduzeće "Pošta Srbije”, kojim se dodatno unapređuje materijalni položaj i radni status zaposlenih.
Advokat Goran Petronijević rekao je da je tužio Advokatsku komoru Srbije (AKS) zbog odluke o potpunoj obustavi rada advokata u celoj Srbiji, jer je ubeđen da je ta odluka AKS nezakonita i upitao kakve veze studentski protesti imaju sa advokatima.
Evropska unija (EU) očekuje od srpskih vlasti da garantuju da se sloboda medija i sloboda izražavanja nesmetano ostvaruju, saopštila je Evropska komisija.
Komentari (0)