Đedović Handanović: Nema govora o štrajku u kompaniji EPS, zaposleni da ne nasedaju na provokacije
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da Elektroprivreda Srbije ostaje posvećena osiguravanju energetske bezbednosti i poručila da nema mesta politici u toj kompaniji niti govora o štrajku zaposlenih što su, kako je rekla, potvrdili i sindikati.
Đedović Handanović je istakla da je velika većina zaposlenih u EPS-u ponosna na to što radi za najveće i najznačajnije preduzeće u Srbiji, a da na štrajk u toj kompaniji pozivaju pojedini zaposleni koji se bave političkim delovanjem i na radnom mestu što je protivno svim internim pravilnicima i kodeksima ponašanja.
''Zaposleni su tu da obavljaju svoj posao, a predstavnici sindikata su tu da se bore za prava radnika. A predstavnici sindikata, iza kojeg stoji najveći broj zaposlenih, su javno pozvali radnike da se ne nasedaju na provokacije i na zle namere, nego da nastave da odgovorno rade svoj posao. Zato što njihov posao predstavlja našu energetsku sigurnost i da snabdevanje električnom energijom bude dovoljno i pouzdano, to je važno za naše privrednike i kompanije'', rekla je Đedović Handanović za TV Pink.
Studenti u blokadi uputili su pismo sindikatima prosvetnih radnika, radnicima u Pošti Srbije i radnicima Elektroprivrede u kojem su zahvalili na dosadašnjoj podršci i pozvali ih da budu hrabri i stupe u štrajk.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Navela je da ko želi da se bavi političkim aktivnostima, to može da radi van radnog mesta i dodala da je takvo ponašanje u kompaniji vitalnoj za privredu i za građane Srbije neodgovorno i zlonamerno.
Ministarka je kazala da su predstavnici sindikata jasno i glasno rekli da ne podržavaju te pojedince i da su to izolovani slučajevi koji pokušavaju da pronađu neki poen za sebe ili da proguraju neki svoj interes proguraju.
"Ne odazivajte se pozivima, odgovorno radite svoj posao"
Apelovala je na zaposlene u celom energetskom sektoru da se ne odazivaju takvim pozivima i da nastave da odgovorno i profesionalno rade svoj posao.
Naglasila je da je cilj Vlade Srbije da ojača tu kompaniju da se razvija i otvara nove proizvodne pogone. Đedović Handanović je podsetila da je prošle godine završan Kostolac B3, novi proizvodni pogon na koji se, kaže, čekalo 35 godina.
''Imamo blokove stare 35, 40, 50 godina, velike investicije su potrebne, veliki napor je potreban, ali glavni stub i ključ te kompanije su ljudi koji odgovorno i požrtvovano rade svoj posao u najtežim situacijama'', rekla je ministarka.
"Snabdevanje električnom energijom stabilno"
Đedović Handanović je dodala da je snabdevanje električnom energijom stabilno, a da se više puta od zlonamernih opozicionih političara i pojedinaca unutar EPS-a čulo da je energetski sistem pred kolapsom što su, kako je rekla, maliciozno plasirane neistine.
''Kompanija je stabilna, ali ima još posla oko transformacije. To je dubok i širok sistem sa 20.000 zaposlenih. Potrebno je vreme, strpljenje i posvećenost, kao i podrška svih zaposlenih u kompaniji i drugih institucija u državi'', kazala je ministarka.
Podsetila da je uspešno završena i revitalizacija prvog agregata u RHE Bajina Bašta, koja će produžiti vek te elektrane za 30 godina.
''Zahvaljujući svim završenim remontima, imali smo i izvoz električne energije u prethodnim danima, pomažemo i Republiku Srpsku sa 2.400 megavat-sati dnevno, jer ima izazove u snabdevanju zbog kvaliteta uglja. Imamo dovoljno električne energije za sebe, trgujemo kada su cene niže na tržištu, optimizujemo, i pomažemo našoj braći sa druge strane Drine'', rekla je Đedović Handanović.
Roditelji i bivši učenici Osnovne škole "Jovan Dučić" i Desete gimnazije "Mihajlo Pupin" okupili su se ispred tih škola na Novom Beogradu kako bi dočekali prosvetnu inspekciju i time pružili podršku kolektivu obrazovnih ustanova koje su u obustavi rada. Inspekcijski nadzor nije obavljen.
Član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije (AKS) Vladimir Terzić smatra da obustava rada advokata ukazuje na opšti poremećaj u društvu, dok njegov kolega advokat Aleksandar Cvejić tvrdi da to ne može biti razlog štrajka, jer, prema njegovom mišljenju, ide isključivo na štetu klijenata.
Viši sud u Beogradu osudio je bivšu državnu sekretarku MUP-a Dijanu Hrkalović na kaznu zatvora od 16 meseci jer je iskorišćavanjem svog položaja u MUP-u kočila istrage i procesuiranje kriminalaca. Drugooptuženi Dejan Milenković je oslobođen, a Milorad Šušnjić je dobio kaznu zatvora od godinu dana.
Advokat Goran Petronijević izjavio je za Newsmax Balkans da je tužilaštvo u slučaju pada nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu "neverovatno ekspresno radilo", ocenjujući da je bilo i propusta odnosno da je istragom moralo biti obuhvaćeno još osoba.
Premijer Miloš Vučević izjavio je da bi organizovanje generalnog strajka, koji je najavljen za petak, 24. januar, bilo neodgovorno prema građanima Srbije i dodao da ne razume da neko može da navija da se zaustavi život u Srbiji.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da su opštinski, gradski, pokrajinski i republički prosvetni inspektori izvršili nadzor u 84 osnovne i srednje škole u kojima je rad blokiran i da se inspekcijski nadzor nastavlja u školama u kojima deo nastavnika blokira nastavu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Davosu da bi voleo da se reši sukob u Ukrajini, ali da nije siguran da je to lako postići, kao i da ako američki predsednik Donald Tramp uspe u tome, onda mu, kako kaže, treba podići spomenik.
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv tri odgovorne osobe Doma za smeštaj starih i odraslih lica "Ivanović" u Barajevu, zbog sumnje da nisu poštovali propise kojima se zabranjuje pušenje u prostorijama ustanova socijalne zaštite, usled čega je izbio požar u tom objektu.
Profesor Elektrotehničkog fakulteta Dražen Drašković izjavio je da su na tom fakutetu, koji je u štrajku, spremni i "na smanjenje plata i sve ostalo", čime im prete iz vlasti, da bi bilo ispunjeno ono što traže studenti.
Grupa roditelja učenika Osnovne škole "Sveti Sava" upozorila je da je zbog vidljivih oštećenja zabrinuta za bezbednost učenika te škole, navodeći da je problem i neadekvatna i neorganizovana komunikcija uprave sa roditeljima o pitanjima koja se direktno tiču bezbednosti dece i zaposlenih.
Ministarska pravde Maja Popović ukazala je na to da je u poslednje vreme veoma čest neprimereni pritisak na rad tužilaštva i sudova, te da se nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici dogodio čak i jedan fizički napad na sudiju, a da je najviše napadano Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Učenici Pete beogradske gimnazije, Matematičke i Gimnazije "Sveti Sava" blokirali su na 23 minuta raskrsnicu ulica Kralja Milana i Kneza Miloša, odajući počast nastradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i u Domu za stare "Ivanović" u beogradskoj opštini Barajevo.
Viši sud u Beogradu osudio je bivšu državnu sekretarku MUP-a Dijanu Hrkalović na kaznu zatvora od 16 meseci jer je iskorišćavanjem svog položaja u MUP-u kočila istrage i procesuiranje kriminalaca. Drugooptuženi Dejan Milenković je oslobođen, a Milorad Šušnjić je dobio kaznu zatvora od godinu dana.
Komentari (0)