(VIDEO) Gosti Newsmax Balkans o krizi u prosveti: "Kazne nemaju svrhu, pritisci su najgore rešenje"
Psiholog Dragana Đurić i direktor Osnovne škole "Veselin Masleša" Milan Stošić saglasni su u oceni da pritisci i kazne od strane Ministarstva prosvete i drugih nosilaca vlasti upućeni nastavnom osoblju da bi se nastava odvijala neometano, ne mogu dovesti do svrsishodnog rešenja.
U trenutku kada se u pojedinim osnovnim i srednjim školama u Srbiji nastava odvija potpuno normalno, dok se u nekima prave planovi "dan za dan", situacija na početku drugog polugodišta je komplikovana i za učenike i za roditelje, dok je nastavno osoblje izloženo velikim pritiscima da časovi protiču neometano, bez skraćenja ili potpune obustave.
O ovoj temi polemisali su gosti jutarnjeg programa "Otvori oči" direktor beogradske OŠ "Veselin Masleša" Milan Stošić i psiholog Dragana Đurić.
Mnoge škole u Srbiji i danas nastavljaju obustavu rada u znak podrške studentskim zahtevima i zbog nezadovoljstva odlukom reprezentativnih sindikata da postignu dogovor sa Vladom o povećanju plata.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da su opštinski, gradski, pokrajinski i republički prosvetni inspektori izvršili nadzor u 84 osnovne i srednje škole u kojima je rad blokiran i da se inspekcijski nadzor nastavlja u školama u kojima deo nastavnika blokira nastavu.
"Zaposleni imaju pravo po Zakonu o štrajku da se samoorganizuju i direktor ima obavezu da u roku od pet dana odgovori na njihove zahteve i počne tako da se ponaša. Međutim, nezgodno je što osnovna i srednja škola imaju različite problematike. U osnovnoj školi su deca od sedam do 15 godine, u njoj funkcioniše produženi boravak, tu idu deca iz komšiluka. Srednja škola ima druge probleme, jer tu dolaze deca iz celog grada, neka su u učeničkim domovima, neka deca su i punoletna. Zato je važno da se svako nezadovoljstvo artikuliše kako treba, jer se radi o intelektualcima i sve treba izbeći da se ne posvađaju, a da konačno bude na dobrobit i zaposlenih i dece", smatra Stošić.
Očigledan je pritisak koji se, kako je konstatovano, preliva sa države na škole, a zatim sa direktora na nastavnike, da bi konačno završio pritiskanjem nastavnika na roditelje.
"Zaista je došlo do ogromne polarizacije i veliki je problem u ovom trenutku ignorisanje društvenih pojava koje su veoma prisutne. Direktori su se snašli u zavisnosti od toga sa kakvom su motivacijom postali direktori. Neki od njih sprovode partijsku volju, odnosno prenose pritisak koji se na njih preliva iz Ministarstva i lokalnih samouprava. Jedni su se snašli u smislu ’pucajte ja i sada držim čas’, drugi su se sakrili u mišju rupu i čekaju da ovaj momenat nekako prođe, a da se sami roditelji i nastavnici izbore za neko rešenje, i treći koji vrše ogroman pritisak. Mislim da ovaj društveni trenutak prevazilazi zakonom predviđena rešenja. U tom smislu, insistirati po svaku cenu da se ide regularno u školu kao da se ništa ne dešava jednostavno nije moguće. Sve u svemu, najgore rešenje je vršenje bilo kakvog pritiska, jer on ne može da rezultira ničim dobrim", kategorična je Đurić.
"Ostaje nam na savesti"
Prema mišljenju Stošića, kažnjavanje i pretnje kaznama nastavnicima i učenicima ne bi dovele do izlaza iz trenutne situacije.
"Kazna je u ovom trenutku nesvrsishodna, ona nam ne treba. Svi to znamo, jer nije ovo prvi put da se štrajkuje. Ovde štrajkovi traju od 16. septembra, direktori i sindikati su bili u obavezi da se upoznaju sa posledicama nedolaska na posao, o tome je dosta pričano. Šta ćemo da uradimo dalje ostaje nam na našoj savesti. Viber grupe su neformalne grupe komunikacije koje mogu da podignu tenzije i da se bave dezinformacijama. Roditelji bi trebalo da dobijaju informacije od škole, a škola ima pravilima utvrđena ponašanja. Viber grupe i nejasna uputstva ostavljaju sve na slobodnu procenu roditelja kako da se ponašaju", rekao je direktor škole.
"Niko nema poverenja u institucije"
Đurić smatra da smo u ovom momentu daleko od spuštanja tenzija.
"Informacije su iz dana u dan potpuno drugačije i očigledno je da, kao što roditelji na viber grupama uveče definišu šta će biti sutrašnji koraci zvuči da i donosioci odluka imaju isti takav odnos. Mislim da su i oni shvatili da inspekcije u školama ne prolaze dobro, odnosno da ih sačeka nekoliko stotina roditelja. Zato smo, čini mi se, u ovom trenutku daleko od spuštanja tenzija, jer se čeka događaj kako bi se reagovao na njega. Nije neobično da poverenja u institucije više nema niko – roditelji apsolutno, nastavnici prilično, a i direktori, samo ne znam koliko to smeju da kažu. Ne postoji sistem kome verujemo i onda su u skladu sa tim počeli da se samoorganizuju svako na nekom svom nivou", istakla je psiholog.
Šta je rešenje?
O eventualnom rešenju situacije, sagovornici Newsmax Balkans izneli su svoja stanovišta.
"Rešenje vidim u tome da svi akteri, i roditelji i nastavnici i učenici i ministarstvo i sindikati, moraju da pokažu dobru volju da se ovo završi. Ako jedan od aktera ne pokaže dobru volju, rešenja neće biti", naveo je direktor OŠ "Veselin Masleša".
Đurić je podsetila da je nedavno zasedao skupštinski Odbor za obrazovanje, gde je, kako je istakla, rektor Beogradskog univerziteta predložio da univerzitet postane medijator pregovora studenata i države.
"Ja bih igrala na tu kartu, jer univerzitet može da bude nosilac društvenih promena. Oni su najbolji od najboljih, bili i, očigledno, ostali", zaključila je psiholog.
Gostovanje Dragane Đurić i Milana Stošića možete pogledati u videu:
Psiholog Dragana Đurić i direktor Osnovne škole "Veselin Masleša" Milan Stošić saglasni su u oceni da pritisci i kazne od strane Ministarstva prosvete i drugih nosilaca vlasti upućeni nastavnom osoblju da bi se nastava odvijala neometano, ne mogu dovesti do svrsishodnog rešenja.
Profesor Pravnog fakulteta Miodrag Jovanović smatra da su blokade fakulteta najbolje što je moglo da se dogodi za afirmaciju univerziteta, dok profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Vuletić ocenjuje da studenti ne vode računa o sopstvenim interesima i da je pitanje dugoročnih posledica po njih.
Da je direktor Crvene zvezde Zvezdan Terzić negde u inostranstvu objavio poruku sa simbolom srednjeg prsta, momentalno bi bio sankcionisan, ali Fudbalski savez Srbije očigledno neće reagovati, kaže advokat Miroje Jovanović, koji je podneo prijave protiv Terzića disciplinskim organima FIFA i UEFA.
Viši sud u Beogradu osudio je bivšu državnu sekretarku MUP-a Dijanu Hrkalović na kaznu zatvora od 16 meseci jer je iskorišćavanjem svog položaja u MUP-u kočila istrage i procesuiranje kriminalaca. Drugooptuženi Dejan Milenković je oslobođen, a Milorad Šušnjić je dobio kaznu zatvora od godinu dana.
Advokat Goran Petronijević izjavio je za Newsmax Balkans da je tužilaštvo u slučaju pada nadstrešnice zgrade Železničke stanice u Novom Sadu "neverovatno ekspresno radilo", ocenjujući da je bilo i propusta odnosno da je istragom moralo biti obuhvaćeno još osoba.
Odnosi Sjedinjenih Američkih Država sa Kosovom su patili dok je Džozef Bajden bio predsednik SAD, naveo je Ričard Grenel, izaslanik za specijalne misije američkog predsednika Donalda Trampa.
Sveopšta vulgarizacija javne reči, psovke, omalovažavanja i govor mržnje dele društvo kroz jezik. Mnogi su se sukobi dešavali putem jezika, mnoge stvari se prikriju, a mnoge i otkriju putem jezika, izjavila je za Newsmax Balkans profesorka srpskog jezika i književnosti Marina Nikolić.
Upravni odbor Advokatske komore Srbije (AKS) doneo je odluku o obustavi rada advokata koja će trajati 24, 25. i 26. januara (petak, subota i nedelja). Advokat Vladimir Terzić rekao je za Newsmax Balkans da je odluka Višeg suda u Beogradu nezakonita i da su primorani da reaguju.
Predsednik Srpske liste Zlatan Elek rekao je prilikom obilaska Goraždevca da je glas za Srpsku listu glas za svakog Srbina koji u svom srcu čuva Srbiju i koji želi da ostane na Kosovu i Metohiji.
Muškarac iz Sremske Mitrovice S. B. (41), uhapšen je u policijskoj akciji u Beogradu na vodi zbog sumnje da je ubio svog sugrađanina Aleksandra Jurišića (33). S njim je priveden i M. M. (31), dok je osumnjičeni za saučesništvo uhapšen u Sremskoj Mitrovici.
Nova kuća za decu sa ulice pruža veći prostor i kvalitetnije usluge korisnicima, rečeno je prilikom otvaranja novog objekta svratišta za decu u Beogradu.
Stanje pacijenata koji su povređeni na železničkoj stanici u Novom Sadu se zbog mogućnosti nastanka infekcija karakterističnih za jedinice intenzivne nege i obima povreda karakteriše kao teško, ali stabilno.
Komentari (0)