(VIDEO) Gosti Newsmax Balkans o krizi u prosveti: "Kazne nemaju svrhu, pritisci su najgore rešenje"
Psiholog Dragana Đurić i direktor Osnovne škole "Veselin Masleša" Milan Stošić saglasni su u oceni da pritisci i kazne od strane Ministarstva prosvete i drugih nosilaca vlasti upućeni nastavnom osoblju da bi se nastava odvijala neometano, ne mogu dovesti do svrsishodnog rešenja.
U trenutku kada se u pojedinim osnovnim i srednjim školama u Srbiji nastava odvija potpuno normalno, dok se u nekima prave planovi "dan za dan", situacija na početku drugog polugodišta je komplikovana i za učenike i za roditelje, dok je nastavno osoblje izloženo velikim pritiscima da časovi protiču neometano, bez skraćenja ili potpune obustave.
O ovoj temi polemisali su gosti jutarnjeg programa "Otvori oči" direktor beogradske OŠ "Veselin Masleša" Milan Stošić i psiholog Dragana Đurić.
Mnoge škole u Srbiji i danas nastavljaju obustavu rada u znak podrške studentskim zahtevima i zbog nezadovoljstva odlukom reprezentativnih sindikata da postignu dogovor sa Vladom o povećanju plata.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da su opštinski, gradski, pokrajinski i republički prosvetni inspektori izvršili nadzor u 84 osnovne i srednje škole u kojima je rad blokiran i da se inspekcijski nadzor nastavlja u školama u kojima deo nastavnika blokira nastavu.
"Zaposleni imaju pravo po Zakonu o štrajku da se samoorganizuju i direktor ima obavezu da u roku od pet dana odgovori na njihove zahteve i počne tako da se ponaša. Međutim, nezgodno je što osnovna i srednja škola imaju različite problematike. U osnovnoj školi su deca od sedam do 15 godine, u njoj funkcioniše produženi boravak, tu idu deca iz komšiluka. Srednja škola ima druge probleme, jer tu dolaze deca iz celog grada, neka su u učeničkim domovima, neka deca su i punoletna. Zato je važno da se svako nezadovoljstvo artikuliše kako treba, jer se radi o intelektualcima i sve treba izbeći da se ne posvađaju, a da konačno bude na dobrobit i zaposlenih i dece", smatra Stošić.
Printscreen: Newsmax Balkans
Očigledan je pritisak koji se, kako je konstatovano, preliva sa države na škole, a zatim sa direktora na nastavnike, da bi konačno završio pritiskanjem nastavnika na roditelje.
"Zaista je došlo do ogromne polarizacije i veliki je problem u ovom trenutku ignorisanje društvenih pojava koje su veoma prisutne. Direktori su se snašli u zavisnosti od toga sa kakvom su motivacijom postali direktori. Neki od njih sprovode partijsku volju, odnosno prenose pritisak koji se na njih preliva iz Ministarstva i lokalnih samouprava. Jedni su se snašli u smislu ’pucajte ja i sada držim čas’, drugi su se sakrili u mišju rupu i čekaju da ovaj momenat nekako prođe, a da se sami roditelji i nastavnici izbore za neko rešenje, i treći koji vrše ogroman pritisak. Mislim da ovaj društveni trenutak prevazilazi zakonom predviđena rešenja. U tom smislu, insistirati po svaku cenu da se ide regularno u školu kao da se ništa ne dešava jednostavno nije moguće. Sve u svemu, najgore rešenje je vršenje bilo kakvog pritiska, jer on ne može da rezultira ničim dobrim", kategorična je Đurić.
"Ostaje nam na savesti"
Prema mišljenju Stošića, kažnjavanje i pretnje kaznama nastavnicima i učenicima ne bi dovele do izlaza iz trenutne situacije.
"Kazna je u ovom trenutku nesvrsishodna, ona nam ne treba. Svi to znamo, jer nije ovo prvi put da se štrajkuje. Ovde štrajkovi traju od 16. septembra, direktori i sindikati su bili u obavezi da se upoznaju sa posledicama nedolaska na posao, o tome je dosta pričano. Šta ćemo da uradimo dalje ostaje nam na našoj savesti. Viber grupe su neformalne grupe komunikacije koje mogu da podignu tenzije i da se bave dezinformacijama. Roditelji bi trebalo da dobijaju informacije od škole, a škola ima pravilima utvrđena ponašanja. Viber grupe i nejasna uputstva ostavljaju sve na slobodnu procenu roditelja kako da se ponašaju", rekao je direktor škole.
"Niko nema poverenja u institucije"
Đurić smatra da smo u ovom momentu daleko od spuštanja tenzija.
"Informacije su iz dana u dan potpuno drugačije i očigledno je da, kao što roditelji na viber grupama uveče definišu šta će biti sutrašnji koraci zvuči da i donosioci odluka imaju isti takav odnos. Mislim da su i oni shvatili da inspekcije u školama ne prolaze dobro, odnosno da ih sačeka nekoliko stotina roditelja. Zato smo, čini mi se, u ovom trenutku daleko od spuštanja tenzija, jer se čeka događaj kako bi se reagovao na njega. Nije neobično da poverenja u institucije više nema niko – roditelji apsolutno, nastavnici prilično, a i direktori, samo ne znam koliko to smeju da kažu. Ne postoji sistem kome verujemo i onda su u skladu sa tim počeli da se samoorganizuju svako na nekom svom nivou", istakla je psiholog.
Šta je rešenje?
O eventualnom rešenju situacije, sagovornici Newsmax Balkans izneli su svoja stanovišta.
"Rešenje vidim u tome da svi akteri, i roditelji i nastavnici i učenici i ministarstvo i sindikati, moraju da pokažu dobru volju da se ovo završi. Ako jedan od aktera ne pokaže dobru volju, rešenja neće biti", naveo je direktor OŠ "Veselin Masleša".
Printscreen: Newsmax Balkans
Đurić je podsetila da je nedavno zasedao skupštinski Odbor za obrazovanje, gde je, kako je istakla, rektor Beogradskog univerziteta predložio da univerzitet postane medijator pregovora studenata i države.
"Ja bih igrala na tu kartu, jer univerzitet može da bude nosilac društvenih promena. Oni su najbolji od najboljih, bili i, očigledno, ostali", zaključila je psiholog.
Gostovanje Dragane Đurić i Milana Stošića možete pogledati u videu:
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ocenila je, povodom hapšenja troje Srba na Kosovu, da "odlazeća vlast u Prištini povlači poslednje očajničke poteze nakon kojih će morati konačno da prizna poraz".
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji?
Konstitutivna sednica skupštine Kosova i Metohije prekinuta je po četvrti put, pošto je Samoopredeljenje Aljbina Kurtija zatražilo dodatno vreme kako se ne bi ponovilla situacija od 19. aprila, kada kandidat te stranke za predsednika skupštine Aljbuljena Hadžiju nije dobila dovoljan
Sedam osoba, među kojima je i bivši pripadnik Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS), uhapšeno je u vezi sa ubistvom policajca u Kačaniku, saopštio je direktor Kosovske policije Gazmend Hodža.
Narodni poslanik Milovan Drecun očekuje od administracije u Vašingtonu da "pogura stvari napred" oko kosovskog pitanja i polaže nade u predsednika SAD Donalda Trampa da će ponuditi "neka nova rešenja".
Studenti i građani koji već sedam dana učestvuju u blokadi Radio-televizije Srbije odali su i danas u Takovskoj ulici počast žrtvama pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Republički zavod za statistiku (RZS) objavio je da je u školskoj 2024/25. godini 235.344 dece pohađalo predškolsko vaspitanje i obrazovanje, od kojih je 48,5 odsto (114.139) devojčica, a 51,5 odsto (121.205) dečaka.
Studentska blokada zgrada Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj i na Košutnjaku traje već sedmi dan, uz podršku građana, a javni medijski servis emituje redukovan program, obaveštavajući gledaoce o teškoćama u njegovoj realizaciji, a zbog blokade je podneta i krivična prijava protiv NN lica.
Komentari (0)