(VIDEO) Gosti Newsmax Balkans o krizi u prosveti: "Kazne nemaju svrhu, pritisci su najgore rešenje"
Psiholog Dragana Đurić i direktor Osnovne škole "Veselin Masleša" Milan Stošić saglasni su u oceni da pritisci i kazne od strane Ministarstva prosvete i drugih nosilaca vlasti upućeni nastavnom osoblju da bi se nastava odvijala neometano, ne mogu dovesti do svrsishodnog rešenja.
U trenutku kada se u pojedinim osnovnim i srednjim školama u Srbiji nastava odvija potpuno normalno, dok se u nekima prave planovi "dan za dan", situacija na početku drugog polugodišta je komplikovana i za učenike i za roditelje, dok je nastavno osoblje izloženo velikim pritiscima da časovi protiču neometano, bez skraćenja ili potpune obustave.
O ovoj temi polemisali su gosti jutarnjeg programa "Otvori oči" direktor beogradske OŠ "Veselin Masleša" Milan Stošić i psiholog Dragana Đurić.
Mnoge škole u Srbiji i danas nastavljaju obustavu rada u znak podrške studentskim zahtevima i zbog nezadovoljstva odlukom reprezentativnih sindikata da postignu dogovor sa Vladom o povećanju plata.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je da su opštinski, gradski, pokrajinski i republički prosvetni inspektori izvršili nadzor u 84 osnovne i srednje škole u kojima je rad blokiran i da se inspekcijski nadzor nastavlja u školama u kojima deo nastavnika blokira nastavu.
"Zaposleni imaju pravo po Zakonu o štrajku da se samoorganizuju i direktor ima obavezu da u roku od pet dana odgovori na njihove zahteve i počne tako da se ponaša. Međutim, nezgodno je što osnovna i srednja škola imaju različite problematike. U osnovnoj školi su deca od sedam do 15 godine, u njoj funkcioniše produženi boravak, tu idu deca iz komšiluka. Srednja škola ima druge probleme, jer tu dolaze deca iz celog grada, neka su u učeničkim domovima, neka deca su i punoletna. Zato je važno da se svako nezadovoljstvo artikuliše kako treba, jer se radi o intelektualcima i sve treba izbeći da se ne posvađaju, a da konačno bude na dobrobit i zaposlenih i dece", smatra Stošić.
Printscreen: Newsmax Balkans
Očigledan je pritisak koji se, kako je konstatovano, preliva sa države na škole, a zatim sa direktora na nastavnike, da bi konačno završio pritiskanjem nastavnika na roditelje.
"Zaista je došlo do ogromne polarizacije i veliki je problem u ovom trenutku ignorisanje društvenih pojava koje su veoma prisutne. Direktori su se snašli u zavisnosti od toga sa kakvom su motivacijom postali direktori. Neki od njih sprovode partijsku volju, odnosno prenose pritisak koji se na njih preliva iz Ministarstva i lokalnih samouprava. Jedni su se snašli u smislu ’pucajte ja i sada držim čas’, drugi su se sakrili u mišju rupu i čekaju da ovaj momenat nekako prođe, a da se sami roditelji i nastavnici izbore za neko rešenje, i treći koji vrše ogroman pritisak. Mislim da ovaj društveni trenutak prevazilazi zakonom predviđena rešenja. U tom smislu, insistirati po svaku cenu da se ide regularno u školu kao da se ništa ne dešava jednostavno nije moguće. Sve u svemu, najgore rešenje je vršenje bilo kakvog pritiska, jer on ne može da rezultira ničim dobrim", kategorična je Đurić.
"Ostaje nam na savesti"
Prema mišljenju Stošića, kažnjavanje i pretnje kaznama nastavnicima i učenicima ne bi dovele do izlaza iz trenutne situacije.
"Kazna je u ovom trenutku nesvrsishodna, ona nam ne treba. Svi to znamo, jer nije ovo prvi put da se štrajkuje. Ovde štrajkovi traju od 16. septembra, direktori i sindikati su bili u obavezi da se upoznaju sa posledicama nedolaska na posao, o tome je dosta pričano. Šta ćemo da uradimo dalje ostaje nam na našoj savesti. Viber grupe su neformalne grupe komunikacije koje mogu da podignu tenzije i da se bave dezinformacijama. Roditelji bi trebalo da dobijaju informacije od škole, a škola ima pravilima utvrđena ponašanja. Viber grupe i nejasna uputstva ostavljaju sve na slobodnu procenu roditelja kako da se ponašaju", rekao je direktor škole.
"Niko nema poverenja u institucije"
Đurić smatra da smo u ovom momentu daleko od spuštanja tenzija.
"Informacije su iz dana u dan potpuno drugačije i očigledno je da, kao što roditelji na viber grupama uveče definišu šta će biti sutrašnji koraci zvuči da i donosioci odluka imaju isti takav odnos. Mislim da su i oni shvatili da inspekcije u školama ne prolaze dobro, odnosno da ih sačeka nekoliko stotina roditelja. Zato smo, čini mi se, u ovom trenutku daleko od spuštanja tenzija, jer se čeka događaj kako bi se reagovao na njega. Nije neobično da poverenja u institucije više nema niko – roditelji apsolutno, nastavnici prilično, a i direktori, samo ne znam koliko to smeju da kažu. Ne postoji sistem kome verujemo i onda su u skladu sa tim počeli da se samoorganizuju svako na nekom svom nivou", istakla je psiholog.
Šta je rešenje?
O eventualnom rešenju situacije, sagovornici Newsmax Balkans izneli su svoja stanovišta.
"Rešenje vidim u tome da svi akteri, i roditelji i nastavnici i učenici i ministarstvo i sindikati, moraju da pokažu dobru volju da se ovo završi. Ako jedan od aktera ne pokaže dobru volju, rešenja neće biti", naveo je direktor OŠ "Veselin Masleša".
Printscreen: Newsmax Balkans
Đurić je podsetila da je nedavno zasedao skupštinski Odbor za obrazovanje, gde je, kako je istakla, rektor Beogradskog univerziteta predložio da univerzitet postane medijator pregovora studenata i države.
"Ja bih igrala na tu kartu, jer univerzitet može da bude nosilac društvenih promena. Oni su najbolji od najboljih, bili i, očigledno, ostali", zaključila je psiholog.
Gostovanje Dragane Đurić i Milana Stošića možete pogledati u videu:
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Američki predsednik Donald Tramp saopštio je da su se Indija i Pakistan složili oko "potpunog i trenutnog prekida vatre". Agencija AP javlja da su obe zemlje potvrdile dogovor.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Svet se ubrzano kreće ka vrućinama čije poslediće će biti tolike da osiguravajuće kuće više neće nuditi pokriće za mnoge klimatske rizike, upozorila je jedna od najvećih svetskih osiguravajućih kompanija. Da li će u budućnosti štete usled ekstremnih vremenskih prilika biti nenadoknadive i kod nas?
Učenici Zemunske gimnazije blokirali su u nedelju tu školu i ne dozvoljavaju nikome ulaz. Srednjoškolci navode da su se na taj potez odlučili jer su saznali da je planiran nastavak nastave od sutra, i to sa časovima u trajanju od 45 minuta i upisivanjem učenika koji neće doći na nastavu.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Delegacija Ratnog vazduhopovstva i protivvazduhoplovne odbrane je, povodom Dana sećanja, položila venac na spomen-obeležje u Gornjem Crniljevu pukovniku pilotu Milenku Pavloviću koji je poginuo u vazdušnoj borbi tokom NATO agresije 1999. godine.
Zajednice zaposlenih u predškolstvu "Predškolski krug" organizovale su protest u Beogradu. Na Trgu Republike je donet takozvani “Predškolski edikt”, a zaposleni u predškolskim ustanovama i roditelji predškolaca potom su krenuli u protestnu šetnju do Ministarstva prosvete gde su pročitani zahtevi.
Konstitutivna sednica skupštine privremenih prištinskih institucija prekinuta je 14. put, pošto ponovo nije prihvaćen predlog pokreta Samoopredeljenja da glasanje za izbor predsednika skupštine bude tajno.
U Nišu odnedavno postoji Roditeljski telefon - linija namenjena svima koji imaju bilo kakve dileme koje roditeljstvo svakodnevno donosi. To je nova usluga regionalne Sigurne kuće Niš, a za 20-ak dana najviše su se javljali roditelji predškolaca, sa pitanjima u vezi sa vaspitanjem i prilagođavanjem.
U Srbiji je 6.000 teško obolelih od astme, ali pacijenata sa blažim oblicima te bolesti je mnogo više, izjavila je pulmolog dr Olivera Ostojić i dodala da se kod onih sa težim oblicima već koristi biološka terapija.
Komentari (0)