(VIDEO) Gosti Newsmax Balkans o krizi u prosveti: "Kazne nemaju svrhu, pritisci su najgore rešenje"

Psiholog Dragana Đurić i direktor Osnovne škole "Veselin Masleša" Milan Stošić saglasni su u oceni da pritisci i kazne od strane Ministarstva prosvete i drugih nosilaca vlasti upućeni nastavnom osoblju da bi se nastava odvijala neometano, ne mogu dovesti do svrsishodnog rešenja.

Autor:  

G. M.

|  

23.01.2025. 14:35

(VIDEO) Gosti Newsmax Balkans o krizi u prosveti: "Kazne nemaju svrhu, pritisci su najgore rešenje"

U trenutku kada se u pojedinim osnovnim i srednjim školama u Srbiji nastava odvija potpuno normalno, dok se u nekima prave planovi "dan za dan", situacija na početku drugog polugodišta je komplikovana i za učenike i za roditelje, dok je nastavno osoblje izloženo velikim pritiscima da časovi protiču neometano, bez skraćenja ili potpune obustave.

O ovoj temi polemisali su gosti jutarnjeg programa "Otvori oči" direktor beogradske OŠ "Veselin Masleša" Milan Stošić i psiholog Dragana Đurić.

"Zaposleni imaju pravo po Zakonu o štrajku da se samoorganizuju i direktor ima obavezu da u roku od pet dana odgovori na njihove zahteve i počne tako da se ponaša. Međutim, nezgodno je što osnovna i srednja škola imaju različite problematike. U osnovnoj školi su deca od sedam do 15 godine, u njoj funkcioniše produženi boravak, tu idu deca iz komšiluka. Srednja škola ima druge probleme, jer tu dolaze deca iz celog grada, neka su u učeničkim domovima, neka deca su i punoletna. Zato je važno da se svako nezadovoljstvo artikuliše kako treba, jer se radi o intelektualcima i sve treba izbeći da se ne posvađaju, a da konačno bude na dobrobit i zaposlenih i dece", smatra Stošić.

Printscreen: Newsmax Balkans

Očigledan je pritisak koji se, kako je konstatovano, preliva sa države na škole, a zatim sa direktora na nastavnike, da bi konačno završio pritiskanjem nastavnika na roditelje.

"Zaista je došlo do ogromne polarizacije i veliki je problem u ovom trenutku ignorisanje društvenih pojava koje su veoma prisutne. Direktori su se snašli u zavisnosti od toga sa kakvom su motivacijom postali direktori. Neki od njih sprovode partijsku volju, odnosno prenose pritisak koji se na njih preliva iz Ministarstva i lokalnih samouprava. Jedni su se snašli u smislu ’pucajte ja i sada držim čas’, drugi su se sakrili u mišju rupu i čekaju da ovaj momenat nekako prođe, a da se sami roditelji i nastavnici izbore za neko rešenje, i treći koji vrše ogroman pritisak. Mislim da ovaj društveni trenutak prevazilazi zakonom predviđena rešenja. U tom smislu, insistirati po svaku cenu da se ide regularno u školu kao da se ništa ne dešava jednostavno nije moguće. Sve u svemu, najgore rešenje je vršenje bilo kakvog pritiska, jer on ne može da rezultira ničim dobrim", kategorična je Đurić.

"Ostaje nam na savesti"

Prema mišljenju Stošića, kažnjavanje i pretnje kaznama nastavnicima i učenicima ne bi dovele do izlaza iz trenutne situacije.

"Kazna je u ovom trenutku nesvrsishodna, ona nam ne treba. Svi to znamo, jer nije ovo prvi put da se štrajkuje. Ovde štrajkovi traju od 16. septembra, direktori i sindikati su bili u obavezi da se upoznaju sa posledicama nedolaska na posao, o tome je dosta pričano. Šta ćemo da uradimo dalje ostaje nam na našoj savesti. Viber grupe su neformalne grupe komunikacije koje mogu da podignu tenzije i da se bave dezinformacijama. Roditelji bi trebalo da dobijaju informacije od škole, a škola ima pravilima utvrđena ponašanja. Viber grupe i nejasna uputstva ostavljaju sve na slobodnu procenu roditelja kako da se ponašaju", rekao je direktor škole.

"Niko nema poverenja u institucije"

Đurić smatra da smo u ovom momentu daleko od spuštanja tenzija.

"Informacije su iz dana u dan potpuno drugačije i očigledno je da, kao što roditelji na viber grupama uveče definišu šta će biti sutrašnji koraci zvuči da i donosioci odluka imaju isti takav odnos. Mislim da su i oni shvatili da inspekcije u školama ne prolaze dobro, odnosno da ih sačeka nekoliko stotina roditelja. Zato smo, čini mi se, u ovom trenutku daleko od spuštanja tenzija, jer se čeka događaj kako bi se reagovao na njega. Nije neobično da poverenja u institucije više nema niko – roditelji apsolutno, nastavnici prilično, a i direktori, samo ne znam koliko to smeju da kažu. Ne postoji sistem kome verujemo i onda su u skladu sa tim počeli da se samoorganizuju svako na nekom svom nivou", istakla je psiholog.

Šta je rešenje?

O eventualnom rešenju situacije, sagovornici Newsmax Balkans izneli su svoja stanovišta.

"Rešenje vidim u tome da svi akteri, i roditelji i nastavnici i učenici i ministarstvo i sindikati, moraju da pokažu dobru volju da se ovo završi. Ako jedan od aktera ne pokaže dobru volju, rešenja neće biti", naveo je direktor OŠ "Veselin Masleša".

Printscreen: Newsmax Balkans

Đurić je podsetila da je nedavno zasedao skupštinski Odbor za obrazovanje, gde je, kako je istakla, rektor Beogradskog univerziteta predložio da univerzitet postane medijator pregovora studenata i države.

"Ja bih igrala na tu kartu, jer univerzitet može da bude nosilac društvenih promena. Oni su najbolji od najboljih, bili i, očigledno, ostali", zaključila je psiholog.

Gostovanje Dragane Đurić i Milana Stošića možete pogledati u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)