Vučević položio venac povodom Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta u Beogradu
Predsednik Vlade Miloš Vučević položio je venac na spomenik "Menora u plamenu" na Dunavskom keju u Beogradu, čime je počela ceremonija obeležavanja Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta.
Vučević je venac položio kao izaslanik predsednika Republike, na ceremoniji na kojoj su prisustvovali i ministri u Vladi Srbije Adrijana Mesarović, Zoran Gajić, Nemanja Starović, Tatjana Macura, Novica Tončev, Tomislav Žigmanov, ambasadorka Izraela Avivit Bar-Ilan, ambasador Rusije Aleksandar Bocan-Harčenko, zamenica gradonačelnika Beograda Vesna Vidović, pripadnici Vojske Srbije i stranih vojnih delegacija, diplomatskog kora u Beogradu, kao i potomci žrtava i preživelih.
Pored Vučevića, vence i cveće su položili i predstavnici i delegacije Narodne skupštine, Grada Beograda, opštine Stari grad, Saveza jevrejskih opština Srbije, Romskog nacionalnog saveta, Memorijalnog centra "Staro Sajmište", Jevrejske opštine Beograd, ambasadorka Izraela, preživeli Holokausta, porodice i potomci preživelih i žrtava, ambasadori Rusije, Japana, Ukrajine, ostali predstavnici diplomatskog kora u Beogradu, stranih vojnih delegacija.
Na početku ceremonije je rabin Isak Asijel pročitao molitvu, a u okviru obeležavanja održan je i kulturno-umetnički program.
Vučević je na skupu izjavio da Holokaust predstavlja jednu od najvećih tragedija koje je čovečanstvo iskusilo u modernoj istoriji, da je Srbija u poslednjoj deceniji učinila vanredan napor na izgradnji trajne kulutre sećanja na svoje žrtve tog zločina i poručio da je naša odgovornost da čuvamo i prenosimo sećanja na Holokaust na buduće generacije.
"Danas smo se okupili da se prisetimo miliona stradalih, mučenih i ubijenih samo zato što nisu odgovarali ideološkim stavovima i shvatanjima nacističkog režima. Jevreji, Sloveni, Romi, politički disidenti i drugi bili su žrtve destruktivne ideologije koja je zauvek ostavila tamnu senku nad istorijom Evrope, ali i čitavog čovečanstva", rekao je Vučević.
Organizator državne ceremonije je Vlada Republike Srbije i Odbor za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije. Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta obeležava se 27. januara u znak sećanja na dan kada su sovjetske trupe, pre osam decenija 1945. godine oslobodile Aušvic, nemački koncentracioni logor koji je bio prostor najvećeg masovnog zločina u istoriji. Smatra se da je u Aušvicu tokom Drugog svetskog rata ubijeno najmanje 1,1 milion ljudi, od kojih su oko 90 odsto bili Jevreji.
Organizacija Ujedinjenih nacija usvojila je 1. novembra 2005. godine Rezoluciju 60/7 kojom je odlučeno da će se 27. januar obeležavati kao Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta. Rezolucijom 60/7 iz 2005. pozvane su članice OUN na poštovanje žrtava Holokausta. Rezolucijom je apelovano da se ne dozvoli ma kakvo poricanje tragedije holokausta, kao i širenje mržnje uopšte, verski ili etnički motivisane.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić najavila je da će se u ponedeljak popodne javnosti obratiti predsednik Srbije Aleksandar Vučić, premijer Miloš Vučević i ona, kao predsednica Narodne skupštine.
Premijer Miloš Vučević najavio je da će vrlo brzo na sajtu Vlade Srbije biti objavljena dodatna dokumentacija sa kojom se raspolaže u vezi sa padom nadstrešnice u Novom Sadu.
Srpska napredna stranka organizovala je u petak skupove u Futogu i Rakovici na kojima su se građanima obratili predsednik stranke Milos Vučević, i potpredsednici Glavnog odbora Ana Brnabić i Siniša Mali.
Pozvano je isto tako na očuvanje prostora sećanja, obeležja, mesta stradanja, stratišta, kao i na instucionalizovano, sistematsko obrazovanje na temu holokausta.
Tokom Drugog svetskog rata nemački nacisti pobili su šest miliona Jevreja, kao i milione drugih, najviše na prostoru Centralne i Istočne Evrope. Osim 27. januara kao Međunarodnog dana sećanja na žrtve Holokausta, u različitim zemljama postoje i posebni, nacionalni datumi sećanja na žrtve, kao 22. april u Srbiji.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Narodni poslanik Milovan Drecun očekuje od administracije u Vašingtonu da "pogura stvari napred" oko kosovskog pitanja i polaže nade u predsednika SAD Donalda Trampa da će ponuditi "neka nova rešenja".
Jak pljusak, grmljavina i grad, sporopokretna oblačnost iz južnog Banata premeštaće se ka Smederevu i Požarevcu, a zatim i ka ostalim delovima Pomoravlja, navodi se u upozorenju Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
U Višem javnom tužilaštvu u Beogradu saslušan je Vanja B. (18) zbog sumnje da je izvršio krivično delo Nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu 15. marta 2025. godine.
Tokom Drugog svetskog rata, u logorima su završavale čitave porodice - roditelji sa decom, pa čak i sa bebama. Na Dan sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma, za Newsmax Balkans govori Darinka Petrović (87), koja je u Jasenovac odvedena kao četvorogodišnja devojčica.
Izaslanica predsednika Republike Srbije i predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić izjavila je, nakon što je položila venac u spomen-parku "Jajinci", da Srbija neguje kulturu sećanja i da nikada neće dozvoliti da budu zaboravljene žrtve fašizma tokom Drugog svetskog rata.
Trojica mladića koja su pre 22 dana "jugom" starim 35 godina krenula na put za Peking dug 11.500 kilometara, vratila su se u Beograd. Oni su na put za Kinu krenuli da bi prikupili novac za Institut za neonatologiju.
Ekonomski komentator Luka Čubrilo, u autorskom tekstu za Newsmax Balkans, analizirao je kakve efekte na buduće odnose Beograda i Vašingtona može imati nominacija Marka Brnovića za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Srbiji.
Komentari (0)