(VIDEO) Podeljena mišljenja studenata o blokadi: Jedni poručuju da ostaju u protestu, drugi izneli svoje zahteve
Fakulteti širom Srbije su i dalje u blokadi, ali među studentima koji se bore za ispunjenje zahteva ima i onih koji su zabrinuti za to kako će se dalje odvijati ova školska godina, te je grupa onih koji se zalažu za prekid blokada iznela svoje zahteve.
Predstavnik te grupe studenata, koja je okupljena u udruženju Studenti 2.0, Luka Lalošević objasnio je za Newsmax Balkans koji su njihovi zahtevi.
"Mi zahtevamo da fakulteti najkasnije do 10. februara izađu sa jasnim planom šta sve treba da bude nadoknađeno, povećanje mesta da stipendiju Dositeja, renoviranje studentskih domova, novi plan za prijemne ispite, da iskoriste novac koji je obezbeđen da školarina bude besplatna i da ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović podnese odgovornost za trenutno stanje", izjavio je Lalošević.
On je istakao da je loše što su studenti već dva meseca bez predavanja, a da Ministarstvo prosvete nije pokušalo da obezbedi bar onlajn nastavu.
Zabrinuti smo jer ne znamo ni šta će biti sa gradivom koji treba da nadoknadimo, a kamoli za druge stvari. Mnogi su uplašeni kako će i kada godina biti završena. Čak su i studenti iz plenuma podržali ovu inicijativu ili imaju razumevanja za udruženje Studenti 2.0", rekao je naš sagovornik.
On je naglasio da oni nisu politički orijentisani i da ih to ne interesuje, već samo žele da znaju šta će biti dan posle, kad se blokade završe.
S druge strane, studentkinja Tea Pavlović smatra da blokade treba da se nastave dok svi zahtevi studenata ne budu ispunjeni do kraja.
"Mi i dalje sazivamo naše plenume, radi se na proceni dokumenata koji su objavljeni i zahteva koji su navodno ispunjeni. Mi ostajemo u blokadi dok nam ne potvrde da zahtevi jesu ispunjeni", izjavila je studentkinja.
Ona je istakla da bi volela da svi studenti koji imaju nešto da kažu dođu na plenume na svojim fakultetima jer žele da čuju i njihovo mišljenje.
"Na plenumu svako ima slobodu govora i to je cilj, da svi razmišljamo kritički i zajedno dolazimo do zaključka", rekla je sagovornica Newsmax Balkans.
Studenti u blokadi izvinili su se ekipi Radio-televizije Srbije (RTS) zbog neprijatnosti koju je doživela tokom blokada novosadskih mostova i ometanja prilikom izveštavanja i uključenja u centralnu informativnu emisiju Dnevnik 2.
Ona se osvrnula i na blokade tokom vikenda u Novom Sadu.
"U Novom Sadu je bilo divno, svi su nas prihvatili kao pravi domaćini, svi ste videli kako smo dočekani, prelepo je bilo zaista", izjavila je Tea.
Istakla je da su njihovi zahtevi vrlo jasni i da apeluju na institucije da rade svoj posao i da nadležni učine sve što je u njihovoj moći da to bude ispunjeno.
"Nas od početka pokušavaju da upletu u politiku, ali mi s političarima ne razgovaramo, ne ulazimo u diskusije i dijaloge. Naša poruka je jasna, mi u uz pomoć građana i studenata zajedno želimo da se blokade što pre završe i da naši zahtevi budu ispunjeni, a država pravedna i slobodna", poručila je Tea Pavlović.
Blokada tri mosta u Novom Sadu, povodom tri meseca od nesreće na železničkoj stanici kada je poginulo 15 ljudi, završena je u 18 časova nakon ukupno 27 sati. Blokada je bez prekida trajala 24 časa, dok su poslednja tri sata iskorišćena za čišćenje ulica, posle čega je saobraćaj normalizovan.
U prelaznoj vladi, koja treba da bude stvar konsenzusa, treba da sede ministri koji umeju da upravljaju krizom, ali kod nas to nije moguće zbog principa 'naš čovek', smatra advokat Sead Spahović, nekadašnji koministar u jedinoj takvoj vladi u Srbiji.
Bertran Kluzel, politički i ekonomski analitičar i nekadašnji savetnik predsednika Francuske, u intervjuu za Newsmax Balkans je, između ostalog, rekao da je nada Srbije "velika i bitna" kada je reč o njenom putu ka Evropskoj uniji (EU).
Udruženje za zaštitu potrošača "Efektiva" pozvalo je građane da u petak učestvuju u jednodnevnom bojkotu pet velikih trgovinskih lanaca. Predsednik "Efektive" Dejan Gavrilović kaže za Newsmax Balkans da je bojkot bio uspešan i da su građani shvatili da imaju moć da, udruženi, nešto promene.
Većina zaposlenih u kulturno-umetničkom programu Radio-televizije Srbije podržava zahteve studenata, saopšteno je iz redakcija koje čine kulturni program Javnog servisa.
Vlada Srbije, Ministarstvo prosvete i predstavnici reprezentativnih sindikata zaposlenih u ustanovama studentskog standarda postigli su dogovor o poboljšanju uslova rada zaposlenih u ovoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
Veličanstveni miting Srpske liste održan je u Domu kulture u Donjoj Gušterici, kome je prisustvovalo gotovo hiljadu Srba iz Gračanice i okolnih srpskih sredina centralnog Kosova, Lapljeg sela, Kosova Polja, Dobrotina.
Sindikat zdravstva i socijalne zaštite "Nezavisnost" odbio je da potpiše Protokol koji je ponudila Vlada, zato što smatraju da njime nije ispunjena većina sindikalnih zahteva.
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas izjavila je da je pred njom i specijalnim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Peterom Sorensenom veoma važan posao i istakla da je potpuna normalizacija odnosa jedini način da Kosovo i Srbija budu deo EU.
Izaslanik za specijalne misije predsednika Sjedinjenih Američkih Država Ričard Grenel izjavio je da vlada Aljbina Kurtija nije ulivala poverenje za vreme prvog mandata predsednika SAD Donalda Trampa, kao ni za vreme administracije bivšeg predsednika SAD Džozefa Bajdena.
Forum beogradskih gimnazija saopštio je da je na sednici Glavnog odbora doneta odluka da članovi Foruma nastavljaju obustavu nastave do ispunjenja studentskih zahteva.
Radnici u kulturi i umetnici blokirali su resorno ministarstvo zbog, kako su naveli, marginalizovanja kulture i napada na muzičare Filharmonije i studente.
Delegacija Srpske liste predvođena predsednikom stranke Zlatanom Elekom posetila je Osnovnu školu "Kralj Milutin" u Gračanici, gde su prisustvovali uručenju školskog inventara u vidu đačkih stolica i klupa, koje je donirala opština Gračanica.
Komentari (0)