SZO: Porastao broj obolelih od raka pluća kod nepušača, dominantan tip je adenokarcinom
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je da je došlo do porasta broja obolelih od raka pluća i to kod osoba koje nikada nisu pušile, a kao jedan od ključnih faktora navodi se zagađenje vazduha.
Prema procenama Međunarodne agencije za istraživanje raka (IARC), rak pluća kod nepušača smatra se petim po redu uzrokom smrti od raka širom sveta, piše Gardijan.
Studija objavljena u naučnom časopisu "Lancet Respiratory Medicine" navodi da je 2022. godine oko 200.000 slučajeva adenokarcinoma bilo povezano sa izlaganjem zagađenju vazduha, a najveći udar od zagađenja pretrpela je istočna Azija, posebno Kina.
Vođa studije, Fredi Brej izjavio je da ti nalazi naglašavaju potrebu za hitnim praćenjem promena u riziku od raka pluća i sprovođenjem dodatnih istraživanja kako bi se utvrdili mogući uzroci, poput zagađenja vazduha, u populacijama gde pušenje nije glavni uzrok.
Pušači imaju 20 do 25 puta veću verovatnoću da obole od raka pluća, a dva do četiri puta veću verovatnoću da obole od bolesti srca i krvnih sudova, izjavila je Biljana Kilibarda iz Kancelarije za prevenciju pušenja pri Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Frontmen Riblje čorbe Bora Đorđević preminuo je bolnici u Ljubljani posle teške bolesti. Legendarni roker je preminuo u 72. godini posle komplikacija izazvane hroničnom opstruktivnom bolesti pluća – HOBP.
Adenokarcinom je postao dominantni podtip raka pluća među muškarcima i ženama, i to čini 45,6 odsto slučajeva među muškarcima i 59,7 odsto slučajeva među ženama u 2022. godini.
Takođe, 70 odsto slučajeva raka pluća kod nepušača je adenokarcinom.
Dok su stope incidencije raka pluća kod muškaraca u opadanju u većini zemalja, kod žena se nastavlja porast.
U 2022. godini, oko 900.000 žena je dijagnostikovan rak pluća, što ukazuje na smanjenje razlike između broja slučajeva kod muškaraca i žena.
Iako nije poznat tačan procenat slučajeva kancera pluća među nepušačima, dokazi sugerišu da je broj obolelih u porastu.
Fakulteti širom Srbije su i dalje u blokadi, ali među studentima koji se bore za ispunjenje zahteva ima i onih koji su zabrinuti za to kako će se dalje odvijati ova školska godina, te je grupa onih koji se zalažu za prekid blokada iznela svoje zahteve.
U prelaznoj vladi, koja treba da bude stvar konsenzusa, treba da sede ministri koji umeju da upravljaju krizom, ali kod nas to nije moguće zbog principa 'naš čovek', smatra advokat Sead Spahović, nekadašnji koministar u jedinoj takvoj vladi u Srbiji.
Politički upliv i ako postoji, nema nikakve šanse jer je studentski pokret toliko jak i homogen. Oni čvrsto stoje iza svojih uverenja i ne pričaju o stranačkoj politici, osim što smatraju da su institucije u državi upropašćene, izjavio je profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Popović.
Bertran Kluzel, politički i ekonomski analitičar i nekadašnji savetnik predsednika Francuske, u intervjuu za Newsmax Balkans je, između ostalog, rekao da je nada Srbije "velika i bitna" kada je reč o njenom putu ka Evropskoj uniji (EU).
Ne vidim razlog otvaranja glavnog pretresa u ovom postupku, jer se to dešava kad je Apelacionom sudu nešto kontradiktorno u presudi. Zato se otvara mogućnost oslobađanja okrivljenih, kaže advokat Vladimir Todorić, branilac u postupku pogibije dvojice radnika fabrike "Milan Blagojević" u Lučanima.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da je razmotrio poziv na dijalog upućen od predsednika Republike Srbije 3. februara i doneo odluku da pod ovakvim okolnostima poziv ne prihvati.
Trideset godina od prve transplantacije srca obavljene na Institutu Dedinje. Ko je čovek je promenio našu medicinu i kako je prošao put od komuniste do vernika? Da li je Institut Dedinje srpski Hjuston? Odgovore tražimo od profesora doktora Milovana Bojića.
Tokom noći i jutra temperature pri kolovozu su ispod nultog podeljka kada svaka vlažna deonica puta postaje klizava i opasna, pa AMSS apeluje na vozače da budu oprezni tokom vožnje.
Politički upliv i ako postoji, nema nikakve šanse jer je studentski pokret toliko jak i homogen. Oni čvrsto stoje iza svojih uverenja i ne pričaju o stranačkoj politici, osim što smatraju da su institucije u državi upropašćene, izjavio je profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Popović.
Komentari (0)