Profesori o odbijanju Vučićevog poziva na dijalog: "Nije ovlašćen da pregovara, revolucionarnu situaciju treba uvažiti"

Profesor Filozofskog fakulteta Miloš Ković rekao je za Newsmax Balkans da u Srbiji imamo "revolucionarnu situaciju koja se mora uvažiti, a profesor Šumarskog fakulteta Ratko Ristić je dodao da predsednik Republike nije uopšte ovlašćen da vodi bilo kakve pregovore o odvijanju nastave na univerzitetu.

Autor:  

S. K. Ž.

|  

05.02.2025. 13:51

Profesori o odbijanju Vučićevog poziva na dijalog: "Nije ovlašćen da pregovara, revolucionarnu situaciju treba uvažiti"

Ković smatra da je suština odluke Rektorskog kolegijuma da ne prihvati poziv na dijalog koji je uputio predsednik Aleksandar Vučić pitanje ovlašćenja.

"Pitanje je da li je predsednik Republike ovlašćen da vodi tu vrstu pregovora. Mislim da su ga studenti Pravnog fakulteta, a onda i ostali koji su se tim povodom oglasili od strane univerziteta, prema tom pitanju jasno odredili. Mi imamo u našem društvu već godinama situaciju u kojoj neko ko ima manje više ceremonijalnu ulogu, a to je predsednik Republike, izlazi van svojih ovlašćenja. To ko se obratio univerzitetu je manje strašno, od pitanja ko recimo vodi pregovore o Kosovu i Metohiji", ocenio je Ković u jutarnjem programu "Otvori oči".

Kako je naveo, u Srbiji imamo unutrašnje urušavanje pravnog sistema ove zemlje.

Dodao je da kada je reč o pitanju vlasti i upravljanja nad fakultetima, imate, objektivno, revolucionarnu situaciju koja se mora uvažiti.

"Ako imate protest zbog unutrašnjeg urušavanja pravnog sistema i nedržave, osećanju elementarne nebezbednosti, ne samo u Novom Sadu i u Beogradu, nego na Kosovu i Metohiji, po mom mišljenju to je primarno pitanje, onda naravno da imate ovakvu situaciju kakva je. Oni koji upravljaju državom, i oni koji upravljaju složenim sistemom univerziteta, moraju da vode računa o realnom stanju stvari. Realno stanje stvari je pobuna studenata", ukazao je Ković.

"Odakle Vučiću entuzijazam za dijalog"

Profesor Ristić je ponovio da predsednik Republike nije uopšte ovlašćen da vodi bilo kakve pregovore o odvijanju nastave na univerzitetu.

"Prosto se čudim odakle sad taj njegov entuzijazam da pokuša da vodi dijalog sa univerzitetom, kada je pre par meseci insistirao na tome da uvodi strane univerzitete u obrazovno-pravni proces Srbije, kada je poznato koliko država ne podržava svoje državne univerzitete kroz materijalne troškove, kroz najniže plate profesora u čitavom regionu i Rektorski kolegijum je doneo jedinu moguću razumnu odluku da s njim uopšte ne priča. Ovo nije adresa sa kim treba pričati", rekao je Ristić.

Prema njegovim rečima, Rektorski kolegijum ne bi trebalo da podržava studente samo kabinetskim saopštenjima, nego rektor i dekani treba da budu ispred studenata.

"Slažem se sa kolegom Kovićem da imamo jednu revolucionarnu situaciju. Studenti upravljaju situacijom na fakultetima i na univerzitetima u ovom trenutku i nemoguće je bilo kojom vrstom političke manipulacije uticati na njih. Oni su ti koji treba da pričaju sa relevantnim faktorima u ovoj zemlji", ocenio je Ristić.

Studentski marš na Kosovo

Ristić je istakao da su ga studenti pitali da li može da im pomogne da se organizuje studentski marš na Kosovo, a potom je otkrio šta je bio motiv za takvu ideju.

"Govorili su upravo o tome da je to identitetsko, egzistencijalno pitanje smisla, da osećaju prostor Kosova i Metohije kao deo Srbije. Rekao sam im da idem s njima gde god hoćete, ali daj da vidimo da li je bezbedno. Mislim, niko ne može da garantuje šta bi bilo kada se pređe Jarinje, ako bi nas uopšte pustili da odemo dole", ukazao je profesor Šumarskog fakulteta.

Celo gostovanje profesora Filozofskog fakulteta Miloša Kovića i profesora Šumarskog fakulteta Ratka Ristića pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)