(VIDEO) Prosvetari u štrajku za Newsmax Balkans: "Spremni smo na posledice, vraćamo dostojanstvo profesiji"

Znamo da je disciplinski postupak državna mera za nas koji smo u obustavi, ali smo spremni na to, kaže učiteljica beogradske Osnovne škole "Ivo Andrić" Sandra Radovanović, čiji je stav podržala i profesorka Devete beogradske gimnazije Ana Dimitrijević.

Autor:  

G. M.

|  

06.02.2025. 13:49

(VIDEO) Prosvetari u štrajku za Newsmax Balkans: "Spremni smo na posledice, vraćamo dostojanstvo profesiji"

Gošće jutarnjeg programa "Otvori oči" na Newsmax Balkans govorile su o aktuelnoj situaciji u srpskoj prosveti, s akcentom na obustavu nastave, u kojoj se obe sagovornice nalaze.

OŠ "Ivo Andrić" je u generalnom štrajku od početka drugog polugodišta, dok se u kolektivu Devete beogradske gimnazije izdvajaju pojedinci koji drže nastavu bez dece, ali i pod direktorkom koja smatra da se u školi sprovodi politika.

"Mi smo doneli odluku da obustavimo nastavu i jedinstveni smo u tome, dok ne vidimo kako će se stvari odvijati, a prvenstveno zbog bezbednosti koje je ministarstvo i navelo kao razlog zašto je prekinulo prvo polugodište. Situacija je malo napeta, jer je osnovna škola u pitanju, ali smo ponosni na to svoje jedinstvo i želimo da mi kao odrasli rešimo sa ministarstvom šta imamo. Imamo podršku roditelja, njima je teško što deca ne idu u školu, ali su spremni da 'žrtvuju' koju nedelju školovanja njihove dece kako bi se stvari regulisale i rešile", kaže učiteljica Radovanović.

Profesorka Devete Ana Dimitrijević, koja je i potpredsednica Foruma beogradskih gimnazija, prokomentarisala je problematiku praćenja i evidencije škola koja su u obustavi, a koje nisu.

"Prvo treba razjasniti da, kada ministarka kaže da 95 odsto škola radi, to znači da ministarstvo u tih 95 odsto ubraja i one škole u kojima jedan ili dva nastavnika radi, iako recimo 80 njih ne radi. Tako biste mogli polovinu gimnazija da svrstate u one koje rade, a te škole zapravo ne rade. Sve gimnazije u Beogradu trenutno stoje. Roditelji su uz svoju decu i šalju potpisane saglasnosti overene kod notara. Forum beogradskih gimnazija je pre dva dana doneo odluku na sastanku glavnog odbora da ulazimo u totalnu obustavu nastave i da se priključujemo studentskim zahtevima. Mi isto kao i studenti tražimo da se poštuje rad institucija", navela je Dimitrijević.

Ona je na primeru gimnazije u kojoj predaje opisala i kako izgleda rad nastavnika koji želi da radi.

"Taj nastavnik koji želi da radi, on uđe u učionicu i upiše da je čas održan, iako na nastavi nema nijednog učenika. On se vodi kao osoba koja radi i protiv njega se neće voditi disciplinski postupak. On se, dakle, vodi da je na poslu, ali i mi koji ne idemo na nastavu smo takođe na poslu, čak i duže nego kad imamo nastavu, jer sedimo u školi i po pet sati, a kad smo u nastavi nekad imamo i dva školska časa dnevno. Mi nismo neko ko ne dolazi na posao, jer se za nedolazak od tri dana dobija momentalni otkaz. Naše dolaske zavodimo u sekretarijatu škole da se zna ko je kad bio na poslu", objasnila je profesorka.

Amplituda osećanja

Učiteljica iz OŠ "Ivo Andrić" osvrnula se na posledice potpune obustave nastave, sa kojima se suočavaju svi u toj školi.

"Mi smo nekako spremni, znamo da je mera za to što radimo disciplinski postupak. Nama nije važno kolika je plata, već da se svetlo baci na prosvetu i da se vidi koliko je ona važna. Prosveti treba da se vrati dostojanstvo, kao i svim profesijama, kako bismo imali jednu zdravu zajednicu prosvetnih radnika, gde će se uvažavati i poštovati njihovo mišljenje. Ministarka nas podseća na posledice, mi onda, s druge strane, podsećamo nju na nešto što treba da se uradi, ali to je u redu, svako vuče svoje poteze. Savet roditelja u mojoj školi odlučio je da je najbezbednije da deca budu sa njima. Amplituda osećanja postoji među svima nama, ali se držimo dobro, jer znamo svoje ciljeve. Imam utisak da je ova situacija doprinela mnogo većem razumevanju roditelja i nastavnika, nismo dva tabora kao ranije, približili smo se jedni drugima i razumemo se mnogo bolje", istakla je Radovanović.

Profesorka Dimitrijević iskazala je žaljenje što direktorka Devete gimnazije, kako je podvukla, nije stala uz svoje kolege.

"Žao mi je što naša direktorka, kao i mnogi drugi direktori nisu u ovoj čitavoj situaciji stali uz nas i bili prvi među jednakima. To su sve kolege koje su nekada bili u učionici. Oni nemaju ni bolje plate od nas niti bolje uslove rada. Mi svi znamo da se na njih vrši veliki pritisak, jer od njih se očekuje da organizuju proces nastave i nekako smo tužni što nismo dobili podršku u ovoj situaciji. Ako direktorka smatra da je to politika, neka smatra. Jesmo podeljeni, jer postoje kolege koje se boje da se izjasne zato što su primljeni na određeno vreme, boje se da im se neće obnoviti ugovor i mi se trudimo da sve to razumemo, ali ovo je trenutak kada moramo da budemo spremni, kao što je rekla i koleginica Sandra, na neke žrtve i posledice", navela je Dimitrijević.

Blanko otkazi

Sandra Radovanović je na kraju razgovora za Newsmax Balkans objasnila i blanko otkaze koje su podneli svi u školi u kojoj je zaposlena.

"Mi smo 21. januara školskoj inspektorki predali svoje blanko otkaze. Jesmo iscrpljeni, ali nismo glupi i neobrazovani, pa 'čitamo' elemente naše borbe kako možemo da vršimo pritisak na ministarstvo. S druge strane, došli smo u situaciju da, ako nismo potrebni školstvu, radićemo neki drugi pošten posao. Postoje zaista stvari koje dođu do neke granice i onda se solidarnost, u kojoj smo svi zajedno, mora pokazati. U našem narodu se kaže da nas 'sloga spasava'. Ne mogu da zamislim da svojim đacima pričam o nečemu, a da sama svojim primerom i postupcima ne stojim iza toga. Važno je za svakog prosvetnog radnika da bude prosvetitelj, da ima vaspitni momenat koji je važan za buduće generacije", istakla je učiteljica i dodala da će jednog dana, kada se đaci njene škole vrate u klupe, objasniti im da su "odrasli rešavali neke bitne stvari i da im se zahvaljuje na strpljenju.

Gostovanje možete pogledati u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)